Laptop Bataryası Ömrünü Uzatın

ilkay Şahin
5 Min Read

Günlük hayatta ya da iş hayatında dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunlarından birisi bataryaların kullanılabilirlik süreleridir. Önemli bir iş üzerinde çalışırken, tasarım yaparken ya da film izlerken bilgisayar bataryasının tükenmesi her zaman can sıkmıştır. Bu yazıda bir bataryanın nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceği ve batarya türlerine göre kullanılabilirlik süresinin arttırılmasına dair incelemeler yapılmıştır.

Dizüstü Bilgisayarların Batarya Ömürleri Nasıl Uzatılır?

Dizüstü bilgisayarların bataryalarının kullanılabilirlik sürelerinin uzatılması, batarya tipine göre değişiklik göstermektedir.

Lityum – İyon Bataryalar için Kullanılabilirlik Süresinin arttırılması

Lityum – İyon karakteristiğine sahip bataryalar “LI – ION” olarak belirtilmektedir. Bu tipteki bataryaların kullanılabilirlik sürelerinin arttırılması doldur – boşalt mantığı ile gerçekleştirilmektedir.

Lityum – İyon bataryalar yandaki şekilde gösterildiği gibi 4 ya da 6 adet pilin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bataryaya dışarıdan bakıldığında bu ayrımın yapılması güçtür. Ancak Üzerindeki açıklamalar okunduğu takdirde bataryanın ne tipte olduğu anlaşılabilir.

Lityum – İyon bataryaların ömrünün uzatılabilmesi için aşağıdaki işlemlerin uygulanması önerilir.

1. Öncelikle pil tam olarak boşaltılmalıdır.

2. Boş olan pil şarja takıldıktan sonra %40 oranda dolması beklenmelidir.

3. %40 oranında dolan pil bilgisayardan çıkarılmalı, güneş ışığı görmeyen kuru ve mümkünse serin bir yerde yaklaşık 1 gün kadar muhafaza edilmelidir.

4. 1 gün bekletilen pil tekrar bilgisayara takılmalı ve boşalması beklenmelidir.

Bu işlemler 2 – 3 kez tekrarlandıktan sonra bataryanın kullanılabilirlik süresinin arttığı gözlemlenecektir. Mümkün olduğunca LI – ION bataryalar şarja takılı vaziyette kullanılmamalıdır. Batarya bilgisayara takıldıktan sonra boşalması beklenmeli, boşaldıktan sonra şarja takılmalıdır. Batarya dolduğunda tekrar şarj işlemi kesilmelidir.

Nikel Metal Hidrik Bataryalar için Kullanılabilirlik Süresinin Arttırılması

Nikel Metal Hidrik bataryalar, NI – MH kısaltması ile tanımlanmaktadır. NI – MH olduğundan emin olduğunuz bataryanızın kullanılabilirlik süresini arttırabilmek için yukarıda bahsi geçen LI –ION bataryalardan farklı olarak tam anlamında doldurma ve boşaltma işlemleri uygulanmalıdır. Bu bataryalar yeni çıkan bilgisayar modellerinde pek kullanılmasa da bundan önceki birçok bilgisayarda kullanımları söz konusudur. Genellikle bu tip bataryaların renkleri beyaz ya da açık yeşil olarak belirlenmiştir.

NI – MH bataryaların kullanılabilirlik sürelerinin arttırılması için aşağıdaki işlemlerin uygulanması önerilmektedir.

1) Öncelikle batarya tam olarak boşaltılır (deşarj edilir).

2) Boş olan batarya bilgisayardan çıkarıldıktan sonra bir 1 – 2 saatliğine güneş almayan kuru ve serin bir yerde bekletilir. Bunun sebebi batarya içerisinde bulunan nikel dengesinin sağlanmasıdır. Bataryanın bekletildiği ortam ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Buzdolabında ya da araba içerisinde bekletilmemelidir.

3) Daha sonra bataryanın iletken kısımları kuru bir bez ile temizlendikten sonra bilgisayara takılmalı ve herhangi bir işlem yapmadan bataryanın şarj olması beklenmelidir.

4) Şarj oranı %100’ü gösterdiğinde batarya tekrar çıkartılıp aynı ortamda beklemeye alınmalıdır.

Bu işlem ardı ardına 2 – 3 kez yapıldığı takdirde batarya kullanılabilirlik süresinin arttığı gözlemlenecektir. Rutin olarak ayda bir kez tam doldur – boşalt işleminin yapılması önerilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Batarya tam boşalmadan şarja takıldığı zaman bataryanın kullanım kapasitesi git gide düşecektir. Ayrıca batarya şarj kablosu bilgisayara bağlı haldeyken uzun süreli kullanımların batarya ömrünü kısaltacağı unutulmamalıdır.

Her iki batarya tipi için;

Bilgisayarın aşırı ısınması söz konusu ise batarya olmadan kullanmak gereklidir. Aşırı ısınma pil içerisindeki iletkenlerin özelliklerini yitirmesine neden olmaktadır. Pilin ne kadar ısındığı el yordamı ile kontrol edilmeli mümkünse bilgisayar soğutucu kullanılmalıdır.

Bataryanın daha uzun süre dayanması için;

1) Kablosuz iletişimi kapatın: WI – FI, BLUETOOTH ya da kızıl ötesi gibi kablosuz veri aktarımını sağlayan özellikler çok fazla şarj tüketen işlemlerdir. Dizüstü bilgisayar üreticileri bu durumu bildikleri için bilgisayarların üzerine kablosuz iletişimi kesebilecek tuşlara yer vermişlerdir.

2) Ekran parlaklığını otomatik hale getirin: Ekran parlaklığı için kullanılan LED ışıklar ayarlanmadığı sürece bilgisayarlar fazla şarj tüketecektir. Eğer kullanılan bilgisayarın otomatik parlaklık ayarı bulunmuyorsa bu işlem güç seçeneklerinden ayarlanmalıdır.

3) Harici Donanımlar: Bilgisayara dışarıdan bağlanan harici bellek, fare, klavye gibi donanımlar çalışabilmek için gerekli enerjiyi bataryada çekmektedir. Batarya kullanılabilirliğinin daha fazla olabilmesi için bu gibi donanımların çıkartılması, bilgisayar üzerinde bulunan dokunmatik panelin ve klavyenin kullanılması gerekmektedir.

4) Bilgisayar üzerinde çalışma: Eğer şarja takılı olmayan bir bilgisayar kullanılıyorsa bataryanın daha uzun süre dayanması için işlemlerin dâhili bellek üzerinden yürütülmesi önerilmektedir. Örneğin izleyeceğiniz filmi CD ya da DVD’den değil de bilgisayardan izlemeniz daha avantajlı olacaktır. Aynı şekilde taşınabilir olarak tanımlanan, hafıza kartlarından direkt olarak çalıştırılabilen uygulamalar değil de, bilgisayara kurulu uygulamaların kullanılması daha uygun olacaktır.

5) Uyku & Bekleme Seçeneği: Bilgisayarların kullanılmadığı süreler için otomatik olarak belirlenecek ekran karartma ve uykuya alma seçenekleri sayesinde boş yere enerji tüketimi ortadan kaldırılmalıdır.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *