Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

ilkay Şahin
10 Min Read

Artık internet sitesi nedir ? Ne işe yarar gibi soruları bir köşeye bırakıp bir internet sitesi sahibi olmayı isteyenler için kısa ve yararlı bir yazı hazırlamak istedik.

İnternet Sitesi Yapmak İstiyorsunuz  ! Peki Nasıl ?

Aslında iki yöntem var.

1- Bir bilene internet sitesini yaptırmak

2- Az çok uğraşıp kendi kendinize yapmak

Vaktiniz varsa ve bu işle biraz haşır neşir olup bir internet sitesi sahibi olmak istiyorsanız, size başta yabancı gelecek bir kaç terimden haberdar olmanız gerekiyor. Yok hayır ben para verip internet sitesini yaptıracağım diyorsanız aşağıda ki bazı terimleri incelemenizde ciddi faydalar olacaktır. Bu terimler ve yaklaşık fiyat bilgileri ile neye ne kadar para ödeyeceğiniz konusunda öngörüler sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Temel İnternet Terimleri ve Anlamları

İnternet sitesi sahibi olmaya niyetliyseniz bilmeniz gereken 2 temel kavram var ;

– Domain ( alan adı ) ;

Alan adı şu bildiğimiz “www.tekniktrend.com” şeklinde görülen ve aklımızda kalması için rakamsallıktan kelime haline dökülmüş dize. Bu alan adları olmasa ne olurdu diye bir soru aklınıza gelebilir ? Bu durumda ” www.tekniktrend.com ” adresini browse’ra yazmak yerine ” http://77.245.154.167/ ” yazmak zorunda kalacaktınız.

İşte bu domain adıı aldığımızda sitemizin bir adı olacak.

– Web alanı ( web space ) ;

Alan adını aldınız. Peki insanlar için hazırladığınız sitenizin resimlerini , scriptlerini ve diğer tüm bileşenlerini tüm Dünya ‘ya ulaştıracağınız alan neresi olacak ? İşte bu alanda web alanı dediğimiz , içine web sitesine dair tüm bileşenlerin konulduu ve Dünya’ya servis edildiği alan. Bu işlemi yapan birimlere server deniyor. İşte bu server içinde bizim sahip olduğumuz yere de web alanı deniyor.

Eğer web sitesini ben yapacağım diyorsanız ayrıntılara hiç ama hiç takılmadan adım adım size bahsedeceğimiz yöntemleri takip edin. Basamak basamak ilerlemezseniz doğru bir şekilde tecrübe edemeyeceğiniz detaylar ve bilinmezler etrafında bu işi yapamayacak hale gelirsiniz.

Adım 1 . Bir alan adı bulun ve onu satın alın

Bir alan adı alınmamışsa onu kendi adınıza belli bir süreliğine , ücret karşılığı kayıt ettirebilirsiniz. Kendi adınıza ilişkin kayıt ettirdiğiniz bu süre bitmeden tekrar o alan adını kayıt ettirmezseniz elinizden de gidebilir. Alan adları aslında işin sanal ama belkide en önemli kısmı. İnsanların akıl ve hafızlarında ilk olarak bu isim kalır. Hatta sitenize gelecek ziyaretçileriniz ilk bu alan adı ile sitenizle iletişime geçerler.

Alan adlarının yıllık kayıt fiyatı 10 – 20 tl arasında değişmekte. Tabiki bu söylediğimiz henüz kayıt edilmemiş olanlar için söz konusu. Kayıt edilmiş ve çok tutulmuş alan adlarının fiyatları bazen milyarlarca lira bile olabilir.

Alan adının işiniz veya hedefinizle paralel ve insanların akıllarında kalıcı bir isim olması gerekli. Örnek vermek gerekirse ; farz edelim bir doğal ürün satacak site açmak niyetindesiniz. Bu durumda “ www.dogalpetek.com “ gayet akılda kalıcı ve mantıklı duruyor.

Alan adını alabilmeniz için başkasının onu almamış olması gerekiyor.

İşte bunu kontrol için ;

  •  www.niobeweb.net adresine girin

Yukarıdaki kutucuğa almak istediğiniz alan adını yazın ve hangi alan adı uzantısı ( .com .org vs ) olmasını istiyorsanız onu seçin ve sorgulama tuşuna basın.

İşte sorgu sonuçlarımız. Dogalpetek.com dışındaki , dogalpetek.net , dogalpetek.org ve dogalpetek.pro gibi alan adlarını satın alabiliriz.

Eğer satın al seçim kutusu olanlardan birini almak istiyorsanız onu işaretleyip devam tuşuna tıkladığınızda ilgili firma sizi satın alma işlemleri için yönlendirecektir. İşlemlerinizi yaptınız ve artık bir alan adınız var. Peki internet tarayıcınıza bu alan adanızı yazsanız karşınıza ne gelir ? Aslında hiçbir şey gelmeyecektir. Halen bu alan adı her hangi bir web alanına yönlendirilmiş durumda değil. Birazdan bir web alanı alıp o alan bu adımızı yönlendirdiğimiz alan içinde bulunan dosyaların içeriğinde ne varsa onu göreceğiz.

 Adım 2 . Bir web alanı satın alın

Sıra web alanını almaya geldi. Web alanında sitenize ait dosyalar tutulur , servis edilir , scriptler çalıştırılır. Bu işlemleri web alnınızın da bulunduğu serverlar yapar. Bu serverlar bildiğimiz işletim sistemleri içinde dönen özel uygulamaları kullanan bilgisayarlardır. Bir serverden bazen yalnızca bir bazen de yüzlerce site serve edilebilir. Bu durumda sitenizin açılma hızı gibi durumlarını mutlaka etkileyecektir. Serverler genelde Microsoft veya Linux tabanlı işletim sistemleri üzerine kuruludur. Yani web alnınızı Dünya’ya sunan server ya Microsoft tabanlı yada Linux tabanlı bir bilgisayar olacaktır (open vms ve bezeri detaylarla bu işe yeni başlamış olanların kafasını karıştırmak istemiyoruz, anlayana!).

Linux veya Microsoft tabanlı olması ne farklar yaratır ? Buna cevap vermek istemiyorum ( asp , php diye ip ucu verip konu ile ilgili politik davrandığımın işaretini parantez içinde vermek istedim ) .

Daha önce hiç alan adı almadığınızı varsayarak anlatmaya devam edelim.

Web alanları nerden alınır ?

Ücretli veya ücretsiz web alanı bulabilirsiniz. Ücretli alanların çoğu web sitenizin her hangi bir yerine reklam vb şeyler koyacaklardır. Yani ücretli ve ücretsiz olmasının arasında ciddi farklar mutlaka olacaktır. Sitenizi profesyonel işlerde kullanacaksanız mutlaka ücretli ve sorunsuz teknik destek alabileceğiniz bir yerden alın.

Web alanı almak istediğinizde karşınıza bir seçenek daha çıkacak ; web hosting veya bayi hosting. Tabiki siz web hosting alacaksınız. Size ilk etapta en uygun fiyatlı paketi almanızı öneriyoruz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda paketin fonksiyonel özelliklerinin artırılması konusunda firmalar yardımcı olacaktır.

 Örnek olarak ; linux 100 mb hosting için 1 yıllığına 26 tl verip web alanı sahibi olabiliyorsunuz. Seçip devam dediğinizde karşınıza şöyle bir soru daha gelecektir.

Bu alana yönlendirmek istediğiniz bir Domain adı varmı yoksa bu alan için yenib ir domain’i şimdimi alacaksınız benzeri soruya cevap vermeniz istenebilir. Biz buna şimdilik cevap vermeyelim. Alan adımızı yönetim panelinden kolayca bu web alanına yönlendirebiliriz. Bunu yapamazsak da hosting firması bize mutlaka yardımcı olacaktır.

Alanı aldığımızda hosting firması bu alanı yöneteceğimiz adres ve tooları bize bildirecektir. Bu noktadan sonrası web sitemizi inşaa etmeye geldi.

Web Sitesi İnşaa Etmek

Artık web alanımızda var. Bu alana kolayca erişmek ve kolayca dosya yükleyip silmek için en kullanışlı yol bir ftp programı kullanmak. FTP ( file transfer protocol) dosyalarınızı web alanınıza atmanıza yarayan bir protokoldür. Bu protokolü kullanan yazılımlar ile web alanınıza erişmeniz , dosya silmeniz , yazmanız ve yüklemeniz çok kolaylaşacaktır.

Biz bu noktada filezilla adlı yazılımı size önerebiliriz. Bu yazılımı hosting firmasının size verdiği şifre ve kullanıcı adı ile filezilla yardımı ile web de ki alanınıza kolayca bağlanıp istediğiniz dosyayı sitenize atabilirsiniz.

Ftp kullanıcı adları ve şifreleri genelde ;

Kullanıcı adı ; ftp@dogalpetek.com

Şifre ; wd22x3r345

Şeklinde olurlar. Bu şekilde filezilla ile alanınıza bağlandığınızda sol tarafta kendi bilgisiyarınızın , sağ tarafta ise bilgisayarınıza ait dosyaları görebilirsiniz. Sol tarafta bulunan klasörler içinde “ httpdocs “ (bu server’e göre farklılık gösterebilir) adıyla gördüğünüz klasör sizin sitenizin Dünya ‘ya açıldığı yerdir. Server ilk olarak bu klasöre gelir ve index.htm , index.html , index.php , index.asp ,index.aspx dosyalarından birini arar ve ilk bunu çalıştırır.

Şimdi sizinle sitenizin ilk sayfasını yapalım. Bunu yaparken html dilini kullanacağız.

1- Bir adet notepad açılır.

2- İçine

<html>

<head>

<title>Selam Dünya</title>

</head>

<body>

<p><a href=http://tekniktrend.com>Web Sitesi Nasıl Yapılır ?</a></p>

</body>

</html>

3- Bunu index.html şeklinde kaydedin.

4- Bu dosyayı serverınıza atın.

5- Sitenizi ziyaret edip ilk eserinize bakabilirsiniz.

Evet aklınıza hemen o cap canlı web siteleri gelebilir. İşte o cap canlı setelere nasıl sahip olacağınızın kısa bir özetini burada vereceğiz ama detaylı anlatım için diğer yazılarımızı okumanızı talep edeceğiz.

Genelde web sitesi hazırlarken temel kodlama bilgisine sahip olmak ciddi avantaj sağlayacaktır.

http://www.tekniktrend.com/web-sayfasi-yap/    linkine tıklayıp basit ama etkili html sayfalar  tasarlayabilirsiniz. Sürükle bırak yöntemi ile her türlü tasarım kolayca yapıp keyfinize göre siteler oluşturabilirsiniz.

Aslında en temel ve güzel yol fazla detaya girmeden kolayca web sitesi hazırlamaya imkan veren wordpress ve joomla gibi platformları kullanmak en mantıklısı. Bizim önerimiz wordprees. WordPress içinde kolayca kurup yükleyebileceğiniz bir sürü , tema , eklenti ve özellikle ücretsizce sunulmakta. Bu yolla web sitesi hazırlamak çok ama çok kolay ve her hangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan , Türkçe bu işi halledebilirsiniz.

Konuyu çok uzatmadan çok yakında wordpress ve benzeri sistemlerle web sitenizi nasıl yapabileceğinizi sizlere anlatacağız.

Umarız az da olsa fayda sağlamışızdır.

Fikir görüş ve sorularınızı lütfen yazın.

Share This Article
2 Comments
  • Güzel bir paylaşım olmuş, yazılarınızın devamını bekleriniz.Sitenizi yakından takip ediyorum.Bilgileriniz için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *