Görüntü Teknolojilerinde Devrim Gibi Buluş !

ilkay Şahin
2 Min Read

İnsan gözü mükemmel kabiliyetlere sahip ama bazı özellikleri günümüz beklentilerini tam anlamıyla karşılayamamakta. Mesela bir cismi gözünüze çok yaklaştırısanız bir süre sonra göz o cisme odaklanamaz ve bulanıklaşmaya başlar. Bunun nedeni gözün o cisme o kadar yakın mesafeden odaklanamamasından kaynaklanmaktadır. Buda insan gözünün yapamadığı şeylerden sadece bir tanesidir.

Bir teknoloji firmasının geliştirdiği bir sistem bunu ortadan artık kaldırıyor. Bu teknoloji ile insan gözü yakında ki nesnelere artık odaklanabiliyor. Bunun sağlayacağı faydaları ve görüntü teknolojilerinde ki trendi nasıl etkiler konusu bu yazımızda sizle için inceleyeceğiz.

Teknolojik ilerlemeler sonrasında monitör teknolojileri ciddi anlamda gelişmeye başladı. Ama bu gelişme hep konvasyonel bir yön izledi. Devrim sayılabilecek bir gelişmeyi onlarca yıldır göremiyoruz. Mevcut ekranların elektronik anlamda gelişmesi ile sınırlı kalan bu süreç artık devrim sayılabilecek yöntemler ile aşılacak gibi görünüyor.  Innovega Inc. adlı bir firma bu anlamda devrim sayılabilecek bir gelişmeye imza atmış. Geliştirdikleri teknoloji sayesinde insan gözü odaklanamadığı çok yakın görüntülere bile odaklanabiliyor. Bu teknoloji sayesinde pratik anlamda kullanımı neredeyse imkansız olan görüntülü gözlükleri çok rahat ve gözü yormayacak bir şekilde kullanabileceğiz.

Üç boyutlu görüntü konusunda da ciddi geliştirmeler sağlayacak bu gözlük sayesinde ; binoküler vizyon için polarize filtreli gözlüklere ihtiyaç duymayacağız. 3 boyutlu görüntü oluşturmak için bir ekranda 2 adet faz farklı görüntü oluşturan sistemler ile bir adet polarize filtreli gözlük kullanmamız gerekiyordu, artık tek ekran üzerinde çift görüntü değilde iki gözümüz için iki ayrı faz faklı görüntüyü retinamıza düşürecek bu teknoloji ile gözlerimiz yorulmayacak gibi duruyor.   3 boyutlu görüntü nasıl oluşur ? için tıklayınız.

Konu ile ilgili video aşağıda.Daha fazla detay ve tartışma için forumuza bekleriz.

[vsw id=”khWE-GYccRg” source=”youtube” width=”640″ height=”428″ autoplay=”no”]

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *