Voyager Uzay Sondaları Güneş Sisteminin Dışına Çıktı !

ilkay Şahin
3 Min Read
Voyager

Voyager 1  ve 2 Dünyadan fırlatılmasının üzerinden neredeyse 30 yıl geçti. Bu iki uzay sondası asıl görevlerini icra etmiş olmalarına rağmen görevlerine devam ediyorlar. Voyager 1 Jüpiter ve Satürn’ü ziyaret edip daha önce çekilmemiş resimler çekti. Voyager 2 ise Uranüs ve Neptün gezegenlerini inceleme görevini tamamladı.  Şimdi bu iki uzay sondası Güneş Sistemimizden tamamen çıkmak üzereler. Neredeyse 1 yıl önce bu iki sondanın “Heliosfer” adı verilen Güneş Sistemi çeperine girdiğine dair bir takım sinyaller alındı.

Voyager 1 ve 2 ye ait teknik veriler ; 815 kg ağırlığındadırlar.   İki Voyager da üç radyo izotop termoelektrik jeneratörler ile desteklenmiştir. Her hangi bir veri bu cihazlara Dünyadan 12 saat de ulaşmaktadır. Voyager 1 Dünyadan 18 milyar km , Voyager 2 ise 15 milyar km uzaktadır. Voyager 1 ve 2 ye ait anlık verileri izlemek için lütfen tıklayın.

Heliosfer

Bu terim bir çok insana yabancı gelecektir. Bunun sebebi ise daha önce hiç bir insan yapımı cihazın bu kuşağa ulaşmamış olmasından kaynaklanıyor. Peki nedir bu kuşak ? Güneş ışınlarının kozmik ışınlar tarafından bastırıldığı noktada oluşan manyetik fırtınanın oluşturduğu kuşaktır. Bu kuşak sonrasına yıldızımız olan Güneşin rüzgarı ulaşmamaktadır. Vayeger 1 ve 2 bu kuşak ardına geçtiğinde tam olarak ne olacağı dair bir veri yok. Bu noktadan sonra “Güneş Rüzgarı” son bulmakta, bu sebepten elektro fizik kuralların haberleşmeyi nasıl etkileyeceğine dair bir bilgi henüz yok. Bu sebepten eğer sondalar bu kuşak sonrasında sorunsuz haberleşmeye devam edebilirlerse 2020 yılına kadar Dünyamızla heberleşmeye devam edebilecekler ve Şimdi ki konumlarından 5 milyar km daha gidecekler. Bu noktadan sonra Dünyamızla haberleşebilecek enerjiye sahip olamayacaklar.

Heliosfer ve Galaktik Uzay

 

Belki de Dünya tarihinde dönüm sayılacak bir olay yaşıyoruz. İnsan yapımı bir nesne yıldızlar arası uzaya çıkıyor. Peki insan oğlu bu kadar yol katedecek bu sondaları içi boş mu gönderiyor? Tabiki hayır; bu ki sondaya da altın plaklar üzerine kayıt edilmiş Dünyamıza ait bir takım veriler var. Bu kayıtlara altın kayıt deniyor.

 

Voyager ‘ın Taşıdığı Dünyamıza ilişkin Veriler Taşıyan Altın Plaklar

Voyager uzay sondaları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Nasa’nın resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Share This Article
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *