Shazam

ilkay Şahin
2 Min Read

Duyduğunuz ve beğendiğiniz bir müziği kimin söylediğini merak edebilirsiniz. Bazen ise çok iyi bildiğiniz bir şarkının kime ait olduğu bir anda aklınızdan uçup gider. İşte tam bu durumlarda müzik tanımlama uygulaması “ Shazam” yardımcı olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda Apple Store ‘da yeni sürümü 5.0 ‘i bizlere sunulan programın, kendini aşırı derecede değiştirmiş bir biçimde karşımızda buluyoruz. Önceleri sadece iPhone ‘u destekleyen uygulamamız şimdi Android işletim sistemli telefonlarda da kullanılabilir durumda. Kullanımı da bir o kadar kolay olan programı tanıtmadan önce size Shazam ‘ın çalışma prensibini anlatmak istiyoruz. Uygulama şu şekilde işliyor; İlk önce programı tabi destekliyorsa, telefonunuza kurup, sanatçısını ve albümünü öğrenmek istediğiniz şarkının çaldığı yere bir müddet tutuyorsunuz. Eski sürümlerinde 30 saniyeyi bulan bu süre, yeni sürümünde tam olarak 1 saniye gibi inanılmaz kısa bir zamanda size sesi tanımlıyor. Sonra, LyricPlay özelliği ile bulduğunuz parçanın şarkı sözlerini görüp, parçaya eşlik edebilirsiniz. Ayrıca, uygulamada dikkatimizi çeken tek değişiklik bu değil. Shazam ‘da dinlediğiniz müziği anında etiketleyebiliyor. Sosyal ağlarınızda paylaşabiliyorsunuz. Bu programı kullanan arkadaşlarınızın paylaştıklarına yorum da yapabiliyorsunuz. Çehresini de değiştiren uygulama; Ara yüzünü daha görsel ve daha kullanışlı bir hale getirmiş. Daha çok kullanıcı kitlesine ulaşmak için, desteklediği dillere Portekizce, Mandarin, Korece ve Katalanca olmak üzere 4 yeni dil daha ekleyen uygulama toplamda 33 dilde kullanılabiliyor.

Gerçeği söylemek gerekirse, Shazam kendini sosyal ağ eklentileriyle, ses tanımlama uygulamasından çıkarmış ve bir nevi sosyal medyanın üyesi konumuna gelmiş diyebiliriz. TV özelliğini de kabiliyetlerine eklemek isteyen Shazam, yeni çıkacak sürümünde bizleri epey şaşırtacağa benziyor. Bu arada , uygulamayı Android Market ve Apple Store ‘dan temin edebilirsiniz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *