WiFi Nedir ?

ilkay Şahin
4 Min Read

Wi-Fi (Wireless Fidelity), elektronik bir kavram olup kablosuz bir ağ ile veri alışverişi sağlama özelliğidir. Kişisel bilgisayar, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazların kablosuz bir ağ aracılığı ile internetebağlanmasını sağlayan güncel bir teknolojidir.

Wi-Fi ürünlerin kablosuz bağlantı sağlayabildiğini ifade eden bir uyumluluk göstergesidir. Wi-Fi’nin oluşumunu belirleyen standartlar IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n da belirtilmiştir. Wifi , bluetooth ve benzeri teknolojilerin gelişimleri 2000 yılından sonra olmuştur. 2002 yılında otomasyon fuarına doğru yol alırken okuduğumuz broşürde bluetooth teknolojisinin temel mantığı anlatılıyordu ve ilk defa bunu görüyorduk. WiFi de bundan daha sonra realize edilmiş bir teknoloji. Kısacası hepsi daha çok yeni ve almaları gereken daha çok yolları var.

Wi-Fi dizüstü bilgisayarlar, PDA’ lar ve diğer taşınabilir cihazların yakınlarındaki kablosuz erişim noktaları sayesinde yerel alan ağına bağlanabilmeyi sağlamaktadır. Bağlantı, kablosuz erişim noktaları ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz ya da 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirmektedir. Veri CSMA/CA ( Carrier Sense Multiple Access WithCollisionAvoidance) protpkolüne uygun olup olmadığını anlamak için veri gönderilip alınmaktadır. Bu şekilde paketlerin iletimi sırasında hata oluşması sorunu çözülmüş olur.

Wi-Fi, kişisel bilgisayar, akıllı telefon, dijital işitsel cihazlar ve oyun konsollarının kablosuz ağ sahası içerisinde internete bağlanması için gkullanılabilir. Wi-Fi’nin erişim noktaları bir oda gibi küçük bir alanlardan birkaç yüz metrekarelik büyük bir alana kadar çıkabilirler. Ev ve ofislerde özel kullanımının yanı sıra kamuya ait olan alanlarda da ücretsiz bir şekilde ya da diğer ticari şekillerde kullanımı yaygın olarak görülmektedir. Havaalanları, restoran ve otel gibi yerlerde genellikle bu hizmet müşterilere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Wi-Fi teknolojisinin üstünlükleri dikkat çeken yönleri:

Lisans gerektirmeyen frekanslarda çalışabilmektedir.

Ağ için kablo kullanma gereksinimi bulunmamaktadır bunun getirisi kablo çekilmesinin zor olduğu binalarda veya binalar arası bağlantılarda kolaylık sağlamasıdır.

Diğer kablosuz ağ çözümlerine nazaran çok daha hesaplı ve kullanımı kolay bir sistemdir.

Birden fazla kablosuz erişim noktası kullanılan ağlarda kablosuz dolaşım ile kablosuz iletişim kesilmeden bir erişim noktasından bir diğerine geçiş yapabilme imkânı sunmaktadır.

WEB, WPA ve benzeri kablosuz şifreleme yöntemleri ya da IEEE 802.1x gibi yetkilendirme yöntemleriyle faklı güvenlik seçenekleri bulundurmaktadır.

Wi-Fi Global standartlara sahip bir teknolojidir. Dünya’nın her noktasında aynı protokol ve yöntemle çalışmaktadır.

Wi-Fi ağlarının menzili kullanılan ortama göre oldukça değişik mesafelere ulaşabilmektedir. Bu sinyal kalitesinin çevredeki yapılara bağlı olarak düşmesiyle değişen bir durumdur. Sinyal miktarındaki düşüş ile hız kaybı olabilmektedir. Teoride 300 megabit olarak ifade edilmekte olan hız çevresel faktörler neticesinde 0 megabit kadar düşebilmekte ve bu durumda bağlantıda kopmalar oluşabilmektedir. Teorik olarak 1.5 megabit hızna kapalı alanlarda ulaşabilmekteyken çeşitli engellerin bulunduğu ortamlarda saniyede 300 megabit bir hıza kadar düşmektedir.

Wi-Fi’nin handikapları:

Lisansa ihtiyaç duymayan frekans aralıklarında çalıştığından dolayı diğer kablosuz cihazlarla çakılabilir ya da birbirlerinin iletişimi engelleyebilirler.

2.4 GHz frekans aralığında çalışan 802.11b ve 802.11g uyumlu cihazların iletişim kalitesi ve hızı, diğer Wi-Fi cihazların haricinde, bluetooth, mikrodalga fırın, bazı telsizler, telsiz telefonlar ve benzeri radyo sinyalleri ile çalışan cihazlar tarafından düşürülebilir ya da tamamen engellenebilir.

Wi-Fi için yapılan uluslararası düzenlemelerin hepsi aynı olmadığından değişik ülkelere üretilen cihazların bazı kanallarda uyumsuzluk çıkarabilme ihtimali bulunmaktadır.

Diğer ağ bağlantılarına göre güç tüketimi oldukça fazladır.

En yaygın kablosuz şifreleme standardı, WEP’in düzgün yapılandırdığında bile kolaylıkla kırılabildiği görülmektedir. 2003 yılında cihazlarda kullanılmaya başlanmış olan WPA ve WPA’ şifreleme standartları ise bu sorunu çözmeyi amaç edinmiştir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *