İnternette İzlediğimiz Videoları Nasıl Bilgisayarımıza Kaydederiz ?

ilkay Şahin
3 Min Read

İnternet üzerinden video izlemek artık gayet normal. Bu videoları izlerken ise bazen sıkıntılar çekebiliyoruz.  İnternet hızı bazen yavaş olup ve bizi hiç istemesek de bekletebiliyor. İzlediğimiz videoyu tekrar izlemek istediğimizde onu tekrar açıp tekrar yüklememiz gerekebiliyor.  Kotamızı bazen doldurmak pahasına da olsa sevdiğimiz videoları izliyoruz.

Bu videoları bilgisayarımıza kaydedip oradan izleyelim derseniz ise ayrı bir dert ortaya çıkıyor. Önce bir bilgisayar yazılımı bulup sizin yerinize bu video kaydetmesini sağlamalısınız.

Peki bu yazılımlar sizin yerinize kaydediyormu?

Hayır zaten bilgisayarımız bu videoları kaydediyor. Browser videoyu  bilgisayarınıza her izlediğinizde  yüklüyor. O sayfadan çıktığınızda ise onu otomatik olarak siliyor. Biz ise size bu videoların nerede ve ne şekilde saklandığını size anlatacağız.  Sizde bu bilgiler ile istediğiniz videoyu hiç bir programa gerek kalmadan bilgisayarınızda saklayıp, internet olmaksızın izleyebileceksiniz.

Öncelikle “flv ” player indirip kuruyoruz. www.flvplayer.com sitesinden indirip kurabilirsiniz.

FLV playerınızı kurdunuz. Sıra internette izlediğimiz her hangi bir videonun atıldığı temporary klasörü açıp videomuzu istediğimiz yere kopyalamaya geldi. Bu kopyalama işlemini yapabilmeniz için öncelikle gizli klaösrlerinizi görünür hale getirmeniz lazım. Eğer gizli klasörleriniz görünür durumda ise aşağıdaki adımı atlayabilirsiniz.

Gizli Klasörlerimizin Bizler Tarafından Görünür Hale Gelmesini Sağlayalım

Bu işlemi yapmazsak aslında gizli olan bu dosyaları göremeyiz.

Her hangi bir dosyayı açın veya yeni bir klasör oluşturup içini açın.

Yeni oluşturduğunuz klasörü çift tıklayıp açın ve aşağıdaki resimde olduğu gibi klasör özelliklerini açın.

“Folder Options” Sekmesine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki menü gelecektir.

Kırmızı okla görülen yerde ki “check box”‘ ı resimde görüldüğü gibi işaretleyip “ok” tuşuna basıyoruz. Artık gizli dosyalarımızda görüyoruz.

Videoların Bilgisayarda Kaydedildiği Yere Gidelim

İstediğiniz videoyu “youtube” da veya diğer sitelerde açın. Video yüklemesi bittiğinde aşağıda ki klasörleri açıp artık videonuzu kolayca oradan alıp istediğiniz yere (temporary files dışında) kaydedip izleyebilirsiniz.

İşte browser’lara göre videolarımızı çekip alacağımız yerler.

Firefox Tarayıcıda   C:\Documents and Settings\kullanıcı adınız\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\xy7mys6g(herkes için farklı olacaktır).default\Cache

Chrome Tarayıcıda   C:\Documents and Settings\kullanıcı adınız\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Cache

İnternet Explorer’da   C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Temporary Internet Files

Opera Tarayıcıda     C:\Documents and Settings\kullanıcı adınız\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\cache

İlgili dosyamızı açıyoruz. Videomuzun ismi video ile alakası olmayan bir isimdir. Uzantısı yoktur. İster dosyayı “open” deyip flv player ‘ı seçip izleyebiliriz yada uzantısını videoismi.FLV şeklinde düzenledikten sonra üzerine tıklayıp açabiliriz.

Share This Article
4 Comments
  • çok yrarlıir bilgi. teşekküler. bu sanırım xp için vista da aynıdosyaları bulamadım, arama da yaptım yine bulamadım yrdımcı olab ilirseniz sevinirim…

    • internet explorer’ı açın. Properities ‘ ı açın(ie nin) histoy sekmesinde temporary dosyalara giden bir sekme bulacaksınız. “wiev files” gibi. Bu dosyaya atılıyor !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *