Mekanik Parça İmalatında Devrim

ilkay Şahin
3 Min Read
Taminger (solda) ve Garver bir hava aracı için EBF3 ile üretilmiş bir parçayı gösteriyorlar. Credit: NASA/Sean Smith

Bir makine hayal edin , yeryüzünde , Mars ‘ta yada Uluslar Arası Uzay istasyonunda isteğiniz parçayı veya aleti üretebilsin.

Aklınıza hemen bir soru gelebilir ! Ne yani sanki istediğimiz her şeyi üretemiyormuyuz? Dünyada bir rulmanı , bir metal mili veya bir başka parçayı çok rahat üretebiliyoruz. Ama bunun için elimizde torna makinası(ağırlığı 1 tonu bulabilir) işlenebilecek halde ve belirli hacimlere sahip metaryal , freze , kaynak makinası vb cihazları bulundurmak zorundayız. Tüm bunları Dünyada yapmak zor değil ama uzayda yapmak zor. O teçhizatların oraya götürülüp atölye kurulması ancak tek sınırı hayal gücü olan bilim kurgu filmlerinde olabilir. Nasa’nın Langley Research Center mühendisleri tam 10 yıl önce bunun hayaline kapıldırlar. Mühendislerin kapıldığı bu hayal sonucunda EBF3(Electron Beam Freeform Fabrication) cihazı hayat bulmuş durumda.Bu gibi gibi çalışmalar uzay teknolojilerinin endüstriyel üretim proseslerine ne gibi katkılar verdiğini anlamamıza imkan sağlıyor. Sadece uzaya harcanan boşa giden paralar değil uzaya harcanan her para ile yer yüzündeki teknoloji , imkan ve kabiliyetler bir adım ileriye gidiyor. Şimdi tüm bunlardan sonra aklınıza bir soru daha gelebilir ! Ne oldu şimdi varmı bu cihazla yapılan somut şey ? Evet yapıyorlarmış arkadaşlar; F-35 projesi kapsamında Dünyanın bu teknolojiyi ilk kullanan üretim tesisinde F-35 uçakları için parçalar imal ediliyormuş. Peki bu yöntemle üretim ne kazandırıyor ? Çok daha az atık titanyum ve aşırı hızlı üretim. Tabi uzay gibi zorlu ve imkanların kısıtlı olduğu ortamda ki faydaları ise tartışılmaz. Bu teknolojinin faydalarından çokca bahsettik. Peki temel prensibi nedir? sorusuna ise yanıt şudur. Tel şeklinde hazır rulolar ve bir adet eletron ışını. Bu ışınla ve hasas konumlama cihazları ile ilgili malzeme tel formundan istenilen malzemenin formuna sokuluyor.Buna kaynak makinesinin parça imalatı yapan formu da diyebiliriz.

Bu gibi haber ve gelişmeler bizlere şunu gösteriyor. Mühendislik anlamında üretebilen ülkeler hep bir adım önde olacaktır. Bir adım önde olmak içinde mühendis yetiştirmek ve bunları en verimli şekilde kullanmak gerekir. Mühendislik hayal etmek, geliştirmek ve üretmek demektir.Mühendisler bunlar için doğanın onlara sunduğu argümanları ve kuralları kullanırlar. Salt akıl üretimi olan bir çok konu çevresinde ömürlerini geçirirler. İşte bu sebepten aklın ve zihnin performansına ihtiyaç duyan bu insanlara mühendislik anlamında üretim için sağlıklı zihinsel ve fiziksel ortamlar sağlanmalıdır. Sağlanmaz ise onu sağlamayan ülkede basitçe geride kalır.

Bu yazıyı Nasanın “Electron Beam Freeform Fabrication” adlı yazısından alıntılar yaparak yazdık.

İsteyenler bu yazının üzerine tıklayarak esas kaynağa ulaşabililer. Burada cihazla ilgili videoları da bulabilirsiniz.

Not: Bu yazı bir çeviri değil, daha çok konu üzerine yorumlardan ibarettir.

Share This Article
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *