Sanal Bilgisayar ?

ilkay Şahin
3 Min Read

Bilgisayar ile ilgilenen herkesin ihtiyaç duyabileceği bir konuyu sizinle paylaşacağız.

Sanal PC Nedir ?

Sanal pc ( bilgisayar ) mevcut işletim sisteminiz üzerine kurulan bir program yardımıyla çalıştırılan ikinci bir işletim sistemidir. Her iki işletim sistemi de aynı anda çalışır. Bu sebepten sistem kaynakları paylaşılır. Bu paylaşımların oranını sanal pc yazılımını kurarken siz belirlersiniz.

Sanal PC Ne işe Yarar ?

– İşletim sistemlerimizin kayıt defterleri her kaydı tutar. Zaman ilerledikçe , siz program kurup sildikce bu kayıt defteri dolar. İlerleyen zamanlarda işletim sistemi yaşlanması dediğimiz durum ortaya çıkar. İşte bu durumdan kurtulmak ve istediğimiz yazılımları güvenle ve sorunsuz denemek için kullanabiliriz.

– Bilinen işletim sistemleri dışında işletim sistemlerini denemek için kullanabiliriz. ör; linux , solaris , mac os2 vs.

– Bir takım denemeler için mevcut bilgisayarınızı ve işletim sisteminizi riske atmadan her türlü denemeyi yapabilirsiniz.

Sanal PC Kurmak İçin Detaylı Anlatım Aşağıda 

Sanal pc yazılımı olarak biz ” virtualbox “yazılımını seçtik. Bunu seçmemizde ki sebepler ; Açık kaynak kodlu olması , microsoft windows , linux , solaris , bsd ,  ibm/os2 , mac osx gibi işletim sistemlerine sanal pc desteği verebiliyor. Ayrıca ücretsiz bir yazılım . Ama açık kaynak olması birinci tercih sebebimiz.

Virtualbox Nasıl Kurulur ?

Öncelikle bu yazılım ücretsiz. Sitesine gidip indiriyoruz. Yaklaşık 90 MB boyutlu bir kurulum dosyası var. Sitenin linkini aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Öncelikle buradan indiriyoruz.

İndirme işlemi sonrası sanal pc yazılımınız virtualbox ‘ u kurun. Kuruluma dair bir kaç resmi aşağıda sizler için düzenledik.

“next” sekmesine tıklayıp yazılımınızı kurun. Kurulum esnasında işletim sistemimiz bizi çok uyardı ama biz ısrarla kuruluma devam etmesini söyledik. Kurulumun bitmesinden sonra sanal işletim sisteminizi oluşturabilirsiniz. Bunun için virtualbox yazılımını açın ve “new” sekmesine tıklayın.

“New ” sekmesine tıkladıktan sonra ; sanal pc nizin hangi işletim sistemi ile kurulacağını , sisteminizden ne kadar ram ve depolama alanı kullanacağına dair verileri yazılımın yardımıyla adım adım seçiyoruz.

Seçimlerinizi yaptıktan sonra artık bir sanal pc niz var ama şunu üzerine basarak belirtelim;  Bu sanal pc nizin hala bir işletim sistemi yok. Bildiğiniz yöntemlerle bu sanal pc ‘ ye bir işletim sistemi kurmanız lazım.

“Start” sekmesine tıklayıp sanal işletim sistemimizi çalıştırıyoruz. Karşınıza bir xp veya linux çıkmasını beklemeyin. Bundan sonraki adımda konfigürasyonunu yaptığınız işletim sisteminizi kurmanız.

Artık sanal bir işletim sisteminiz var. İşletim sisteminizi bu sanal platforma kurup istediğiniz zaman çalıştırın , istediğiniz zaman kapatın.

Not : işletim sistemini kurmak için önce “virtualbox” yazılımının start tuşuna basın. Sonrasında CD / DVD okuyucuda bulunan işletim sistemi cd nizin ön yüklemesi için yukarıda görünen ekranda “ön yükleme için lütfen bir tuşa basın” ibaresi göreceksiniz. Bundan sonrası artık sizde.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *