SD Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ilkay Şahin
3 Min Read

Sd hafıza kartları, güvenli sayısal hafıza kartı anlamındaki “Secure Digital Memory Card” olarak ifade edilmektedir. Bu hafıza kartları 2001 yılından itibaren daha eski bir sürüm olan MMC kartların geliştirilmesi ile kullanılmaya başlanılmıştır. Karta ismini veren “Secure Digital” kelimeleri, hafıza kartlarının içinde donanımsal olarak ve kullanıcı tarafından görülmeyen – düzenlenemeyen bir ortamda, bu hafıza kartlarında yasal olmayan içeriklerin taşınmasını ortadan kaldırmak için bulundurulan güvenlik sistemi nedeniyle kullanılmaktadır.

SD hafıza kartları içeriğinde denetleyici unsurlar bulunduran kartlardır. Standart boyutları 32 mm x 24 mm x 2,1 mm olarak sabit tutulmaktadır. Belirlenen standartlara göre bu kartların hafıza kapasiteleri 8 MB’tan başlamak üzere, FAT 16 dosyalama sistemi kapsamında 2 GB’a kadar çıkabilmektedir. SDHC olarak tanımlanan yeni standartlara göre bu hafıza kartlarının kapasiteleri katlanarak 32 GB’a kadar çıkabilmiştir. Kartlara ek olarak bir de yazılım koruma kilidi için tırnak bulunmaktadır.

SD kartlar teknolojik gelişmelerin getirdiği ebatta tasarruf çalışmaları nedeniyle, farklı cihazlarda da kullanılabilirliği arttırmak açısından küçük boyutlu olarak da üretilmeye başlanmıştır. MINISD olarak bilinen bu küçük hafıza kartları ise standart SD kartların yarısı kadar büyüklükte olup tam ebatları 20 mm x 21,5 mm x 1,4 mm şeklindedir. Bu hafıza kartları gerektiği zaman ek bir donanım ile normal SD kart haznelerine takılabilmektedir. MINISD hafıza kartları 32 MB ile 2 GB arasında değişen depolama kapasitelerine sahiplerdir.

Elektronik piyasasında görülen hızlı gelişmeler neticesinde 2005 yılından itibaren hafıza kartlarında da yenilemelere gidilmiş, mikro SD kartlar üretilmeye başlanmıştır. En küçük hafıza kartı unvanı ile piyasaya çıkan bu hafıza kartlarının ebatları ise 11 mm x 15 mm x 1 mm şeklinde standartlaştırılmıştır.

SD hafıza kartlarının hızları arasında farklılıklar olabilmektedir. Bu farklılıklar hafıza kartında bulunan iletkenlerin özelliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ancak tüm hafıza kartlarında da veri transfer hızı aynı CD ROM’larda olduğu gibi X ibaresi ile temsil edilmektedir. Bu hesaplamaya göre 1X=150 Kilobayt/saniye olarak belirlenmiştir.

Üretimine başlanan ilk SD hafıza kartları 3,6 MB/s okuma ve 0,8 MB/s yazma hızına sahipti. Bu hız git gide arttırılarak günümüz koşullarına 2 MB/s veri aktarımı olarak getirilmiştir. Ancak piyasada bulunan özel hafıza kartlarında (High Speed Ultra IV) ise 40 MB/s veri aktarım hızlarına ulaşılabilmektedir. Bir hafıza kartının özelliklerine bakılırken CD ROM’larda standart hale getirilmiş olan X katsayı hesaplaması yapılmalıdır. Örneğin; 50X hız 7,5 MB/s aktarım hızına denk gelmektedir.

SD kartları kullanım alanına göre adlandırılmaktadır. SD 2.0 olarak adlandırılan hafıza kartları yüksek kapasiteli olarak tanımlanmaktadır. Bu kartlar şu an piyasada bulunan 32 GB’a kadar depolama kapasitesine sahip hafıza kartlarıdır. SD 2.0 kartlar yalnızca bu özelliği destekleyen elektronik cihazlarda kullanılabilmektedir.

Yüksek kapasiteli olarak üretilen hafıza kartlarına örnek olarak verilebilecek en iyi kartlar SDXC olarak bilinen 3. Nesil hafıza kartlarıdır. Bu hafıza kartlarının kapasiteleri son sınır olarak belirlenen 2 TB’a kadar çıkmaktadır. Aslında SD 2.0 kartlarda bu kapasiteye çıkabilmektedir ancak yapılan şartnameler gereği 32 GB olarak sınırlandırılmışlardır.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *