Instagram Fırtınası Başladı !

ilkay Şahin
2 Min Read

# Sosyal medyanın yeni gözdesi ‘’ Instagram ‘’ ne için kullanılıyor ve nasıl ortaya çıktı?

Kevin Systorm ve Mike Krieger ilk önceleri ‘’ burbn ‘’ dedikleri fotoğraf düzenleme uygulamasını oluşturdular ve ismi biraz anlamlandırmak için ‘’ Instagram ‘’ olarak değiştirdiler. Bu uygulama insanların fotoğraflarını düzenleyip, takipçileriyle paylaşabileceği, takip ettiği kişilerin fotoğraflarını beğenip, yorum yazabileceği bir nevi twitter ve flickr karışımı bir Apple uygulamasıdır.

Peki, neden bu kadar ilgi gördü ve nasıl bu kadar yükselişe geçti? İlk zamanlarda Apple Store ‘da sunulan ürün 200 bin kullanıcısı ve 13 çalışanıyla hizmet vermeye başladı. Yoğun ilgi sonucunda kullanıcı sayısı milyonlara ulaştı ve bu da haliyle Facebook’un gözünden kaçmadı. Tam olarak 1 milyar dolara ” Instagramı ”  satın aldı.  iPhone uygulamasının yanında android tabanlı sürümünüde yayınladı.

Instagram da fotoğraflarınızı rahatça paylaşabilirsiniz. Aradığınız fotoğrafı kolay bir şekilde bulabilmeniz için Instagram ’a özgün bir hashtag sistemi mevcut olduğundan, gayet basit bir şekilde aradığınıza ulaşabilirsiniz. Android veya Apple tabanlı telefonunuzdan çekilen görüntüyü o an Instagram ’a yükleyebiliyorsunuz ve hatta içeriğinde bulunan mükemmel filtreler sayesinde fotoğrafları düzenleyebiliyorsunuz. Sistemi geliştirenler bunlarla da sınırlı kalmayıp yeni geliştirmeler yaparak fotoğrafların görüntülenme kalitesini arttırdılar.

Kullanıcıların ilgisini nasıl çekmeyi başardı sorusuna yanıt vermek istersek , kullanımının çok rahat oluşundan ayrıca uygulamanın bedava olması da bunu sağladı diyebiliriz.

Instagram, kullanıcısıyla ve duruşuyla yeni bir idol olmuş durumda. Herkesin tek korkusu Facebook ile bir entegrasyon içerisinde olup, olmayacağı idi. Buda geçen günlerde Mark Zuckerberg ’in yaptığı ‘’ Instagram ’ı, Facebook’tan ayrı bir şekilde geliştireceğiz ‘’ açıklaması, kullanıcıyı biraz olsun rahatlattı. Şimdi sadece yeni yükseltmeler ve yeni filtreler bekleniyor çünkü arkasında gerçekten sağlam bir ekip var. Son söylentilere göre ise, App store ’da özel filtrelerin satışına başlanılacakmış!

Mobil Dünyanın kapıları daha yeni açılıyor. Bu ve bunun gibi kitlelerin ilgisini çekecek uygulamalardan ileride daha çok duyacağız gibi.

Share This Article
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *