Dikkat ! Mobil Sistem Virüsleri Daha Tehlikeli Olacak

ilkay Şahin
3 Min Read

Mobil platformların kullanımının ciddi oranda artması, klasik problemimiz olan virüs tehdidini mobil platformlarda daha ciddi hale dönüştürdü. 2011 yılında Android işletim sistemlerinin virüslere hedef olma oranı güvenlik sağlayıcılarından fortinet ‘ e göre %90 oranında arttı. Buna sebep olan en büyük etken Android işletim sisteminin ciddi anlamda bir kullanıcı kitlesine ulaşmış olmasının en büyük etken olduğu söylenebilir.  Google ‘ın işletim sistemi olan Android ‘in Dünya pazarının yaklaşık % 52 ‘sini , Nokia ‘nın Symbian ‘ı % 16,9 ‘ unu , IOS ‘nin ise % 15 lik bölümünü alması Android siber suçlar için neden bu kadar tercih edildiğini bize rakamsal olarak ifade ediyor.

FortiGuard Labs ‘ın çalışmalarına göre Android işletim sistemlerine en çok enfekte olan 5 virüs aşağıda sizin için  sıralandık.

# Hongtoutou : Bir trojan , kullanıcıların özel bilgilerini çalıp illegal sitelere erişiyor.

# DroidKungFu :Bu botnet virüsü sizin haberiniz olmadan diğer zararlı yazılımları akıllı telefonunuza kuruyor.

# Geinimi : Android’ in ilk botneti. Size özel bilgileri bilginiz olmadan dışarıya gönderiyor.

# BaseBridge : Telefon rehberinizde ki numaralara otomatik mesajlar gönderen bir trojan.

# JiFake : Bu uygulama da telefon rehberinizde bulunan numaralara SMS’ ler atmakta.

Yukarıda sizinle bir takım veriler paylaştık. Aramızda akıllı telefonlar ile tanışmayan artık neredeyse kalmamıştır. Hepimizde bir tane olmasa bile geniş kitleler akıllı telefonlar diye adlandırdığımız, bilgisayarın bile yapamadığı bir çok şeyi yapabilen platformlar ile tanıştı.

Eskiden kalma bazı alışkanlıklarımız da cep telefonlarımıza virüs bulaşması gibi bir olgu yok. Virüslerin bulaşıp yayılabileceği kadar gelişmiş olmayan ilk nesil telefonların devri artık bitti. Eski alışkanlıklarımız bizi belki bir iki yıl daha yanıltabilir ama artık cep telefonlarında da virüslere alışacağız.

İçinde gelişmiş bir işletim sistemi çalışan, internete her an her yerden bağlanabilme yeteneğine sahip akıllı cep telefonlarının virüslerle enfekte olmuş ve salgınlar halini almış durumları daha belki hiç yaşamadık ama cep telefonu gibi hayatımızla iç içe olan bir elektronik cihazın virüslerle enfekte olması sokakta ki insana bilgisayarlardan daha fazla sıkıntısını hissettirecektir. Kullanıcı miktarının ve uygulama miktarının bu kadar hızlı artması yakın zamanda ne tür sıkıntı ve baş ağrıları ile baş başa kalacağımızı bize gösterecek.

Bu mobil sistem virüslerinin ilk ataları sayılacak zararlı yazılımların neler yapabileceğine dair bir kaç örneği yukarıda verdik. Bunlardan en önemli olanları sizin kontak bilgilerinize direkt erişebilmeleri , kimi ne zaman aradığınız bilgisi gibi aklınıza dahi gelmeyecek bilgilere erişebilecek olmaları bizi daha şimdiden korkutuyor. Şu an için bu korkudan emin olmanın bir yöntemi varmı? diye sorarsanız ; şu an için yok diyebiliriz. Akıllı telefonlar kullanmaya bu kadar rahat devam edip edemeyeceğimizi  zaman  gösterecek.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *