Sosyal Ağ Çılgınlığı Nereye Varacak ?

ilkay Şahin
3 Min Read

Yıl 2012 ve insanlarımız zamanlarının bir çoğunu alışık olmadığımız şekilde internette geçiriyor  ve bunun en büyük etkeni ‘’ Sosyal Ağlar ‘’ oluyor. Popülizmin ve insan egosunun da desteğini alan bu ağlar aslında insanımızın ‘’ sosyalleşme ‘’ güdüsünü bastıran niteliklerde olduğu için bu kadar ilgi görüyor. Ülkemiz inanları sıcak kanlı ve iletişim kurma konusunda gayet istekliler.

Günümüzde her türlü iş için sosyal bir ağ mevcut, fotoğraf severler; Deviantart, Instagram, Flickr, iStockphoto vb. gibi ağlardalar veya gündemi takip etmek isteyenler Twitter ‘a yöneliyor, soru sormak veya soru cevaplamak isteyenler ise Ask.fm tarzı sosyal ağlarda kendini buluyor. Müzik sanatçıları ise Myspace ‘de şarkılarını yayınlayabiliyorlar. Bunların en önemlisi ise Facebook, her işe yarıyor. Ayrıca bizi düşünen bu sosyal ağ yapıları, bize birde kolaylık sağlayıp, sahip olduğumuz ağları birbirleri arasında bağlayabilme şansı tanımışlar. Mesela, ben Onioning hesabını Facebook ile bağlayabiliyorsunuz, Onioning ‘te paylaştığınız her şey eş zamanlı olarak Facebook hesabında da paylaşılıyor. Peki, ne işe yarıyor bu sosyal ağlar? İnsanları ilgi alanlarına göre ayırıyor ve ilgi alanları ortak kişileri bir araya getirip, vazgeçilmez sanal bir ortam yaratıyorlar. İnsanlar gerçek hayatlarında bu tip imkânları bulamadığı için bu onlara aşırı derecede hoş görünüyor. Çünkü o kadar gelişmiş bir ağ yapısı içindeyiz ki, video / fotoğraf paylaşabiliyoruz, yazılarımızı yayınlayabiliyoruz, oyun oynayabiliyoruz, görüntülü olarak konuşup, anlık sohbetler gerçekleştirebiliyoruz. Yeni insanlarla tanışıp, arkadaşlıklar kurabiliyoruz. Yani giderek bilgisayarımıza bağlanıyoruz.

Aslında şu sıralar herkesin bir veya daha çok takıldığı sosyal ağ var. Çünkü bu bir gereklilik halini aldı, eskilerden sadece tanıdıklarla iletişim ve iş içinken, şimdi Dünya’ ya bu ağlar üzerinden bakıyor ve ulaşıyoruz. Gündelik muhabbetlerimiz bile sosyal ağlarda duyduklarımızla geçmeye başladı. Sizce nereye gidiyor bu sosyal ağ çılgınlığı, tehlikenin farkında mıyız? Yada bu bir tehlikemi ?

Aslında değil. Her cihazın bir tehlikeli tarafı vardır. Mesela ateş ; yakar ama insanlığa sağladığı fayda su götürmez. İnternetinve sosyal ağların şu bebeklik evrelerinde dikkatli olun yeter. Çoluk çocuğunuza , nereye ne bilgileri yazdığınıza , internette ne yayınladığınıza ve kimle ne konuştuğunuza dikkat edin yeter. Yıllar içinde su akacak ve yatağını bulacaktır. Bu işler rotasına ve gerçek yatağına oturana kadar zarar görenlerden olmayın yeter.

MIRC ve benzeri sosyal ağların ortaya çıktıkları ilk zamanlarda insanları en çok başka insanlarla tam olarak etkileşime girmeden diyalog kurmanın heyecanı cezbediyordu. Sokakta ki bir insana davranışlarınız ölçülü ve sınırlı olmalıydı ! ama bu ağlarda karşınızda ki insanın ne olduğu çok önemli olmaksızın atıp tutabilir , özgürce ona içinizi dökebilirdiniz.Sosyal ağlar ve internet üzerinden etkileşim şimdilerde esas şeklini almaya ve rayına oturmaya başladı. Son yıllarda ki mobil internet ve platformlarda ki gelişmeler sonrası iş kimsenin tahmin etmediği boyutlara ulaştı. Daha durun bunlar başlangıç Artık yeni bir Dünya var ve bu herkesin cebinde olan bir Dünya.

Cebimizde ki Dünya ! Hoşgeldin.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *