Oltaya Gelmeyin ; Pishing

ilkay Şahin
4 Min Read

İnternet küçük , büyük , yaşlı ve aklınıza gelen herkesin artık bir şekilde kontak kurduğu Dünyanın en büyük iletişim platformu. Alışveriş yapmak , haber okumak , vakit geçirmek ve benzeri bir çok işimizi bu platform üzerinden yapıyoruz.

Peki Bu kadar İnsanın Bulunduğu Ortamlarda Kötü Niyetli İnsanlar Yokmu ?

Var. Hemde oldukça çok ve organize bir şekilde varlar. Bilgisayar kavramı ile ortaya çıkan virüs denen zararlı yazılımların internetle Dünya’ya yayılması çok hızlı oldu ama son zamanlarda internet tarayıcıları , virüs programları ve benzeri bir çok güvenlik önlemi sayesinde zararlı virüslerin kontrol altına alındığı söylenebilir.

Artık Dijital Savaşlar Oluyor

Dünyanın yaşadığı haberleşme devrimi ile savaşların cepheleri haline gelen internet ve ona bağlı bilgisayarlar bu işlerin ne kadar profesyonel hale geldiğini gösteriyor. Eskiden garajlarda anti sosyal çocukların kendini ifade şekli olarak ortaya çıkan bu zararlı olabilecek yazılımların amaçları çoğu zaman normal kullanıcıyı hedef bile almıyor.

Normal Kullancıları Tehdit Eden Güncel Riskler Nelerdir ?

Güncel tehditlerimiz artık şunlar;

– Kişisel bilgilerinizin çalınması

– Kimlik bilgilerinizin ele geçirilmesi

– Finansal kayıtlarınıza ulaşılması

Gördüğünüz gibi artık sadece bilgisayarınızı bozup sizi kıl etmekten başka amaçlarda güdülüyor. Bunca tehdite karşı biz normal ve bilgisayar uzmanı olmayan kişiler nasıl korunabiliriz? İşte yazımızda buna dair size yol göstermeye çalışacağız.

Kim Bunlar ?

İnternette gümrük kapıları yok. Her ülkeden , her milletten insanın yasal olmayan faaliyetleri olabilir. Birde Dünyada dijital suçların kriminal anlamda ve hukusal anlamda tam olarak tanımlanmadığını düşünürsek neredeyse herkes bu şuçun içinde olabilir. Yaptığı şeyin tam olarak bir suç olduğunu bilmeyen bir çocukla bunun kriminal bir suç olduğunu bilen bir suçlu bu tarz dijital kriminal faaliyetlere girişebilir.

Peki Hangi Yöntemleri Uyguluyorlar ?

Bilgilerinizi çalacak zararlı yazılımlar genelde truva atları. Bunlar bilgisayarınıza internetten bulaşıyorlar ve sizinle ilgili bilgileri karşı tarafa yani suçluya yolluyorlar. Bazen kişisel bilgilerinizi almak için zararlı yazılımlar yerine oltalama adı verilen (Phishing) bir yöntem kullanıyorlar.

Pishing Nedir ? Küçük Bir Hatanızı Bekliyorlar !

Facebook , yahoo veya google gibi sitelere girerken yanlışlıkla bir tuşu hatalı yazdığınızda suçluların sizin yaptığınız hatayı daha önceden tahmin ederek açtıkları web sitelerine yönlendiriliyorsunuz.  Sizi hiç ürkütmeden size hediye kazandınız vs gibi uyarılar da bulunuyorlar. Bu sitelerin görünümleride kopyaladıkları sitelere  benzer yapılıyor ki sizler farkına varmayasınız. İşte bu noktadan sonra hediyeyi almak için şu formu doldurun gibi uyarılarla sizlerin kişisel bilgilerini çalıyorlar.

Peki Bu bilgileri Ne Yapıyorlar ?

Evet işte size bir örnek. Mesela siz AKME BANK ile çalışıyorsunuz. Bankanın internet sitesi www.akmebankasi.xxx olsun. İnternet browserınıza girip yanlışlıkla www.akmebankesi.com yazarsanız ve açılan o sahte sitenin alanlarına şifreniz ve kullanıcı adınızı yazarsanız bankacılık şifrenizi vermiş olursunuz. Bu aslında basit bir örnek. Bankalar bu ve benzer durumlara karşı daha güvenli olduğu söylenebilir.

Oltaya Gelmeyin

İnternette badeva hediyeyi kimse vermez. Kimsenin bedava hediye vermesi içinde bir sebep yok. Girdiğiniz sitenin adres satırına 2 defa bakın. Oltaya gelmeyin.

Daha Fazla Bilgi İçin

http://www.tekniktrend.com/category/guvenlik/

Teknik Trend Ne Diyor ?

En çok virüs cinsel içerikli sitelerden bulaşıyordu. Artık trend değişmiş durumda. Araştırmalara göre en çok virüs Bloglar ( %20) , alışveriş siteleri(%8) , bilgi siteleri(%7) , ilaç siteleri (%3) ve cinsel siteler (%2) den bulaşıyor.

Görünüşe aldanmayın. İnternette kimseye güvenmeyin. Kişisel bilgilerinizi kimseye vermeyin. Buna arkadaşlık ve sosyal medya da dahil.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *