Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı ? Bilgisayarınızı Oyuna Hazırlayın

ilkay Şahin
6 Min Read

Bilgisayarı oyun oynamak için tekrar düzenliyoruz. Oyun oynamak istiyorsunuz ama bilgisayarınız biraz yavaş mı kalıyor?  Bu sorunuza bu yazımızda cevap arıyoruz. İşte oyun bilgisayarı için gerekenler.

Oyunlar artık gerçek hayattan ayırt edilemez hale geldiler, gelişen oyun teknolojileri ve görsellikte insanlara sunulan kalite gittikçe yükseliyor. Tabi ki bu gelişmeler oyun severlerin çok hoşuna gidiyor, çünkü oyunlar ne kadar gerçekçi görsellere ve daha iyi seslere sahip olur ise oyuncular, oynadıkları oyundan bir o kadar zevk alıyorlar. Yeni çıkan oyunları rahat bir şekilde ve zevk alarak oynayabilmemiz için bilgisayarımızın görüntü özelliklerini ve hızını arttırmamız gerekir. Çünkü gündelik işlerde kullandığımız bilgisayarlar genelde yüksek performans istemeyen orta düzeyli kullanıcılara hitap eder. Bilgisayarımızı oyun bilgisayarına dönüştürmek ve oyunlardan istediğiniz hazzı almak istiyorsanız; parça değişimleri, hard disk temizliği yapmanız ve birkaç program kurmanız gerekli ve şimdi sizlere yapılabilecek parça değişimlerinden ve kullanılacak programlardan bahsedeceğiz.

1. Bilgisayarda parça değişimi:

Oyunlar genellikle görsellik ve hız üzerine kurulu olduklarından, bir oyunu kasmadan ve net bir görüntü ile oynayabilmeniz için upgrade etmeniz gereken temel etmen ana kartlardır. Çünkü bir çok parçanın üzerinde birbiri ile uyumlu hareket edebilmesi onlar sayesinde gerçekleşmektedir. Ana karta bağlı kalarak bütçenize ve istediğiniz performansa göre tercih edilecek diğer parçalar; işlemci, ram ve ekran kartıdır. Ayrıca, dikkat edilmesi gereken hız için sadece bunlar yetmemek ile birlikte kasamızın da değişmesi gerekebilir çünkü kasamız küçükse alacağımız parçalar yüksek ısınma yapıp performans kaybına neden olacaklardır. Bu yüzden soğutucuları dengeli bir biçimde yerleştirilmiş ve içi geniş kasalar tercih etmek gereklidir. Burada unutulmaması gereken sizin bütçenizin durumu ve oynamak istediğiniz oyunların istediği sistem özellikleri olmalıdır. RAM’iniz 8GB ve 1600mhz DDR3 değilse onunda bu özelliklere yükseltmenizi tavsiye ederiz çünkü kasma sorunlarını yeni çıkan oyunlarda yaşamak istemiyorsanız mutlaka bunu yapmanız gerekir. İşlemci tercihini ise İntel veya AMD den yana kullanabilirsiniz ama 3.6ghz işlemciler tercih etmeniz oyun açısından en iyi sonucu almanıza yardımcı olur. Oyun dediğimizde aklımıza direkt grafikleri gelmektedir, grafiklerin iyiliği ekran kartının kalitesine ve performansına bağlı olduğundan bir çok oyun severin, en özendiği bilgisayar parçasıdır. Benim tavsiyem ise grafik işlemcili en az 1GB ram ve 256MB veri yoluna sahip olan, fanı kaliteli bir ekran kartı seçmenizden yöne olur. Kendi imkanlarınızca ve istediğiniz türe göre bu yükseltmeleri veya parça değişimlerini yaptığınızı varsayarak diğer aşamaya geçiyoruz. Aslında fanlı ekran kartı değilde statik soğutmalı ekran kartı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Diğer koşulda bir kaç yıl içinde fan arızası yüzünden ekran kartınızı çöpe atmak zorunda kalmazsınız.

2. Veri yollarını rahatlatmak için Hard diski temizlemek:

Bilgisayarımıza kurduğumuz bir çok program veya bir çok eklenti bilgisayar açıldığından itibaren kendini çalıştırmaya başlıyor ve bu şekilde de ram veri yollarında tıkanıklık yaşanıyor ve o an oyunda isek bu ani kasmalara ve keyfimizin kaçmasına neden oluyor. Bunun önüne geçmek için kullanmadığımız gereksiz dosyaları silip, gereksiz programlardan bilgisayarı arındırmamız gerekiyor. Bunun için ‘’ CCleaner ‘’ adlı programı tavsiye edebiliriz. Hem ücretsiz bir şekilde edinebiliyorsunuz hem de kullanım kolaylığı açısından gayet rahat; Bilgisayarımızı kısa süre içinde tarayıp, uzun süredir kullanılmayan dosyaları, çerezleri ve diğer veri yollarını karıştıran verilerden kurtulmamızı sağlıyor. ‘’ CCleaner ‘’ i kurduktan sonra temizleme işlemini yapıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

3. Büyük ve zevkli bir risk; Overclock:

Overclock kısaca parçada yapılan değişiklerle, veri akışını hızlandırmak için yapılan olaya verilen addır. Örneğin, 3.6 Ghz bir işlemcinizi overclock yaparak 3.8 Ghz e çıkartabilirsiniz ancak bunu yapmak o kadarda kolay değildir. Hem yaptığınız zaman parçalarınız zorlandığından daha çok ısınacağından soğutma için ekstra materyallere ihtiyaç duyacaksınız, yapamadığınız zaman ise içindeki devreler bir anda yanabileceğinden maddi zararlara yol açacaktır. Fakat overclock bir zevk işidir ve başarılı olduğunuzda verdiği haz, İstanbul’u yeniden fethetmeye benzer. Eğer daha yüksek hız ve performans istiyorsanız ve risk almayı seviyorsanız; bilgisayarınızın ekran kartı, işlemci veya belleğine overclock uygulayabilirsiniz.

4. Game Booster 3 Kurmak

Game Booster 3 adlı program her oyun severin bilgisayarında mutlaka yerini almıştır. Çünkü siz oyuna girdiğinizde gereksiz yere çalışan programları devre dışı bırakır bu yüzden tüm ram veri yolları sonuna kadar oyun için açılır. Buda sizin daha rahat oyun oynayabilmenizi ve daha çok zevk almanızı sağlar. Windows’un ücretsiz bir biçimde bizlere sunduğu bu program gerçekten kolay bir kullanıma sahiptir. Otomatik opsiyonda direkt boost etmeniz olanaklıdır ve manual olarak hangi programların çalışıp, çalışmayacağına kararını siz verebilirsiniz. Tools bölümünde ise defrag yaparak sabit diskinizdeki boş alanları bütünleştirip bilgisayarınızda yer açarak, oyuna daha fazla alan sunabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra bilgisayarımız tam bir oyun canavarı halini almış olacak. İstediğiniz oyunu yükleyerek, oyun oynamanın tadına ve zevkine varabilirsiniz. Eklemem gerek; eğer maddi açıdan bir probleminiz yok ise ses sisteminizi yükseltebilir, ekranınızın boyutunu genişletebilirsiniz. Kullanacağınız fare ve klavyeler içinse oyuncular için özel üretim ağırlıkları ve kısayol tuşları bol olan ürünler seçmenizi tavsiye ederim.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *