Daha Hızlı İnternet

ilkay Şahin
4 Min Read

İnternet kullanıcılarının bir çoğu internet hızının yavaşlamasını internet servis sağlayıcılara bağlarlar. Evet servis sağlayıcı kaynaklı yavaşlıklar mutlaka olacaktır ama yavaşlayan internetin asıl sebebi masum görünen şeyler. Bu masumların nasıl web sörfünüzü yavaşlattığını açıklayıp çözümleri sizlerle paylaşacağız.

İnternet servis sağlayıcınızın gayet hızlı olduğunu biliyorsunuz. Tüm bunlara rağmen hala internetiniz çok yavaş ve sizi çılgına çeviyor. Nedenini öğrenmek ve doğru hamleleri yapmak istiyorsunuz. Doğru yerdesiniz !

İnternet Neden Yavaş Çalışır ?

İnternet servis sağlayıcınız size yüksek hız sunmuyordur.

İnternet tarayıcınız (web browser ) eski ve hantal olabilir.

İşlemcinizin hızı artık şatafatlı sitelere yetişemiyor olabilir.

Tüm kaynaklarınızı hesapsızca harcayan , işlemcinizin canını çıkartan , içine ne bulunduysa konulmuş ve tüm bunların üstüne yavaş bir serverdan servis edilen bir site bazen sinirlerinizi yıpratabilir. Bu sitelere denk geldiğinizde artan cpu fanı hızı bile sizi rahatsız etmeye yetecektir.

İşletim sisteminiz güncel değilse ram şişmesi ve benzeri kaynaklı sorunlardan da internetiniz yavaş çalışabilir. İşletim sisteminizi güncelleyin.

Güncel olmayan  script işleyiciler (java script vb) açılma esnasında sizi yavaşlatabilir. Bu yazılımların en güncel sürümlerini edinin.

Linux işletim sisteminin mevcut internetinizle çalışabileceği hıza çok ama çok şaşırabilirsiniz.

Soluto ile bilgisayarınızı optimize edip mevcut durumu hakkında bilgi alın. Olabilecek güncellemeler hakkında size vereceği tavsiyeleri dinleyip uygulayabilirsiniz.  Bu konu hakkkında yazdığımız yazımız için lütfen tıklayın.

Aklımıza gelmeyen bir sürü etken buna sebep olabilir. Çoğunluk internetiniz hantal ve güncel olmayan bir internet tarayıcısı ve kullanıcı dostu olmayan ağır siteler internet de ki sörfünüzü  esas yavaşlatan sebeplerdir. İnternete girdiğinizde önce internet tarayıcınızı açarsınız. İnternet tarayıcısı ilgili sitenin serverine bağlanır ve ondan sitenin kodlarını alır ve tüm içerik sizin sitenizde oluşturulur. İnternet sitesi uzakta bir yerlerde olabilir ama tüm o şatafatlı yazılar, uçarlı kaçarlı göz alıcı dünya sizin bilgisayarınızın yani tarayıcınızın bunları işlemesi ile oluşur. İşte bu durumda 2 şey ciddi önem kazanır. Girdiğiniz site ve kullandığınız tarayıcı. İşte bu masumlar sizi bazen çılgına çeviren yavaşlığın sebepleridirler. Çünkü web sitesi sistem kaynaklarınızı kullanarak çalışır.

İnternetin Yavaşlaması Probleminden Nasıl Kurtulacağız ?

Bir sürü kaynağın sorun olabileceğinden bahsettik. Ben bu işten para harcamaksınızın kurtulacağım derseniz yapılabilecek şeyler aşağıda sizler için listelendi. Uygulamak veya uygulamamak sizlerin insiyatifinde.

Daha hızlı bir tarayıcı edinin. Bu konuda tavsiye edebileceğimiz internet tarayıcı ” google chrome”. En güncel sürümünü edinmeniz daha iyi olacaktır. Bunu söylerken “tekniktrend.com” sitesinin en hızlı açıldığı tarayıcı olmasından yola çıktık.

Bilgisayarınızı hızlandırın. Bilgisayarın hızlandırılması konusunu anlatan yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Yazı için lütfen tıklayın.

Tüm çabalarınıza rağmen sistem kaynaklarınızı yoran sitelere girmeyin. Sizleri düşünmeyenleri sizde düşünmeyin.

Virüs ve benzeri etkenlerin internet bağlantınızı yavaşlatabileceğini unutmayın.

Sizden habersiz internet bağlantınızı kullanan yazılımları bulup onlara bunu yapmamaları konusunda gerekli dersi verin.

Yazılabilecek bir çok şey mutlaka var. Spesifik bazı nedenlerden oluşan yavaşlamalar  da hep olacaktır. İşletim sistemlerinin bile internet hızınızı azaltabileceği gerçeği bilmek bile insanın canını sıkmaya yetiyor. Kötü browser ve çok şatafatlı sitelerin birlikteliğinden doğacak sinir ve kızgınlıktan uzak durun.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *