Windirstat ile Hard Disk Nasıl Temizlenir ?

ilkay Şahin
4 Min Read

Hepimiz ‘’ yetersiz disk alanı ‘’ baloncuğunu görmekten bıkmışızdır ve ne yaparsak yapalım bu uyarı bir hafta geçmeden kendini tekrar eder. Çünkü; Hard disklerimiz zamana bağlı olarak gereksiz ve bir o kadar boş ayrıntılarla dolmaya başlar ve belleğin çoğunu harcarlar. Eğer temizliğini yapmazsanız; onları yıllardır girilmeyen örümcek ağları ile dolu, tozlu bir odaya benzetebilirsiniz. Bu yüzden, hard diskiniz daha verimli çalışması ve daha fazla alana sahip olmak için mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizleme için ise tavsiye ettiğim program ise ‘’ Windirstat ‘’ adında ki HDD’de hangi dosyanın ne kadar alan kapladığını gösteren ve bunları temizlememize yarayan programdır.

Windirstat; Windows’un ücretsiz olarak bizlere sunduğu ve açık kaynak kodu ile kullanıma daima açık bir uygulamadır. Çalışma prensibi, tarama ve silmeye dayalıdır. İlk önce sabit diskinizdeki en ince ayrıntıya kadar tarayarak size listeler. Programın ara yüzü de gerçekten hoş bir tasarıma sahiptir. Ayrıca görsel olarakta en alt kısımda, kutucuklar oluşmaktadır. Bu kutucuklar çeşitli renklerde ve ebatlardır, amacı ise hangi dosya türlerinin ne kadar alan kapladığını göstermektir. Bu görsel sayesinde, işinize yaramayan ve çok yer kaplayan program veya dosyaları anında silme imkanına sahipsiniz. Şimdi sizlere programın nasıl çalıştığını aşamalar halinde anlatalım.

1.Aşama:

Öncelikle programımızı indirip, bilgisayarımıza kurmaya başlıyoruz. Kurulum konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız çünkü gerçekten 2 dakika gibi bir sürede kurulumunu tamamlıyor. Sonrasında ise programı çalıştırıyoruz ve bizden temizlenecek sürücüyü seçmemiz isteniyor. Seçtikten sonra tarama evresi başlıyor ve bilgisayarımızın her köşesi taranıyor.

2. Aşama:

Tarama bittikten sonra karşınıza gelen ekran tamamen ayrıntılarla dolu sol üst köşede sizlere dosya isimleri ve boyutları belirtilirken hemen yanında uzantıların renkleri ve boyutları yer alıyor. En altta ise dikkatimizi çeken renkte kutular mevcut. Bu kutular dosyaların gerçek yer işgalini göstermek için düzenlenmiş ve hangi dosyanın daha fazla yer kapladığını rahat anlayabilmemiz için bize sunulmuş bir eklenti diyebiliriz. Uzantıların yanındaki renkler bu kutulardakini temsil ediyor ve dosyaların üzerlerine tıkladığımızda hangi kutunun onlara ait olduğunu görebiliyoruz. Burada genel araştırmamızı yaptıktan sonra sileceğimiz dosyalara karar vermemiz gerekiyor.

3. Aşama:

Silinecek dosyalara karar verdiyseniz, o dosyanın veya dosyaların üzerine sağ tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda iki adet ‘’ Delete ‘’ komutu gözümüze çarpmaktadır. Bunlardan ilki ‘’ Delete to Recycle Bin ‘’ , bu sadece seçtiğimiz dosyayı geri dönüşüm kutusuna gönderir ve tekrar geri getirilebilecek konuma adapte eder. Ancak bu dosyalardan tamamı ile kurtulmak istiyorsanız ‘’ Delete no way to undelete ‘’ seçeneğini işaretlemeniz gerekli direkt olarak silim işlemini gerçekleştirir ve asla geri getirmeniz mümkün olmaz.

Windirstat ile bu temizlemeyi ayda bir kez tekrar etmeniz, bilgisayarınızın performansı ve sizin rahatlığınız açısından çok iyi olacaktır. Gerçekten memnun kalacağınız bir program olduğuna inanıyorum. Bir uyarı yapmak gerekirse; aslında bu dosyalar tamamen bilgisayarınızdan silinmiş sayılmaz herhangi bir program ile geri getirilebilirler o yüzden özel veya kişisel dosyalarınızı silmek için bu programı kullanmanızı tavsiye etmem çünkü bu program sadece yer kaplayan büyük dosyalardan kurtulmak içindir. Özel dosyalarınızı ise ‘’ HDD wipe ‘’ ile silebilirsiniz.

Share This Article
1 Comment
  • anlatım ve program gayet güzel. bilgisayarın tıkandığı ve şiştiği zamanlarda sabit diski ıslahta işe yarar diye düşünüyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *