İnternette Güvenli Sörf Nasıl Yapılır ?

ilkay Şahin
5 Min Read

İnternette bir çok amaç için sörf yaparız.Bunlar bilgiyi arayıp bulmak , eş dost ile görüşmek , haber okumak ve benzeri bir çok şey olabilir. Hayatımızın içine bu kadar girmiş bir olgunun bazı riskleride var. İnternet düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir. Artık kişisel bilgilerinizin bulunduğu , bir sürü işlemi internet üzerinden yaptığımız günümüzde artık daha dikkatli olmalıyız.

# İnternete girmek bizi ne gibi risklerle karşı karşıya bırakır ?

İnternet şu an tüm Dünyayı birbirine bağlayan bir yerel ağa dönüşmüş durumda. Dünya üzerinde ki tüm tüm iyi ve kötü niyetli insanlar ile bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz. İnternetin ticari anlamda değer kazanmasından sonra artık tehlikeler daha farklı boyutlar da kazanmaya başladı.

Bu denizde kişisel  bilgilerinizi kaydedip bunları isteyenlere ücret karşılığında pazarlamak isteyenleri bulabilirsiniz.  İstemediğiniz halde sizi garip sitelere yönlendirmek isteyenler karşınıza çıkabilir. Bankacılık vb gibi işlemlerinizde kullandığınız şifre ve bilgileri ele geçirmek isteyenler de karşınıza çıkabilir. İlgi alanınız olmadığı halde sizi bir takım oyun ve benzeri şeylerin oynandığı sitelerle tanıştırmak isteyenler olabilir. Literatürde lamer diye adlandırılan özenti ve amaçsız bilgisayar korsanları sırf size rahatsızlık vermek için bilgisayarlarınıza zararlı yazılımlar yüklemek isteyebilir. Bu ve bunun gibi bir çok zararlı ve zarar verici aktiviteler sizleri her zaman internette beklemekte.

İşte bu yazıda sizleri bir nebze olsun bu risklerden haberdar etmek ve bunlara karşı alabileceğiniz önlemleri anlatmak istiyoruz.

# Güvenli bir şekilde internette nasıl sörf yaparız ?

– Kullandığınız işletim sisteminin güncel olmasına dikkat edin. Eğer update varsa kesinlikle yükleyin. Yazılım firmaları işletim sistemlerinin zaman içinde ortaya çıkan bir takım açıklarını kapatmak için ilave yazılımlar ve düzeltmeler yapar. Bu güncellemeleri kesinlikle yükleyin. Bu güncellemeleri yüklemezseniz işletim sisteminizin zamanla ortaya çıkmış olan yazılımsal açıklarını kullanmak isteyen bilgisayar korsanları veya lamerler bilgisayarınıza sızabilir.

-Orijinal yazılımlar kullanmaya dikkat edin. Bu şekilde update ve benzeri imkanlarından faydalanmak kolay ve yararlı olacaktır.

-İşletim sisteminizin tüm güvenlik önlemlerini aktif hale getirin.

-Kesinlikle anti virüs yazılımı kullanın. Uzman olduğunu söyleyipte anti virüs yazılımı kullanmıyorum diyen insanlar duyabilirsiniz , görebilirsiniz. Kesinlikle itibar etmeyin. Anti virüs yazılımı kullanmasalar da kendilerini koruyacak bir çok önlemi almış oldukları görülebilir. Bir önlem almasalarda yaşadıkları acı tecrübeler onları içgüdüsel olarak tehlikelerden uzak tutuyor olabilir. Bir çok insanın bunca acı tecrübeyi yaşayacak kadar internete vakit ayırması beklenemez.

-Kullandığınız browser’ın (tarayıcı) son sürüm ve güncel olmasına dikkat edin. Kullandığınız browserin açıklarını kullanarak bilgisayarınıza erişmeye çalışanlar olabilir. Bunun için güvenilir ve güncel browser (tarayıcı) kullanın.

-Eğer bir bilgi veya yazılım arıyorsanız bu arama işlemini gelişmiş arama motorlarında yapın. Google gibi arama motorları içinde zararlı yazılım olabilecek siteleri belirleyip sizi önceden uyaran arama motorlarını tercih edin.

-Her hangi bir siteye girerken adresini doğru yazdığınızdan emin ve doğru siteye girdiğinizden emin olun. Küçük bir kelime hatasını bile fırsata çevirmek isteyen bir sürü fırsatçı bir kelimeyi dahi yanlış yazmanızdan medet umuyor olabilir. Eğer girmek istediğiniz sitede daha önce görmediğiniz bir gariplik , kampanya , hediye kazandınız gibi garip içerikler varsa kesinlikle aldanmayın, itibar etmeyin.

-Sörf yaparken karşınıza çıkan “hediye kazandınız” ve benzeri gösterimlere kesinlikle itibar etmeyin. Bunlar sizi alakasız sitelere yönlendirmek isteyenler tuzaklar olabilir.

-Kişisel bilgilerinizi vermek konusunda cüretkar olmayın. Kişisel bilgilerinizi olabildiğince paylaşmayın.

-Bankacılık ve benzeri hizmetleri kullandığınız zaman girdiğiniz internet sitesinin gerçek olup olmadığına emin olun. Adres çubuğuna dikatli bir şekilde bakın ve doğru adreste olduğunuzdan kesinlikle emin olun. Bu kontroller sonrasında ilgili şifre ve bilgi girişlerini yapın. Kredi kartı ve benzeri araçlarla alış veriş yapacaksanız sanal kredi kartı kullanın.

-Bankacılık ve benzeri ciddi işlemlerde kullandığınız şifreleriniz sıralı veya basit olmasın. Tavsiyemiz aklınıza gelen alakasız harf veya rakamları yazıp şifre olarak kullanın. Şifrelerinizi kesinlikle bilgisayarda saklamayın. İyi ve güvenli bir şifre kullanın. Eğer şifre kırmak için kullanılan yöntemlerden haberiniz olsaydı mutlaka tedirgin olurdunuz. Bu sebepten şifre güvenliğine çok ama çok dikkat edin.

-Bildiğiniz ve güvenli sitelerde sörf yapın.

-Yazılım indirmek için bildik ve güvenilir siteler kullanın. İlgili yazılımı firmanın sitesinden indirmeyi tercih edin.

-Dili çoğunlukla  ingilizce olan internette dolaşırken bilmediğiniz, anlamını çıkaramadığınız linklere tıklamayın.

Belki aklımıza gelmeyen ve değinmediğimiz bir çok şey kalmış olabilir. Ama size tavsiyemiz internette sörf yaparken dikkatli olmanız ve güvenlik tavsiyelerine uymanız. Bunlara dikkat ettikten sonra korkmanıza gerek yok.

Eğer bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana veya işi bilen bir arkadaşınıza danışarak problemin derhal çözülmesini sağlayın. Güvenliği kesinlikle hafife almayın.

Daha fazla bilgi ve sorularınız için forumumuza bekleriz. Foruma git…

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *