Windows 8 Tablet Pc ‘lerde

ilkay Şahin
3 Min Read

Tablet PC piyasası daha da canlanacağa benziyor, çünkü ‘’ Windows 8 ‘’ tablet PC ’ler de kullanılabilecek. Microsoft’un özellikle telefon ve tablet bilgisayarlar için geliştirdiği dokunmatik ara yüz sayesinde tablet bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Windows 8 piyasaya çıktığı andan itibaren içine girdiği pazarı epey bir renklendireceğe benziyor.

Windows 8 ‘in özelliklerine değinmek istiyorum. Öncelikle, sistem farklı iki adet ara yüze sahip olacak. Şu anda alışık olduğumuz Windows ara yüzüyle aynı özelliklere sahip olacak olan ilkini dizüstü ve masaüstü PC sahipleri kullanabilecek. İkincisi ise, dokunmatik olan daha gelişmiş ara yüz buda tablet PC ve telefonlar ‘da kullanılacak. Fark ettiyseniz, Bilgisayarlar ve tablet PC’ler de Windows 8 farklı arayüzlerle kullanacaklar. Ayrıca bu ara yüzler arasında geçiş yapmak gayet basit ve kolay, buda Windows ‘un en güzel özelliklerinden biri. Geliştirilen bu ara yüz sizlere hızı ve dinamikliği bir arada sunarken, enerji kullanımını da arttırmamayı hedefliyor. 10 saniyelik kısa bir süre içinde açılabilecek, ayrıca uygulamalar arasında hızlı bir şekilde geçiş sağlayabilecek kapasitesi var. Microsoft, Internet Explorer 10 ‘uda dokunmatik ekrana uyarlamış ve kullanıma sunmuş. Windows’un eski sürümlerinde tabletlerdeki medya oynatıcılarda; Butonlar gayet küçük olduğundan kullanım zorluğu yaratıyordu. Bu sorunu da Windows 8 de çözmeyi başarmışlar. Geliştirmeler gerçekten başarılı bir şekilde yapılmış. Kullanım aşamasında tüketiciye birçok rahatlık sunan işletim sistemi; Recovery uygulamasına benzer bir uygulamayı tabletlere de getirecek. Hard disk ‘in bir bölümünü format için ayıracak olan işletim sistemi, çok basit bir şekilde fabrika imajına geri döndürülebilecek. Duyduğumuzda en çok sevindiğimiz haber ise, dahili ‘.pdf ‘uzantılı dosyaları okuyan bir programa sahip olması. Sizleri tamamen üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duymaktan kurtarıyor. Çevreci özelliğini de koruyan Microsoft; Bu işletim sisteminde, daha az enerji tüketimi için güç ayarı – güç dengesi gibi konulara önem vermiş. Daha rahat kullanım için ise Windows 8 portable versiyonunu da sizlere sunacak. Microsoft şirketinin Windows 8 ile ilgili yaptığı diğer açıklamalarda, ne zaman çıkacağı konusunda tam bir zaman dilimi verilmese de, bu yıl içinde mayıs ve ağustos arası bir tarih düşünülüyormuş. Ne zaman çıkarsa çıksın, fark yaratacağı kesin gözüyle bakılıyor. Birazda sistem gereksinimlerinden bahsedecek olursak. Şimdi Windows 7 ve Vista kullanılan tablet PC’ler 17-18 GB alan kaplarken, en az 1GB Ram ‘ın yanı sıra 1Ghz de işlemci isterlerken, Windows 8 ‘ in en düşük sistem gereksinimlerinin de onlarla aynı olacağı kanısındayız. Buda demek oluyor ki, eğer cihazınız Windows 7 ‘yi sürebiliyorsa, rahatlıkla Windows 8 ‘i bekleyebilirsiniz.

Son olarak, piyasaya bakarsak Windows 8 birçok tablet PC üreticisinden onayı almış görünüyor. Esas merak ettiğimiz ise diğer işletim sistemlerinde ki yüz binlerce mobil uygulama çeşitliliği karşısına neler konulacak?

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *