Yüksek Güvenlikli USB Bellekler

ilkay Şahin
2 Min Read

Görevimiz tehlikeyi o dönemin sinema meraklıları hatırlar. Filmde kendi kendini imha eden kaset halen hafızalardadır. Gerçi kendini imha eden şey bir VHS kasetti ama bu bile o zaman dilimi içinde izleyici etkiliyordu.

Filmlerden aşina olduğumuz bu teknoloji VHS kasetler olmasa da artık USB belleklerde karşımıza çıkıyor. Impossible Secure Pro USB. Bu USB bellek 8GB, 16GB ve 32GB boyutlarında geliyor.

# Peki bu hafıza kartı nasıl çalışıyor ? Neler yapabiliyor ?  Hep beraber bu kartı inceleyelim.

Cihaz şimdiye kadar üretilen ve bizim bildiğimiz USB belleklerin en güvenlisi. Bir parmak izi tanıma ve bir termal sensoru de dahil olmak üzere bir çok katmandan oluşan güvenlik özelliği mevcut. Yani sadece kopmuş bir parmakla cihaz içindeki erişime izin verilmeyecektir. Bilindiği üzere termal sensör varsa parmak izi tarayıcı parmağın canlı olup olmadığını da kontrol ediyor. Cihaz yetkisiz bir bilgisayara takılıysa ya da şifre yanlış girildiyse cihaz o saniyede kendisini imha etmek için önceden programlanmıştır. Bu hafıza kartının içerisinde GPS alıcısı, batarya ve bir sim kart bulunuyor. Tüm bunlar içinde önemli bilgiler bulunuyorsa ve kaybolduysa, hafıza kartını dışarıdan takip edebileceğiniz anlamına geliyor. Yeni hafıza kartı, cep telefonuyla ya da uydular sayesinde GPS ile 30 metre yakınına kadar cihazın nerede olduğunu takip edilebiliyor. Taşınabilir karttaki belgeleriniz çok gizliyse, uzaktan da, karta erişimi bloke ederek belgeler korunabiliyor. İnternetten online bir işlem ile göndereceğiniz kısa mesaj ile kartınızı tehlikeli ellerin ulaşımına kapatabiliyor. Ancak erişime kapatmak da yeterli olmuyorsa, belgeleri kötü adamlardan kurtarmak için bir seçenek daha bulunuyor. Mouse ile yapacağınız tek bir tık ile kart kendi CPU ve bellek yongasını yakıp , kartın içinde bulunan tüm belgelerin yok olmasını sağlıyor.

Böyle güvenli USB belki konvasyonel kullanım alanı için pek tercih edilmeyecektir ama gerçekten güvenliğe ihtiyaç duyan kişiler bu USB nin varlığından memnun olacaklardır.

Teknoloji ile beraber hayatımız iyiden iyiye dijitalleşiyor. Yeri geliyor kimlik bilgilerimiz , yeri geliyor kişisel resimlerimizi dijital ortamlarda muhafaza ediyoruz. Böyle bir Dünyada yüksek güvenlikli bellekler belki umduğumuzdan daha fazla yer bulur.  Bunu zaman gösterecektir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *