Nokta Direnç Kaynağı

ilkay Şahin
2 Min Read

Kaynak teknolojilerinin en önemli üyesi olarak görülen elektrik direnç kaynaklarının, otomotiv sektöründe sıklıkça kullanılan bir çeşidi olan ‘’ Nokta Direnç Kaynağı ‘’ diğer bir ismiyle punta kaynağı, birleştirilmesi gereken materyallerin daha sağlam bir şekilde birbirine kaynaştırılması konusunda gayet başarılıdır.

Nokta direnç kaynağının çalışma mantığı şu şekilde işlemektedir. İlk olarak, birbirine kaynatılacak maddeler iki bakır elektrot arasına konulur ve üzerlerine baskı uygulanarak elektriğin kaynak yapılacak malzemenin tam olarak kaynatılacak noktalarından akımı kolayca sağlamasına çalışılır. Tabi ki bu belli bir süre içerisinde gerçekleştirilmelidir. Maddenin de direncine bağlı olarak süre değişebilir, elektrik akımının sürekli bu noktadan akmasıyla birlikte temas noktası giderek birbirine kaynamaya başlar. Bu kaynama tam sağlandığında kaynak makinesi elektriği keser. Malzeme basınç altında soğuyarak iki malzeme ayrılmaz bir şekilde birleştirilmiştir. Nokta direnç kayağının mekanik aksamlarına değinecek olursak; ana şebekeden gelen elektrik akımının yarattığı gerilim düşürmek için bir transformatör, süre belirten bir sayaç ve elektrotlar bu makinenin ana bileşenleridir. Bazı makinelerde ise ek olarak akımı kontrol etmek için cihazlar bulunmaktadır. Nokta direnç kaynağının başka bir şekli ise kabartılı nokta kaynağıdır. Bunun nokta kaynağından yöntem olarak tek farkı belirtilen sınırlara göre kaynak yapmasıdır. Aksam olarak tek farkı da nokta kaynak makinelerinde kullanılan düz elektrotun yerine yassı elektrotun kullanılmasıdır. Bu sistem ise, kaynatılacak parçaların bir tanesinin üzerinde bulunan kabartının olduğu bölgeye uygulanır. Böylelikle, iki malzeme birbirine kabartının olduğu yerden tutturulmuş olur. İşleyişi ve mekanizması gayet sağlam bir kaynak yapılmasını sağladığından, kullanıldığı sektörler çok fazladır. Başta otomotiv sektörü olmak üzere, çelik konstrüksiyonların ve hassas ölçüm cihazlarının imalatı aşamalarında, makine sektöründe tercih edilen bir kaynak çeşididir. Elektrik direnç kaynakları malzemelerin birleştikten sonra oluşan zedelenme ve yıpranmayı en aza indirdiği için bu kadar tutulmuştur.

Nokta direnç kaynağının temel prensibi kısaca ;  kaynak yapılacak noktadan geçen yüksek elektrik akımı ile eriyen kaynak noktaları birbirlerine kuvvetlice kaynarlar. BUrada temel prensip kaynak yapılacak noktadan yeterli sürede yeterli akımı geçirmektir. Çok fazla akım kaynak yapılacak noktada erimeye yol açabilir. Az elektrik akımı ise o noktanın yeterince erimemesini ve dolayısıyla kaynağın gerçekleşmemesine neden olabilir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *