Windows XP İşletim Sistemi İle Nasıl Harddisk Biçimlendiririz ?

ilkay Şahin
4 Min Read

Harddiskleri biçimlendirmek için bir çoğumuz özel yazılımlar kullanırız. Önce yazılımı temin eder , hatasız kulanım için iyice öğreniriz. Sonrasında tedirginlikle diski formatlarız. Tabi ki bir miktar zamanımızı harcar işi bitiririz. Peki ! XP ile bu işi hiç bir yazılım kullanmadan yapabileceğimizi biliyormusunuz?

Hardisk , harici disk vb ortamları hiç bir ilave yazılım kullanmadan nasıl biçimlendiririz sorusuna bu yazımızda yanıt vereceğiz. XP elimizin altında iken hiç bir ilave yazılım kullanmadan biçimlendirme yapmak sizi gerçekten mutlu edecek. Bilgisayar dünyasının sırlarını bizimle keşfetmeye devam edin.

Biçimlendirme yani “partition” ne demek ? 

Harddisk vb. ortamların istenilen toplam kapasite , minimum dosya boyutu ve isim gibi  özelliklerini ayarlama işine “partition” diyoruz. Bu işleme kendi dilimizde biçimlendirme de diyebiliriz.

Peki bu işleme neden ihtiyaç duyuyoruz ?

Veri depolama alanımızın( harddisk vb. ) 40 gb olduğunu varsayalım. Bunun 20 gb ‘ ına işletim sistemi kuracağız , diğerini de depo olarak kullanacağız. Ayrıca harddiski ntfs dosya sistemi şeklinde biçimlendireceğimizi varsayalım. Tüm bunları yapmak için XP bize yeterince yardımcı oluyor. Tüm işlemleri XP ile kolayca yapabiliyoruz.

Uyarı : Biçimlendirme işlemi öncesinde çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Veri kaybı yaşamamak için önemli verilerinizi yedekleyiniz. İşlem esnasında işletim sisteminin size vereceği yönergeleri dikkatlice okuyun ve onlara uyun.

Peki Nasıl Bir Harddiski XP ile Biçimlendiririz ?

Diski bilgisayarınıza bağlayın. Bu işlemi sata kablosu ile harddiski anakarta bağlayarak yada harddiski USB disk özelliği yardımı ile pc ye bağlayabilirsiniz.

Eğer usb disk bağladı iseniz işletim sisteminiz onu otomatik tanıyacaktır.

Aşağıda ki resimli yönergeleri izleyerek biçimlendirme yapacağımız yere geliniz.

Yukarıda ki resimler yardımı ile işlemleri yapacağımız menüye ulaştık. Daha önce bilgisayarımıza biçimlendirmek için bağladığımız diski bulup biçimlendiriyoruz. Lütfen işlemler için aşağıda ki resimli yönergeleri takip ediniz.

İlgili harddiski bulup öncelikle üzerine sağ tıklıyoruz. Sonra ortaya çıkan popup menüden “delete partition”  sekmesine tıklıyoruz.  Size bu işlemi yapmak konusunda emin olup olmadığınız sorulacaktır. Eğer diskin silinmesi sakıncalı değilse evet diyorsunuz. Artık o partition yani bölüm hiç bir biçimi olamayan ve ikincil işlemler yapılana kadar veri yazılamayacak bir alan. Aynı işlemi harddiskin diğer parçası içinde yapıyoruz.

Artık diskimiz ilk aldığımız haline gelmiş oldu. Şimdi bu diski örnek olması için bir bölümünü 15 gb NTFS dosya sistemi şeklinde biçimlendirelim.

Evet, bu aşamadan sonra işin seçimli bölümleri başlıyor.

Next tuşuna basıp devam ediyoruz.

Evet diskimizin ilk bölümünün yeni boyutunu 15000 yani 14.6 gb yaptık. Tabi ki ihtiyacınız doğrultusunda siz kendi miktarınızı belirteceksiniz. Daha sonra next diyoruz.

Next deyip devam ediyoruz.

Yukarıda ki resimde 1 nolu bölümden ilgili dosya sistemini seçiyoruz. Default olarak yani öncelikli fat32 dosya sistemi seçimli olarak gelmekte. Eğer özel bir tercihiniz yoksa size ntfs dosya sistemi öneririz. 2 nolu kısımdan diskin o bölümüne isim verebilirsiniz. Örnek olarak “ana sürücü”. 3 nolu bölümde bulunan kutucuğu seçersek formatlama işlemi hızlı bir şekilde yapılacaktır. Özel bir tercihiniz yoksa bu kutucuğu işaretlemenizi tavsiye ederiz. Bundan sonra next tuşuna tıklıyoruz. Daha sonra gelecek olan menüden de finish tuşuna tıkladığımızda işlem tamamlanmış oluyor. Aynı yönergeler ile diğer parçayı da biçimledirip işlemi bitiriyoruz.

Not:İstenmeyen veri kaybı yaşamamak için  lütfen çok dikkatli olunuz. Aklınıza takılan soru ve görüşler için forumumuza bekleriz. www.tekniktrend.com/forum

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *