Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Onarılır ?

ilkay Şahin
2 Min Read

Cep telefonları hassas elektronik cihazlardır. Bu cihazları neredeyse günün her anı yanımızda bulundururuz. Yemek yerken, yolculuk yaparken veya uyurken. Bu kadar çok kullandığımız bu cihazları bazen suya düşürebiliriz veya üzerine yanlışlıkla su dökebiliriz. Bazen aşırı nemli ortamlara maruz da kalabilirler.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda neler yapmalısınız ? Hangi hamleler ile cep telefonunuzu kurtarabilirsiniz? Bunları öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Eğer telefonunuza su temas etmiş ise derhal bataryasını çıkarın. İçinde su bulunan telefonun devrelerinden elektrik akımı geçmesi telefonunuzun tamamen bozulmasına sebep verebilir. Kesinlikle açmaya çalışmayın. Yüksek bir ihtimal bu hareketle cep telefonunuzu tamamen kaybedebilirsiniz.  Bataryayı çıkarttınız. Sıra telefonunuzu iyice kurutmaya geldi. Kesinlikle çok hızlı kurusun düşüncesi ile kalorifer üzerine , güneş altına veya çok sıcak bir nesnenin yanına bırakmayın. Saç kurutma makinesi gibi ısıtıcıları kullanmayın. Eğer bunu yaparsanız çok sıcaktan buharlaşan su yine cihazın içinde hızlıca yoğuşacaktır. Bu da ciddi korozyonlara sebep verebilir.

Kurutma işlemi yapmadan önce cihazın tüm kapak ve donanımlarını açınız.  Eğer geri toplayabileceğinizden emin iseniz bir kaç kapağını da sökebilirsiniz. Daha  sonra nemsiz bir ortamda en az 2 gün kurutmalısınız. Eğer işi garanti altına alayım diyorsanız bunu 3 gün süre ile de yapabilirsiniz. Bu kurutma işlemi sonunda telefonunuz yüksek bir ihtimalle çalışacaktır. Hiç merak etmeden sabretmenizi öneririz.

Dikkat: Suya maruz kalan cihazı kesinlikle açmaya çalışmayın, derhal bataryasını çıkartın.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *