Tik İşareti Nasıl Yapılır ?

ilkay Şahin
2 Min Read

Bilgisayar klavyesi, çok sayıda sembol ve işareti bizimle paylaşıyor ancak tahmin edeceğiniz gibi bu minimal aracın tüm sembolleri tek bir çatı altında toplaması o kadar da kolay değil. Klavye üzerinde yer almayan fakat birtakım kombinasyonlar doğrultusunda oluşturabileceğimiz bazı sembollere göz atacağız ve tik işareti nasıl yapılır? Sorusuna da detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz. Özellikle kullandığımız Word tarzı programlarda, unum çalışmalarında ve bazı yazılarımızda tik işaretine çokça ihtiyacımız oluyor. Klavye üzerinde tek bir tuş ile bu işareti oluşturmak ne yazık ki mümkün değil ancak birçok farklı alternatif var ve alt başlıklar halinde bu alternatifleri de değerlendirmeye çalışacağız. Dilerseniz daha azla vakit kaybetmeden başlayalım.

  1. Yöntem

Tik işareti asıl yapılır? Sorusuna vereceğimiz ilk yanıt, Alt+0252 kombinasyonu şeklinde olacaktır… Alt tuşuna bastıktan hemen sonra ilgili rakamları tuşladığınızda tik işaretine saniyeler içerisinde ulaşabiliyorsunuz. İşareti oluşturduktan sonra dilerseniz kopyalayabilir ve birçok farklı yerde de kullanabilirsiniz. Word ayarlarınızdan emin olmanız gerekiyor ve eğer sembol kodlamaları kapalı ise bu işarete herhangi bir şekilde ulaşamayacaksınız. Ayarlar bölümünden kod ayarlarını yapıp aktif hale getirdikten sonra bu kombinasyonu kullanabilir ve sizler de ilgili işarete sorunuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  1. Yöntem

Yukarıdaki yöntemden fayda sağlayamadığınız takdirde bir diğer alternatifi kullanabilirsiniz… Excel üzerinden Home ve Fonts seçeneklerine tıklayarak ilk adımı atın. Hemen ardından Fonts bölümü açıldığında Win yazın ve Windings yazı tipine geçiş yapın. Bu yazı tipi ile birlikte Ü tuşuna bastığınız takdirde tik işareti karşınıza çıkacaktır. Her iki yöntemden de fayda sağlayacağınızı düşünüyoruz ancak tüm bunlara rağmen başarısız olduysanız kopyala yapıştır yöntemi ile birlikte tik işaretine ulaşmanızı tavsiye edeceğiz.

  1. Yöntem

Sembollere ulaşmanın en kolay yolu diyebiliriz ve eğer sizler de tik işaretini kopyala yapıştır ile kullanmak isterseniz, sayfamızdaki paylaşımı not alabilirsiniz. ‘’✓’’

İlgili işareti sizinle paylaştık ve dilediğiniz an sayfamızı ziyaret ederek kopyalama işlemini yapabilir ve kullanacağınız alana yapıştırarak zaman kazanabilirsiniz. Emin olun bu çok daha kolay bir yöntemdir.

Detaylı bilgi için;

https://www.teknouser.com/tik-isareti-nasil-yapilir-kesin-cozum/

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *