Windows XP’ye Format Atmak [ Resimli Anlatım ]

ilkay Şahin
4 Min Read

Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.

Windows XP CD-ROM’unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.

“Press any key to boot from CD…” mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM’undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem bir şey olmamış gibi normal olarak açılacaktır. Yani harddiskten boot edecektir.

Bu mesaj kurulumdan sonra XP CD-ROM’unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem…

Eğer böyle bir yazı gelmezse bilgisayar açılırken CD’den başlatılmasını sağlamak için bilgisayar açılırken F8, F10 ya da F12 gibi tuşlara basın. Bu tuş bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir.

Eğer o tuşu bulamazsanız bios ayarlarına gireceğiz. Oraya da yine aynı şekilde F2 vb bir tuşla giriliyor. Bu da bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Ancak çoğunda açılışta yazar (ilk resimde görebilirsiniz). Girdikten sonra BIOS da Advanced BIOS Fautures e girin

First Boot Device yazan yere gelip CDROOM yapın

Bu da farklı bir bios örneği. Burada da kırmızı işaretli yere gidin. Nasıl göründüğü fark etmez, öyle ya da böyle “first boot device” ayarını bulup ve “CDROM” yapmamız gerekir.

CD-ROM’dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:  “Setup is inspecting your computer’s hardware configuration…” (Sizde Türkçe olacaktır)

Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft’un klasik mavi yükleme ekranı geliyor. Daha sonra “Kur’a Hoş Geldiniz. (Setup is starting Windows)” mesajı ve Windows XP Professional Kur yada Windows XP Home Kur ekranı:

ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.

Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

Bu bölüm bütün format, yani sıfırlama işini yapacağımız bölümdür. Komutları okuyarak kolaylıkla işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Var olan bir bölümü silmek için klavyenizden “D” tuşuna basın. Ardından “Enter” ve “L” tuşlarına basın. Seçtiğiniz bölüm silinecektir ve alt kısımda bir bölünmemiş alan oluşacaktır. (Unpartitioned space) Dikkat edin! Var olan bir bölümü silerseniz o bölüm içerisindeki bütün dosyalarınızı kaybedersiniz.

Bölünmemiş bir alandan bir yerel sürücü oluşturmak için (C, D gibi) bölünmemiş alanı seçin “C” tuşuna basın.  Harddiskinizin kapasitesine göre diski bölümlendirin. Örneğin 300gb bir haddiskiniz varsa, C’yi oluştururken 80000mb yazın ve C bölümüne 80gb verin. Kalanının hepsini de D’yi oluştururken verin. Böylece C = 80gb D = 220 gb olacaktır. İlgili resimler:


(Yeni bölüm oluşturma örnek ekran)


(Yeni oluşturulmuş bölüm. C birimi. Windows’u bu bölüme kuracağız.)


(Oluşturulan bölümü biçimlendirme. Oluşturduğumuz bölümü “Enter” ile seçtikten sonra karşımıza gelen bölüm. Burada NTFS’yi tercih etmenizi öneririm. (resimde seçili))


(Biçimlendirme aşaması.)

Ve sonrasında dosyalarımız CD’den bilgisayara kopyalanıyor.

Ardından bilgisayar bir geri sayımla yeniden başlayacaktır. Tekrar açıldıktan sonra malum yükleme işlemleri gerçekleşiyor. Bu sırada bilgisayarın başından ayrılmayın. Aşağıdaki pencereler gelecek ve seçimler yapmamız istenecek.


(Klavye “Türkçe Q” olarak seçiliyse, İleri butonuyla devam edelim. F klavye kullanıyorsanız değiştirebilirsiniz tabi..)


(Ürün anahtarını girin. Windows CD’nin kutusunda ya da bilgisayarınızın kasasında yapışık bir etiket üzerinde yazıyor olacaktır.)


(Normal diyerek ileri tıklayın. Komutlara göre internet ayarlarınızı yapın.)


(Kurulum bitti ve bilgisayar yeniden başlatıldı.)

Ve Windows Xp kurulumu tamamlandı.

Önemli:
Ayrıca format attıktan sonra xp yapılanınca anakartınızın chipset driverını ethernet driverınızı ekran kartı driverınızı ve ses kartı driverınızı hazırda bulundurun.yoksa zor olur bulması..anakartınızın ve diğer parçaların üzerinde markası ve modeli yazar. kendi sitesinden ya da google’da aratarak indirebilirsiniz.

Ama artık bu driverları otomatik olarak tarayan ve internetten bulup indiren programlar da var. Bu konuda çok alternatif var. Yine google sayesinde bu programları bulup bilgisayarınıza indirebilir ve driverlarınızı yükleyebilirsiniz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *