Yeni Bir Çağın Başlangıcı ! İnternet

ilkay Şahin
3 Min Read

İnternetin keşfi ile bilgi insanlar arasında daha rahat dolaşmaya başladı. Esas ihtiyacı bilgi ve beceri olan insanlar bu bilgi denizinde umulmadık macera ve risklere atılıyorlar. Son yılların modası olan fantastik filmlerin yerine internetin fantastik ve karmaşık yapısına dem vuran filmler de çekilse isabetli olurdu. Milyarlaca insanın gemileri demirlediği bu büyük adada neler oluyor? Kim neden geliyor ? tehlikeleri neler ? Faydaları neler? 

İnternetin askeri bir proje olarak ortaya çıkışının üzerinden çok zaman geçmedi. Ama gelişim hızı o kadar çok ki akıl almaz bir bilgi ve kirlilik okyanusu oluştu. Milyarlarca insanın internette dolaşması , bir şeyler araması , vakit geçirmeye çalışması gibi bir çok faaliyeti bu ağ üzerinden sağlaması doğal olarak herkesi bu denize çekiyor.

Firmalar ürünlerini internet üzerinden potansiyel müşterilerine ulaştırmaya çalışıyorlar. Bilgi ve belgeler internet üzerinden kullanıcılarına ulaşıyor.  Bu ve benzeri faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz internet toplulukların ve ticaretin yapısını derinlemesine ve kökten değişimlere yol açacak şekilde etkilemesi sonucunda aslında yeni bi çağın başlangıcına sebep oluyor. Bu konuda iddalı konuşabilecek aydınların sesleri pek duyulmasa da bunun yeni bir çağ başlangıcı olduğuna bizden belki yüzlerce yıl sonra torunlarımız karar verecek. Bu konu ile ilintili yazımız olan “Sosyal Medyanın Küreselleşmeye Etkisi “ adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tüm olumlu etkilerin yanında olumsuzlukları yok mu? Tabi ki var. Her yeni teknoloji ne kadar faydalı olursa olsun ilk etapta bir miktar sıkıntılara yol açacaktır. İnternetin olumlu etkilerinin yanında gelişme döneminde olan ve olacak olan açıklarından dolayı kullanıcılara ve sisteme zarar verecek yapı ve olumsuzluklar mutlaka olacaktır. Belki elli belki yüz yıl sonra bu muhteşem bilgi ağı tam olarak ayaklarının üzerine oturacaktır.

Günümüzde milyarlarca internet kullanıcısının , binlerce firmanın varlığından fayda sağlamaya çalışan milyonlarca insan internette kendilerine maddi çıkarım sağlamak için ciddi faaliyetler yürütüyor. Spam sitelerle insanların yönelimlerinden faydalanarak onları kendi maddi çıkarları doğrultusunda yanlış yönlendiriyorlar. Bir sürü internet zararlısı bu derin dünya hakkında çok yetenekli olmayan insanların açıklarını yakalayıp onların haklarını ve imkanlarını gasbetme peşinde koşuyor. Bu olumsuzlukların yanında ahlaki anlamda toplumsal çöküntülere yol açabilecek yapı ve sistemler gelişmemiş toplumlar üzerinde ciddi sosyal çöküntüler yaratacak potansiyele sahipler.

Bu ve bunun gibi sıkıntıları aşmamızın en etkili silahı arama motorları olacaktır. Özellikle Google ‘ın kullanıcılarını doğru , güvenilir ve yeterli içeriğe ulaştırma çabası internetin olması gereken yere oturmasının belkide ilk ciddi adımıydı. Google ‘ ın algoritmaların da sağladığı ciddi gelişmeler spam içeren , virüs içeren site ve yapılara daha kullanıcıya erişmeksizin engel oluyor. Bu aslında doğal bir gelişim süreci içinde zararlı ve çöp içerik ve zararlıların doğal seleksiyonla sistemden temizlenmesi anlamına geliyor.

Şu veya bu şekilde insanlığın en büyük icadı insanlığı şaşırtarak yoluna devam ediyor.  Sadece şu gelişim sürecinde daha dikkatli olup fırsatçılara şans vermeyelim yeter. İnternette nasıl sörf yapacağımızı bilmemiz bu gelişim sürecinde olan internetin zararlılarından bizi bir nebze koruyacaktır.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *