SSD Disk ” Secure Erase SSD ” ile Nasıl Silinir ?

ilkay Şahin
5 Min Read
SSD

SSD (solid-state driver) ler genellikle telefon, fotoğraf makinesi, video kameralarda kullanılan veri depolama aygıtıdır. Üzerine işlenen bilgiyi silip, tekrar yazma özelliğine sahip gibi gözükürler ama bu bilgiler geri getirilebilir düzeydedir. Birkaç program kullanılarak rahatlıkla sildiğimiz verilere ulaşabiliriz, bu yüzden gizlilik ve performans açısından sürücülerden bilgileri geri getirilmemek üzere silmemiz gerekir. Bunun içinde ‘’ Secure Erase ‘’ adlı yazılım işinize yarayabilir.

SSD kartlar üzerlerinde bulunan hücrelere silme ve yazma işleyişinin sayısını kaydederler ve eşit bir şekilde o hücrelere dağıtırlar. Yeni aldığınız bir SSD kartta bu işlem çok hızlı bir şekilde yapılır çünkü hücrelerin hepsi boştur fakat zamanla dolan hücreler yazılan bilginin dağılmasında seçim zorluğu yaşandığı için performansını kaybeder ve yavaşlarlar. Bu yavaşlamayı ortadan kaldırmak için ise bu kartları fabrika imajına almamız gerekir. Bunun için ‘’ Secure Erase ‘’ komutunu kullanıyoruz yararlı olmasının yanı sıra aslında bir takım zararları da mevcuttur. Bulunan hücrelerin 1 silme ve yazma işleyişini iptal eder ve sürekli yapıldığı zaman ise SSD kartların kullanım ömrünü azaltır o yüzden ne kadar az yaparsak bizim için o kadar iyi olacaktır. Olası bir kötü durum ile karşılaşmamak için bulunan imajı yedekleyin ve bunu uygulamak için kurtarma dosyalarınızı bir kenarda hazır tutun.

” Secure erase ssd ” nasıl kullanılır sıralayalım;

1.Aşama:

Secure Erase yazılımını bilgisayarımıza indiriyoruz ve bu yazılımı daha sonra sürücülerden okutmak için USB veya CD’mize atıyoruz. Bu sayede bilgisayarı başlatır başlatmaz, BIOS’tan yapacağımız ayarlar ile birlikte direkt yazılımı çalıştırıp, sürücümüzü sıfırlamaya başlayabiliriz.

2. Aşama:

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS’unuzu açıp sata denetleyicilerinizi; CD,USB gibi veri depolama aygıtlarından birini seçin ve önünüze gelen ekranda bilgisayarınızı o sürücüden çalıştırmaya başlayın. Karşınızda bir DOS ekranı gelecektir. O ekrana ‘’ hdderase ’’ yazın ve enter tuşuna bastıktan sonra karşınıza ‘’ Do you want to proceed ? ‘’ diye bir soru çıkacak ona ‘’ Y ‘’ yazarak onay verin. Diğer ekrana geldiğinde ise, program hakkında bilgiler verilecek bunu atlamak için istediğiniz bir tuşa basıp geçmeniz yeterli. Karşınıza çıkan ekranda lisansı kabul ettiğinizi ‘’ Y ‘’ tuşuna basarak onaylayın. Bu işlemi bir kez daha tekrarlayacaksınız.

3.Aşama:

Sürücünüzü seçmeniz gereken kısma geldik. Ekranınızda göreceğiniz kısım, sizin birincil ve ikincil dahil olmak üzere bilgisayarınıza bağlı tüm sürücüleri sıralayacaktır. Siz sıfırlamak istediğiniz sürücünün ‘’ p1, p0, s0, s1 ‘’ gibi seçeneklerin hangisinin yanında yazılı ise komut bölümüne bunlardan birini yazarak silme işlemine devam edebilirsiniz. Diğer aşamada sürünüz eğer engellenmiş ise yani ‘’ This drive is frozen status ‘’ yazısını görmüş iseniz, bu işlemi bu sürücü üzerinde yapamayacağınız manasına gelir. Frozen durumundan kurtarmak için yapacaklarınız, sürücünüzün bağlı olduğu portu değiştirmek, sürünüzü başka bir bilgisayara takıp orada silme işlemini gerçekleştirmek, BIOS’u fabrika imajına almak olmalıdır. Bu frozen durumundan kurtulduktan sonra işleme ‘’ Y ‘’ butonuna basarak devam ediyoruz.

4.Aşama

Karşınıza gelen ekranda 3 adet seçenek göreceksiniz. Birinci seçenek ‘’ executing secure erase ‘’ yani silme işlemini gerçekleştirmemiz için gerekli olan işlem, ikinci seçenek geri dönüp sıfırlayacağımız diski değiştirmek için verilmiş olan bir işlem, üçüncüsü ise programdan çıkmak için verilmiş bir komut dizinidir. Biz ‘’ 1 ‘’ yazarak silme işlemine devam etmeyi seçiyoruz. Programımız biraz kendinden emin adımlarla ilerleyen bir program olduğundan, SSD mize ‘’ idrive ‘’ adında bir şifre koyuyor. İşlemin yarım kalması durumunda bu şifreyi kullanarak tekrar devam edebiliyoruz. Ve işleme devam etmek için tekrar ‘’ Y ‘’ butonuna tıklıyoruz.

5. Aşama

Bu son aşamamız çünkü şu anda SSD kartımızdan bilgiler siliniyor ve işlem bittiğinde karşımıza çıkan ekranda işlemin başarılı olup olmadığı yazılı ve tekrar bir işlem yapmak isteyip istemediğimizi soruyor o ekrana ‘’ N ‘’ komutu ile son veriyoruz ve tekrar karşımıza 4.aşamada çıkan sayfa çıkıyor. İşlemimiz bittiği için programdan çıkmamız gerek o yüzden ‘’ E ‘’ tuşuna basıp programdan çıkıyoruz. Oynadığımız BIOS ayarlarını eski haline getirmeyi unutmuyoruz.

Kısa bir işlem ve sadece ‘’ Secure Erase ‘’ kullanarak yaptığımız bir işlem gerçekten başarılı ve iyi sonuçlar alınıyor. Ama dediğim gibi sıklıkla tekrarlanmaması gerekli, bu yüzden 6 ayda bir veya senede bir yapmak performans arttırmak açısından iyi olacaktır.

Unutmadan; lütfen bu işlemleri yaparken dikkatli olun ve verilerinizin güvenliği için yedekleyin.

Share This Article
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *