Uçaklar Nasıl Uçar ?

ilkay Şahin
2 Min Read

Uçakları gökyüzünde gördüğümüzde aklımıza şu soru gelir ; “Bu koca metal yığını nasıl uçuyor ? ” . Bilenler içinde koca demir kütlesinin gökyüzünde kuş misali süzülmesi çok mantıklı olmasa gerek. Bizde sizin için ; ” uçağı uçuran bilimsel gerçek nedir ? ” sorusuna yanıt arayacağız.

Uçakların veya hava taşıtlarının havada durmasını sağlayan temel yapı kanatlardır. Eğer kanatların nasıl bir yapısı var ve neye yarar konusuna açıklık getirirsek  uçakların nasıl uçtuğunu da anlamış oluruz.

Uçak kanatları özel bir tasarıma sahiptir. Sahip oldukları bu özellik sayesinde o koca kütleli yapılar gök yüzünde kuşlar gibi süzülebilir. Uçak kanadının temel yapısına geçmeden önce aşağıda size küçük bir fizik konusunda bahsedeceğiz. Bu konu ile beraber uçak kanadını çok ama çok kolayca anlayacaksınız.

# Venturi Etkisi ;

Evet fizik kuralımız şöyle. Aynı miktarda ki gaz kesiti daralmış yerden geçmek için hızını artırır. Hızı artan aynı gazın geçişi esnasında oluşan basınç daha önce ki basıncından daha düşüktür. Yukarıdaki resimde gördüğünüz 2  noktasında ki basınç 1 noktasında ki basınçtan daha azdır.

Fizik kuralımızı şöylece sadeleştirelim. Gazın hızı artarsa o noktada ki yüzey basıncı azalır. Şimdi bu kuralımızı göz önüne alarak kanatlar nasıl uçmaya imkan verir konusuna dönelim.

Kanadımızın kesit görünümü yukarıda ki resimde gösterilmiş. Dikkat ederseniz kanadın üst kısmı konveks yapmış yani bir miktar kambur yapmış. Alt tarafı ise neredeyse düz. İşte burada ki amaç üst kısımda havanın aldığı yolu artırmak. Havanın aldığı yol artarsa o yolu altta ki eküri hava ile aynı zamanda bitirebilmek için bir miktar hızlanması lazım. İşte üst kısımdan hızlıca geçen havanın etkisiyle ortaya şu çıkıyor ; alt tarafa uygulanan basınç , üst tarafa uygulanan basınçtan büyüktür.  Aşağıda bunu daha detaylı gösterebilecek bir görselimiz daha var.

İşte bu basınç farkından ortaya çıkan şeyde şu. Alttan üste doğru bir itki oluşuyor. Bu itki işte o kocaman uçakları havada tutan şey. Sorularınız  ve daha detaylı bilgi talepleriniz için forumumuza bekleriz. Forum’ a git.

Share This Article
6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *