Jailbreak ve Sonrası !

ilkay Şahin
3 Min Read

iPhone ile yeni tanışan akıllı telefon kullanıcılarının en çok sordukları soru şüphesiz “Jailbreak ya da Cydia nedir?” olmuştur. Çünkü yazılım geliştirmeleri ile uğraşan bazı web sitelerinde bu geliştirmelerin kullanılabilmesi için iPhone’un Jailbreak’li olması şartı aranmaktadır. Peki, nedir bu Jailbreak?

Jailbreak’in kelime anlamı hapisten kaçış olarak belirtilmektedir. Bu işlem ile iPhone’unuza tam anlamı ile siz emir verirsiniz.

Birçok akıllı telefonda, o telefonun üreticilerinin kullanmanızı istediği, silmenizi istemediği gereksiz programlar, takip sistemleri bulunmaktadır. Bunun amacı kimisi tarafından kullanıcı kontrolü olarak belirtilmektedir. Bir başka görüş ise telefon üreticilerinin silinmesini istemediği programlar ile kullanıcılarını kendi elinde tutmak istemeleridir. Jailbreak işlemi ile cep telefonunuza tam anlamı ile sahip olmanız mümkün olmaktadır. Bu işlem sonrasında telefonunuz size değil siz telefonunuza hükmedersiniz.

Jailbreak işlemine gereksinim duyulmasının bir başka sebebi ise Apple firmasının bilgisayarlarda kullandığı işletim sistemlerinin aksine cep telefonlarında kullandığı işletimim sisteminin kısıtlı olmasıdır. Normalde Apple’ın MacOS X adlı işletim sistemi UNIX’ten türetilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Ancak cep telefonlarında kullandığı kısıtlı işletim sisteminde kullanıcının değiştirmeler yapmasına pek fazla izin verilmez. Bu nedenle Jailbreak işlemi uygulanır.

Bu işlem ile ilgili olarak üzerinde durulması gereken bir başka konu, bu işlem sonrasında cihazın garanti kapsamından çıkıp çıkmamasıdır. Bu konudaki genel kanı Jailbreak işlemi sonucunda cihazın garanti kapsamından çıkacağıdır. Ancak Jailbreak sadece dilimize “kırmak” olarak çevrilmiştir. Aslında bu işlem cep telefonunuza yüklenen herhangi bir program gibi yeri geldiğinde silinip işlem geri alınabilmektedir. Dolayısıyla bu işlemi uygulanan bir iPhone garanti kapsamından çıkmamalı. Jailbreak ‘tan sonra telefonunuzu fabrika ayarlarını döndürüp tekrar garanti kapsamında girebilirsiniz.

Jailbreak işleminin sağladığı özellikler nelerdir?

Jailbreak sonrasında telefonun bütün özellikleri sizin tarafınızdan yönetileceği için takip edilmezsiniz. Firma SIM kartınıza ulaşamaz. Mail veya mesajlarınız takip edilemez, sistem özelliklerini değiştirebilirsiniz. Arkaplanda çalışan gereksiz uygulamalardan kurtulabilir, cihazınızın hızına hız katabilirsiniz.

Jailbreak İle Ayrıca ;

Görsel özellikleri ayarlayabilirsiniz; Mevcut temayı , klavye rengi ve temasını , sayfa değişimlerine animasyonlar ekleme , operator ismi yerine dilediğiniz şeyi yazma , kilit aç texti yerine dilediğiniz bir şeyi yazma.

Rahatça kullanabileceğiniz bir menüye sahip olabilme,

Bu işlem sonrası gelen uygulamaları yükleyebilme imkanı,

Jailbreak işleminin riski nedir?

Bu işleminin getirileri olduğu kadar bazı riskleride vardır. Bunlardan birinci ve en önemli olanı, kesinlikle iyice öğrenildikten sonra yapılmalı ya da bilen birine yaptırılmalıdır. Çünkü her iOS sürümünü farklı bir Jailbreak işlemi bulunmaktadır ve sürüm – Jb uyumsuzluğu gibi durumlarda iPhone’lar açılış ekranında takılı kalabilmektedir.

İkinci bir risk ise Jailbreak ile birlikte gelen Cydia programında gizlidir. Bu programdan yükleyeceğiniz uygulamalar, yüklenmeden önce araştırılmalıdır. Çünkü Cydia, barındırdığı uygulamaları internet üzerinden almaktadır ve bilinmeyen kaynaklardan iPhone’unuza virüsler bulaşabilmektedir.

Jailbreak İllegalmi ?

Jailbreak sonrası ücretli uygulamaları ücretsiz kullanmak dışında neden illegal olsunki ?

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *