Oksi Asetilen Kaynağı

ilkay Şahin
2 Min Read

Birçoğumuz eski demir dükkânlarını görmüşüzdür. Orada kullanılan sistemin amacı demiri yüksek ısıya maruz bırakarak, demire şekil vermektir. Oksi asetilen kaynağı da kullanılan en eski kaynak sistemlerinden biri olarak bu sistemin işleyişindeki temeli kullanmaktadır.

Çağımız, teknoloji çağı olduğu için oksi asetilen ( oksi-gaz veya gaz altı ) kaynağı fabrikalar ve büyük şirketler tarafından pek fazla tercih edilmemektedir. Teçhizatının maliyeti ucuz ve kullanımı kolay olduğu için küçük işletmelerde hala yaygınca kullanılmaktadır. Boru kaynatmak veya araba tamiratında ufak parçaları birleştirmek için kullanımı tercih sebebidir. Çalışma mekanizması; karpit ve suyun birleşiminden oluşan asetilen, karbon miktarı fazla ve kolay yanan bir gazdır. Oksijenle tepkimeye soktuğumuz zaman ise oksi-asetilen kaynağının ürettiği kaynak alevi 3000°C ye yakın bir ısıya sahip olmaktadır. Bunu mümkün kılabilmek için, asetilen ve oksijen ayrı tüplere doldurulur fakat asetilen yanıcı özelliği yüzünden asetonla birlikte tüpe konur. Oksijen tüpüne mavi renkte, keten ve kauçuktan yapılmış sağ dişli bir hortum bağlanır. Asetilene ise kırmızı renkte, aynı maddeden yapılmış sol dişli ve çentikli bir hortum bağlanır. Sonrasında bu hortumlardan mavi olan oksijen regülatörüne, kırmızı olan ise asetilen regülatörüne monte edilir. En önemlisi ise bu iki maddenin birbirine güvenli bir şekilde karıştırılmasını sağlayan ‘’ hamlaç ‘’ denilen aksamdır. Bu aksamın yapılmasında kullanılan madde bakır-çinko alaşımı (pirinç) dır. Altında ise iki adet giriş ucu bulunduran hamlacın bu girişlerin kontrolü içinse üzerinde valfleri mevcuttur. İki ucun birinden asetilen diğerinden oksijen gelir. Bunların basınçları ve oranları çok önemlidir. Bu işlemler sonrasın oksi-asetilen kaynağı işlev görmeye hazır hale gelir.

Günümüzde kullanılan kaynaklarda, kaynak banyosunun soğuması daha kısa bir sürede gerçekleşirken, oksi-asetilen kaynakla yapılan işler daha uzun sürede soğumasını tamamlar. Elektrik kaynaklarından tek avantajı, kaynak çarpılmalarını daha aza indirgemesidir. Bu yüzden alaşım çeliklerinin kaynağının yapılması, oksi asetilenle daha kolay olur. Ayrıca kolay taşınabildiği için büyük inşaatlarda çeliklerin kesilmesi ve çeliğe delik atılması işlerinde de gayet uygundur. Plastik ve benzeri ürünlerde oksi asetilen kaynağıyla rahatça kaynatılıp birleştirilebilir.

Bu haliyle oksi asetilen kaynağı, diğer kaynakların atası sayılır fazla kullanılmasa da kaynak teknolojileri tarihinde adından sıkça bahsettirir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *