Ram Nedir ? Şişmesine Ne Sebep olur ?

ilkay Şahin
4 Min Read

Canımızı sıkan bir konuya değineceğiz. “ Ram Şişmesi “ diye izah edilen bu konuyu sizlere tüm detyaları ile anlatacağız.

Ram Nedir ?

 “ Random Access Memory “ ( rastgele erişimli hafıza ) bilgisayarlarımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. İşletim sistemleri ve programlar bilgisayarı daha hızlı çalıştırmak için bu birimleri kullanırlar. Hard disk ve benzeri ekipmanlara nazaran CPU ‘nun çok daha hızlı erişebildiği bir bilgisayar elemanıdır. Bu sebepten işletim sistemleri ve programlar kendi algoritmaları çerçevesinde bu elemanı çalışma esnasında kullanırlar.

Nerede Nasıl Kullanılır ?

Sizinle bir örnek üzerinde bunu açıklayalım. Bir görüntü işleme programı yazdığımızı düşünelim. Bu program kameradan gelen görüntüyü “gauss filter” işleminden geçirip video formatında hard diske kaydedecek. Şimdi Teknik Trend ‘ in uzmanları bu işlemi nasıl yapabilir ?

Yöntem 1

Program kameradan görüntüyü alır. ( saniyede 30 fps “frame per second” ). Her görüntünün 500 kbyte olduğunu düşünelim. Bu durumda kameramız bize saniyede 15 mb lik veri gönderecek.

Hardiske yazarız. Saniyede 20 mb yazma okuma kapasitesi olan bir HDD ye yazdığımızı düşünelim. Saniyede 15 mb veri gönderen bir kameranın 20 mb yazma okuma kapasitesi olan bi hard diske yazmasını hard diskin çalışma performansının %75 ini kullanacaktır.

Bu kaydedilmiş görüntü verilerini bu kayıt işlemi esnasında çağırıp “Gauss filter” den geçirip yazmak için bize normal hard diskin çalışma hızının 3 katı lazım.

Yöntem 2

Program kameradan görüntüyü alır. ( saniyede 30 fps “frame per second” ). Her görüntünün 500 kbyte olduğunu düşünelim. Bu durumda kameramız bize saniyede 15 mb lik veri gönderecek.

Gelen kamera verisi ram ‘a alınır.

“Gauss Filter” den geçirilir.

Hard diske yazılır.

Hard diske yazımı tamamlanan filtre edilmiş veri ve ham veri ram dan silinir.

Yöntem 1 ile yazılmış bir programın çalışması neredeyse imkansızdır. Yöntem 2 ile hem hızlı hemde çalışan bir program sahibi olursunuz.

İşte tam detaylarını vermesekte bu elemanın neden kulanıldığına dair bir örneği sizinle  paylaştık.

Hangi Nedenlerle Şişer ?

Yukarıda ki örnekte bilgisayarınızda ki her hangi bir programın hangi mantıkla(algoritma) yazıldığının ne kadar öenmli olduğunu gördünüz. Yöntem 2 de eğer ram ‘a yüklenmiş ve filtreden geçmiş ham görüntü ram’dan gerektiği zaman kaldırılmaz ise ram ‘ ın şişeceği aşikardır. Programlar bu ve benzeri binlerce prosedür ve işleme tabidir. Bunlarda yapılmış her hangi algoritmik bir hata  şişmesi , yavaş çalışması ve benzeri bir sürü problem yaratır.

Evet en önemli etkenlerden birine geldik. İşletim sistemleri. İşletim sistemleri yukarıda yazımından bahsettiğimiz programları çalıştırmakla görevlidir. Bu görevleri esnasında ki en temel görevleri bilgisayar donanım ve ekipmanlarını en etkin şekilde kullanıp , çalıştırmaktır. Ama işletim sistemlerinin yazıldığı dil , algoritmik yapısı , programlamları algılayış biçimleri gibi bir çok etken her işletim sistemi için kendine hastır. Aslında işletim sistemleride program çalıştıran birer programdır. Eğer işletim sistemleride doğru kodlanmadıysa bazen hiç ummadığınız bir programı çalıştırırken ram şişmesi yaşayabilirsiniz.

Şişmesini Nasıl Önleriz ?

  •  İşletim sistemlerini sürekli güncel tutun.

  •  İşletim sistemleri tam rayına oturmadan yeni maceralara atılmayın.

  •  Kaliteli programları tercih edin.

Yukarıda saydığımız şeyler dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Şişmesini engelleyici ve giderici programlar var. Ama bilgisayarınızda ciddi ve veri kaybı sizi rahatsız edecek işlemler yapıyorsanız bu tarz programlar sıkıntı yaratabilir.

Şişmesinin En Büyük Sorumlusu Kim ?

İşletim sistemleridir. Sonuçta doğru yazılmış veya yazılmamış bir sürü programı kullanıcısı için çalıştırıp onun işlerini kolaylaştıracağını idda eden işletim sistemleridir.

Çağımızın icadı bilgisayarın detleri hiç bitmiyor dimi ! Ama artık apacak bir şey yok. Hayatımızın öyle içine girdiki ne onsuz nede onla yapabiliyoruz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *