LCD Ekran Temizliği Nasıl Yapılır ?

ilkay Şahin
3 Min Read

Artık birçoğumuz masaüstü bilgisayarlarımızda CRT ekranlar yerine LED veya LCD ekranlar kullanıyoruz. Hatta CRT ekran kullanan bulmak neredeyse imkansız! Hafifliği ve fazla yer kaplamamalarının yanı sıra görüntü kalitesi de bir o kadar tatminkar olduğu için tercihimiz yeni teknoloji ekranlar oluyor. Laptoplarda ise LED ve LCD ekran kesinlikle olması gereken bir teknoloji. Ancak, LCD ekranların temizliği ise çok önemli çünkü sürekli toz çeken bir yapısı var ve o tozlar da bilgisayar ekranını rahat görmenizi engelliyor. Bu yüzden bu aygıtların 2 günde bir veya daha sık bir şekilde temizlenmeye ihtiyaçları var fakat narin yapıları nedeni ile dikkat etmemiz gereken bir çok husus bulunmaktadır. Şimdi LCD ekranı nasıl temizleyeceğimizi kademelerle anlatacağız.

1. Adım : Enerji Bağlantılarını Kesin

İlk önce yapmamız gereken en önemli şey, ekranımızın kablolarını kasa girişinden ve prizden çıkarmak olmalıdır. Laptoplar için ise ilk önce bağlı ise şarjdan çıkarıp, Laptopu tamamen kapatmalı, sonrasında ise bataryayı çıkarmalısınız.

2.Adım: Ne İle Lcd Ekran Temizleriz

Bu tip ekranlar çabuk çizilebildikleri için kullanacağımız bezede dikkat etmeliyiz. Normal bir bez kullanmanızı önermem. Bulabiliyorsanız, mikrofiber bezler kullanın eğer ki bulamazsanız kullanacağınız bezin tüy dökmemesine özen gösterin. Öncelikle kullanacağınız bezlerin kuruluğundan emin olun, ilk başta yapacağımız işlem sadece üzerinde tozların kabasını almak olacak. Yavaş hareketler ile bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

3.Adım: Eğer Cidden Zor Lekeler Varsa !

Ekranımızda çıkmayan bazı inatçı lekeler olabilir ve bunun için biraz su ile kullandığınız bezi nemlendirmeniz gerekebilir. Kesinlikle başka bir temizlik malzemesi ile bezinizi ıslatmayın çünkü LCD ekranlarınızda piksel kayıplarına sebep olabilirsiniz. Sadece su ile hafif ıslattığınız bezinizi oval bir hareketle ve minimal baskılarla ovarak inatçı lekelerden de kurtulmuş oluyoruz. Eğer bu baskı yetmedi ise LCD ekranlar için özel satılan temizlik spreyleri kullanabilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken şey sakın bu spreyleri direkt ekran yüzeylerine sıkmayın. İlk önce bezinize az bir miktarda sıkın ve sonra aynı şekilde temizliğinize devam edin

Bir 10 dakika süre ile bekledikten sonra bağlantılarınızı yapıp ekranınızı açabilirsiniz. Yapacaklarımız bu kadar ve bu aşamaları izledikten sonra tertemiz bir ekrana ve enfes bir görüntüye sahip olacaksınız. Ama dikkat etmeniz gereken bir şey daha var; Etil alkol, aseton, amonyum, etil asit içeren herhangi bir temizlik malzemesini kesinlikle kullanmamanız gerektiğidir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *