Pil Nedir ? Nasıl Çalışır ?

ilkay Şahin
4 Min Read

Kimyasal enerjinin depolanabilmesi ve elektriksel bir forma dönüştürülebilmesi için kullanılan elektro kimyasal ekipmanlara pil denir.  Piller bir ya da daha fazla elektrokimyasal hücre, yakıt hücreleri ya da akış hücreleri gibi elektrokimyasal aygıtlardan meydana gelmektedir.

Bilinen en eski insan yapısı piller, Bağdat’ta yapılmış olanlardır. M.Ö. 250 ve M.S. 640 yılları arasında bir tarihte yapıldığı tahmin edilmekte. Gelişim süreci 1800 yılında İtalyan bir fizikçi olan Alessandro Volta tarafından geliştirilen Voltaik pil ile başlamıştır. Dünya çapında ise pil endüstrisi 2005 yılındaki yaklaşık değeri ile 48 milyar ABD doları ciroya ulaşmıştır günümüzde ile bu rakam çok büyük miktarlardadır.

Genel olarak piller, kullanıldıktan sonra atılanlar (Non- rechargeable) ve tekrar şarj edilebilen (Rechargeable) piller olarak ikiye ayrılmaktadır. Kullanıldıktan sonra atılan (şarj edilemeyen ) piller;

Çinko karbon ; düşük maliyetli az enerji gerektiren işlemlerde kullanılanlar,

Çinko klorid çinko karbon pilden az daha fazla ömürlü işlemlerde kullanılanlar,

Alkalin “uzun ömürlü” daha fazla güç ihtiyacı olan işlemlerde kullanılanlar,

Gümüş oksit ; genelde işitme cihazlarında kullanılan

Lityum ; genelde dijital kameralarda kullanılmakta olup saat ve bilgisayar saatlerinde de yaygın olarak kullanılan çok uzun ömürlü fakat pahalıdırlar.

Civa ; genelde dijital saatlerde kullanılırlar,

Isıl pil yüksek sıcaklık depolayan yapıya sahip olup genelde askeri uygulamalarda kullanılırlar.

Şarj Edilebilir Olanlar;

Kurşun asit pil araçlar, alarm sistemleri ve kesintisiz güç ihtiyacının sağlandığı sistemlerde şarj edilip sürekli kullanılır.

Lityum iyon ;  oldukça yaygın olan bir çeşittir. Yüksek şarj kapasitesi vardır. Dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, müzik çalarlar ve daha birçok taşınabilir dijital cihazlarda kullanılmaktadır.

Lityum iyon polimer , lityum iyon pilin temel karakteristik özelliklerini taşımakta olup farkı daha az şarj yoğunluğu olmasıdır.

Nikel metal hidrit , Li-Ion ve Ni-MH pil tiplerinin tüm uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu tipler , çok kereler şarj olabilme imknaına sahiptir (yaklaşık olarak 1500 kere) fakat diğer tiplere göre daha az enerji depolarlar.

Pillerin bir araya gelerek oluşturdukları yapıya batarya denir. 1960’lı yıllardan önceki lambalı radyo alıcılarında yaygın olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ise taşınabilir bilgisayarda yaygın olarak kullanılıyorlar. Cep telefonlarında ise yeni çıktıklarında 3 hücreli bataryalar kullanılmaktaydı fakat günümüzde neredeyse tüm telefon modellerinde tek hücreli lityum iyon tipleri kullanılıyor olsada halen bunlara batarya diyoruz. Alışkanlık osla gerek.

250 yıllık gelişim süredir piller en pahalı enerji kaynakları arasında yer alıyor. Yapısında çok pahalı ürünler hatta riskli kimyasallar  bulundurabilmektedir. Bu nedenlerden günümüzde ; kimyasal madde içeriği bulundurduğu için insan metabolizmasını etkilemektehiç hoş olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Günümüzde çoğu bölgelerde kullanılmış pillerdeki toksit maddelerin geri dönüşümü için bu yönde çalışmalar yapılması amacıyla merkezler kurulmuştur.

Limondan ya da asit içerikli başka meyvelerden pillerin yapılması mümkündür. Bu tipler kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürülmesi sonucunda voltaik piller denilmektedir. Piller, asidik bir çözelti içerisine iki ayrı metalin yerleştirilmesi mantığı kullanılarak yapılır. Bu şekilde limon örneğin çinkoyla kaplanmış bir çivi ve bakır bir madeni para batırıldığında, limon suyu gerekli asit çözeltisini oluşturur ve elektrik üretebilir ancak üretilen bu elektrik enerjisi oldukça zayıf olup LED ışıklarda bile hafif bir ışıma sağlayacak şekildedir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *