Ses Düzenleme Programları ?

ilkay Şahin
4 Min Read

Eskiden ses düzenlemek demek on binlerce dolara mal olan özel bir ekipmana sahip olmayı gerektirirdi ve bu ekipmanı kullanabilmek senelerce eğitim almak işin cabasıydı. En profesyonel stüdyolar hala en son teknolojiye sahip, düzenleme odaklı ekipmanlar kullanıyorken, şimdilerde oldukça basit bir bilgisayarda ses düzenlemek, hatta bu işlemi profesyonelce yapmak mümkün. Ücretsiz paketlerden binlerce dolar değerinde olan paketlere kadar yazılım paketlerinin geniş yelpazesi ve özellikleri ile piyasadan bulunabilirler.

Yazılımların geldiği nokta itibari ile ev bilgisayarında ses düzenlemeye elverişli olmaları nispeten iyi olsa da, başlangıç için iyi ses elde edebileceğinizden emin yanlış olur. Kolayda olsa tecrübe kazanmak çok önemli. Çoğu ev bilgisayarında sıklıkla çevresel gürültüden ve bilgisayarın kendisinden çıkan her türlü gürültüden etkilenen, dahili mikrofonlar bulunur. Bu nedenle evde ses düzenleme işlemine başlamadan önce orta düzey bir mikrofon ve adaptör satın almak iyi bir fikir olacaktır. Bilgisayarınızda profesyonel olarak kaydedilmiş olan bir ses dosyasını değiştirmek (müzik dosyalarını parçalamak veya filmlerden ses klibi örnekleri almak vb.) istiyorsanız, herhangi bir tür ses kaydı yeteneğine gerek duymayacaksınız. Çünkü bu işlemi gerçekleştirmek, artık çocuk oyuncağı kadar kolay bir hale geldi. Ücretsiz olarak sunulan bir çok programla, hiç bir şey bilmeden bile bu işlemleri gerçekleştirmeniz artık mümkün.

Audacity

Ev bilgisayarınızda ses düzenlemeye uygun olan, her biri kendi avantajları ve dezavantajlarıyla, tam anlamıyla mükemmel olmasa da, bir çok ses düzenleme programı bulabilirsiniz. Öncelikle belirtmem gerekir ki; ses düzenleme konusunda bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak çok iyi bir program olduğu söylenemez, ama başlangıç için ‘’ Audacity ‘’ farklı özelliklere sahip olduğundan dolayı iyi bir programdır. Ayrıca Windows 8 ve Mac işletim sistemleri ile uyumluluk gösterir. Ayrıca başta belirttiğim gibi bu programlara ücretsiz olarak ulaşabilmektesiniz.

Audacity ufak bir araştırma ile veya kendi kurumsal sitesinden indirilebilir ve yükleyici, içinde bulundurduğu kurulum talimatlarıyla kullanıcıya yardımcı olur. Kurulduğunda içinde kullanım kılavuzu barındırır ve programla ses kaydedip çalıştırmak oldukça basittir. Ses kayıtlarını yapıp onları istediğiniz hale getirdiğinizde bu kayıtları dışarı yada bir CD’ye aktarabilirsiniz, MP3 formatına dönüştürüp arkadaşlarınıza e-mail olarak gönderebilirsiniz, veya internete yükleyebilirsiniz. Kolay ve kullanışlı bir kullanıma sahiptir.

Sound Forge

Eğer ev bilgisayarınızda ses düzenleme konusunda daha kuvvetli bir çözüm arıyorsanız, maddiyat konusuna girmeniz ve cebinizden cüzi bir miktar yatırmanız gerekiyor. Sizlere önerebileceğim bir kaç ücretli yazılım paketi var. Bunlardan biri olan ‘’ Sound Forge ‘’, eski adıyla Sonic Foundry, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayar kullanıcıları için en popüler çözümlerden biridir. Bu program sesi tam istediğiniz gibi düzenleyip, rahat ve gürültüsü minumum dereceye indirilmiş biçimde kaydetmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Ses düzenlemek için ise bir çok filtre seçeneği ile karşımıza çıkan Sound Forge, bu filtreleri ile kullanıcının yapacağı bir çok manual düzenlemeyi, otomatik hale getiriyor. Bunun yanı sıra programda, hem eğlenceli hem de kullanışlı bir çok ses efekti bulunmaktadır. Programın ara yüzü ise gerçekten etkileyici, kullanıcılarına kolaylık sağlayan bir tasarıma sahip.

Audition

Sizlere önerebileceğim diğer bir ses düzenleme yazılımı ise ; Adobe’nin bir ürünü olan Audition, her türlü işletim sistemine uyumlu olarak çalışan ve yeni sürümlerinde geliştirdiği ara yüzleri ile eklediği efekt ve çeşitli ses yazılımları ile müşterilerini memnun etmiş bir program.

AudioBook Cutter

Ayrıca değinmem gereken diğer bir nokta ise her türlü amacınıza göre ayrı ayrı ses düzenleme programları bulunmasıdır. Örneğin, the AudioBook Cutter yazılımı, kendi ses kitaplıklarını oluşturma amacıyla ses düzenleyen insanlar için özellikle tasarlanmıştır. Bunun yanında kendi yayın akışlarını oluşturmak ve düzenlemek isteyen kullanıcılar için yardımcı olan sunucu olarak kullanılabilen yazılım paketi de mevcuttur.

Bu programlar birçok parçaya ve müzik hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayı gerektiren programlar gibi işlevsellik gerektirmiyor.

Kullanıcı için ; daha iyi bir kullanım sunmaya eğilimli ve odaklılar. Bu yüzden birçok uzman için tercih edilen çözüm haline geldiler.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *