Windows 8 -10 Sistem Görüntüsünü (disk imajı) Nasıl Yüklenir ?

ilkay Şahin
2 Min Read

Bilgisayarınız önyükleme yapmıyorsa, önceki bir yüklemeyle baştan başlamak istersiniz veya aygıtınızdaki ana sabit sürücüyü değiştirirseniz, yedeklemeden kurtarmak için bu adımları kullanın:

  1. Harici sürücüyü sistem görüntü yedeği ile cihazınıza bağlayın.
  2. Sistem onarım dosyalarını (veya Windows 10 yükleme dosyalarıyla birlikte USB önyüklenebilir sürücü) içeren diski aygıtınıza bağlayın.
  3. Bilgisayarını yeniden başlat.
    • Hızlı ipucu: Cihazınız Windows Kurulum sihirbazına önyükleme yapmıyorsa, USB veya DVD sürücüsünden önyükleme yapabildiğinden emin olmak için sisteminizin BIOS ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Genellikle, aygıtınızı başlatarak ve işlevlerden veya ESC tuşlarından birine basarak BIOS’a erişebilirsiniz, ancak daha fazla bilgi için üreticinizin destek web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun.
  4. Windows Kurulumu” sayfasında, İleri düğmesini tıklayın.       
  5. Sol alt köşede bulunan Bilgisayarı onar bağlantısını tıklayın .Sorun giderme seçeneğini tıklayın .Sistem Görüntüsü Kurtarma seçeneğini tıklayın .Hedef işletim sistemini seçin. (Bu durumda, Windows 10.)Sistem image seçme sayfasında, En son kullanılabilir sistem resmi kullan seçeneğini işaretleyin. İleri butonuyla ilerleyin. Yada birden fazla sistem görüntüsü yedeğiniz var ve en yeni tarihli olan dışında birini yüklemek istiyorsanız alttaki seçeneği seçin ardından İleri‘yeYeni bir sürücüye tam yedeklemeyi geri yüklüyorsanız, Biçim ve yeniden bölümleme seçeneklerini de seçebilirsiniz . (Bu seçeneği, bilgisayarınızdaki tüm disk bölümlerini ve diskleri sileceği için dikkatli kullanın.)

Soluk ve kutu işaretli değil: Bunun anlamı yedeğinizin bulunduğu disk bölümünün yükleyeceğiniz disk bölümü ile aynı diskte olduğudur. Yani C’de Windows yüklü ve aynı diskteki D bölümünde de imajınız varsa seçenek bu şekilde olacaktır. İleri deyip devam ettiğiniz taktirde imajın bulunduğu bölüm dışındaki tüm bölümler silinir ve imaj geri yüklenir.

Soluk ve kutu işaretli: Bunun anlamı diski silmek ve biçimlendirmek zorunda olduğunuzdur. Bu genelde imajı yeni bir diske yüklediğinizde veya disk yapısının imajın alındığı tarihe göre değişiklik gösterdiği durumlarda oluşur. Devam ettiğiniz taktirde eğer imajınız aynı diskte ise  imajın bulunduğu bölüm dışındaki tüm bölümler silinir ve imaj geri yüklenir. Eğer imajınız farklı bir diskte veya harici medyadaysa diskteki tüm bölümler silinir. Sisteminizde 2’den fazla disk varsa bu taktirde Diskleri dışla... butonuna tıklatarak silinmesini istemediğiniz diskleri hariç tutmanız gerekir.

Next ileilerleyin.

Yedeklemenin sürücüdeki verileri değiştireceğini onaylamak için Evet’i tıklatın .

Bu adımları tamamladıktan sonra kurtarma işlemi başlayacaktır. Kurtarma işlemini bitirme zamanının, veri miktarına ve donanım yapılandırmanıza bağlı olacağını unutmayın.

Son kez tam bir yedek oluşturduğunuzdan beri bir süre geçtiyse, en son güvenlik yamalarını indirmek için Ayarlar uygulamasında Windows Update’i kullanmayı unutmayın.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *