Verilerinizi Ücretsiz Kurtarın

ilkay Şahin
5 Min Read

Başta virüsler olmak üzere bunun gibi pek çok sorun nedeniyle bilgisayar belleğinin silinebilmesi söz konusu olabiliyor. Bilgisayar sistemlerinde en çok kokulan şey, bilgisayar belleklerinde bulunan dosyaların, verilerin ya da bilgilerin silinmesidir. Ancak bu sorunun teknoloji ışığında çözümü vardır. Bu yazıda ister geri dönüşüm kutusu ister SHIFT+DELETE kısa yolu ile silinen dosyaların nasıl geri kurtarılacağı konusunda bir alternatif yoldan bahsedilmiştir.

Bilgisayarlar, çalışma prensibi olarak üzerlerinde işlem görülmüş tüm dosyaları “silinse bile” hafızalarında barındırmaktadır. Çok küçük bir işlem ile silinen veriler bilgisayara tekrar kazandırılabilmektedir. Çünkü bilgisayar sistemleri, eski kaset sistemlerinde bir şarkının üzerine yeni bir şarkı yazar gibi, eski dosyaların üzerine yenilerini yazma mantığı ile çalışmaktadır. Bir takım veri kurtarma programları sayesinde bu eski dosyalar bilgisayarlarda ön plana çıkartılabilmektedir.

Nasıl olurda sildiğiniz dosyalar aslında tam olarak silinmiyor ?

Hard diskler sektörel yapılardır. İşletim sistemleri bu sektörlerin maximum veya minimum boyutlarına göre verileri buralara yazarlar. Yazma işlemi manyetik bir işlemdir. Yazılacak veri en uygun ve hızlı ulaşılabilen sektöre yazılır. En uygun sektörün olmazsa olmazı ise o sektörde adreslenmiş veri bulunmaması ile alakalıdır. Yani işletim sisteminin işaret koyup ; bu benim için bir veri, bir dosyadır simgesi yoksa o noktaya işletim sistemi her hangi bir veriyi yazacaktır.  İşte sildiğini sandığınız veriler işletim sistemi açısından artık bir anlamı olmayan ve gerektiğinde üzerinde bulunan verilerin üzerine bir başka verinin yazılabileceği alan durumuna geçiyor.

Bir işletim sisteminin silinecek veriyi derinlemesine temizlemesini beklemek hata olur. Eğer gerçekten silinmesini istediğiniz veriler varsa bu işlem için özel yazılmış programları kullanmanız lazım. Bu programları kullansanız dahi konvasyonel hard disklerden bir veriyi silemniz neredeyse imkansıdır. Manyetik kayıt ilkesine göre çalışan hard disklerin geride bıraktığı manyetik artıklardan silinmiş verilere dair ip uçları elde edilebilir. Hard disk nasıl silinmeli ? konusuna dair yazılarımızı inclemenizi tavsiye ederiz.

Yukarıda ki bir sürü yazıdan sonra veri kurtarmak için kullanılabilecek bir programın detaylı anlatımını sizlerle paylaşmak isitiyoruz.

Ücretsiz Veri Kurtarma Programı “RECUVA”

Dünyaca ünlü bilgisayar hizmetleri uygulamaları yapımcısı Piriform’un Recuva adlı bir veri kurtarma programı verdiği bu eşsiz hizmete rağmen kullanıcılardan hiçbir ücret talep etmiyor. Recuva adlı programı internet üzerinden ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz. Yaklaşık boyutu 5 – 6 MB olan bu program ile silinen verilerinizin nasıl geri getirilebileceği yazının devamında anlatılmıştır.

Recuva’nın 32 ya da 64 bitlik bilgisayarlar için tasarlanmış iki farklı sürümünü Piriform’un resmi sitesinden edinebilirsiniz: www.piriform.com/recuva

Recuva Kurulumu

Piyasada bulunan pek çok veri kurtarma yazılımının aksine Recuva’da Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Kurulum esnasında seçeceğiniz program & destek dili ile kolaylıkla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Recuva’yı istediğiniz herhangi bir diske kurabilirsiniz. Ancak daha etkin kullanım için bu programın Windows’un kurulmuş olduğu yerel diske kurulması tavsiye edilmektedir.

Recuva Kullanımı

Recuva uygulaması kurulduktan sonra hangi tür dosyaların kurtarılacağı konusunda seçenekler sorulacaktır. Daha hızlı sonuç alabilmek için buradan aradığınız dosya türünü belirleyebilirsiniz.

Recuva, taranmak istenen dosya seçeneğinden sonra nerede tarama yapılacağını soracaktır. Bu adımda harici belleklerden (USB) medya kartlarına, yerel disklerden – özel klasörlere istediğiniz kayıt birimini taratabilirsiniz.

Taratılacak dosyanın nerede silindiğinin bilinmesi bu alanda işlerin daha da hızlanması ve etkin sonuç alınması için önemlidir. Örnekte, yerel disk C içerisindeki STEAM adlı klasörün seçildiği gösterilmektedir.

Kayıp dosyaların taratılacağı kayıt konumu seçildikten sonra Piriform’un tasarım harikası programı olan Recuva, nasıl bir tarama yapılacağı konusunda soru soracaktır. Uygulamada iki farklı türde tarama seçeneği yer alıyor.

Bu seçeneklerden birincisi programı anti – virüs mantığında çalıştırıyor ve kısa bir süre önce silinmiş olan dosyalarınızı bulmanıza yardımcı oluyor. Burada bahsedilen anti – virüs mantığı, uygulamanın derinlemesine bir tarama yapmayacağını ve yüzeysel bir tarama ile silinmiş doslayarın listeleneceğini belirtiyor. Eğer bulmak istediğiniz dosyalarınız işlemden kısa bir süre önce silinmişse Recuva, bulduğu dosyaları listeleyecek ve muhtemelen aradığınız dosya da bu listenin içerisinde yer alacaktır. Bu işlemden sonra kurtarmak istediğiniz dosyayı seçip “Kurtar” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Şayet aradığınız dosya ya da klasör uzun bir süre önce silinmişse, Recuva kısa taramadan bir sonuç bulamayacak ve şöyle bir ekran ile karşılaşacaksınız:

Kısa taramadan sonuç alınamadığı takdirde, uzun tarama başlatılır. Bu seçenek ile çok eskiden silinen dosyalarınıza bile ulaşabilmeniz mümkündür. Ancak bu işlemde dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Recuva uzun tarama işlemi oldukça uzun süren bir işlemdir. Derinlemesine tarama seçeneğinde, işlemlerin 1 saatten fazla sürebileceğini unutmamalısınız ve bu süre tarattığınız diskinizin kapasitesine göre daha da artabilmektedir.

TeknikTrend Ne diyor ?

Veri kurtarmak her zaman kolay bir işlem değildir. Yanlışlıkla silinmiş verileri kurtarmak ile zarar görmüş verileri kurtarmak arasında teknik olarak çok fark vardır. Ciddi ve gerçekte kurtarılması gereken veriler için profesyonel hizmet almak en mantıklısıdır.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *