Görünmezlik Artık Sır Değil

ilkay Şahin
3 Min Read

Görünmezlik pelerini çeşitli bilim kurgu filmlerinin konu aldığı bir kostüm olsa da günümüzde bu konu hakkında ciddi bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bahsi geçen pelerinler gelecekçi düşüncenin (fütürizm) en çok üzerinde durduğu konulardan birisidir. Zira geçmişte de yapılamaz denilen birçok icat günümüzde hemen her evde kullanılan bilimsel çalışma sonuçları ile hayata geçirilmiş düşüncelerden ibarettir.

Görünmezlik fikri geçmişten günümüze bir rüya olarak gelen ve aslı olarak Yunan mitolojisinde görünmezlik şapkası olarak kayda geçmiş kostüm parçalarındandır. Yunan mitolojisine göre Plüton, sahip olduğu görünmezlik şapkası ile (ki bu şapkayı tanrıça Athena’dan aldığı düşünülmektedir.) uyumakta olan Medussa’yı öldürmek için kullanmak için kullanmıştır. Aynı şekilde insanların dışarıdan görünmemelerini sağlayan aksesuarlar uzak doğu, Norveç civarı ve Galler bölgelerinde yer alan anlatılardan beri süregelmektedir.

Star Wars, Harry Potter gibi bilim kurgu filmlerinde de son zamanlarda oldukça üstelenen görünmezlik pelerinleri bu günlerde bilim dünyasını kısmen meşgul eden düşünceler arasındadır. Peki, böyle bir pelerin yapılabilir miydi? Yoksa yapıldı da göremediğimiz için haberimiz mi yok? Gelin bu konuya bir de bilimsel açıdan yaklaşalım.

19 Ekim 2006 tarihinde yüzyıllardır merak edilen görünmezlik konusunda İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri ortak bir çalışma sürdürmüş ve üstün başarılar kat etmişlerdir. Bilim adamları bakır şeklinde bir silindiri mikro dalga ışınlarla bile tespit edilemeyecek bir şekilde gizlemeyi başarmışlardır. Bu gizleme işleminde kullanılan ve bakır cismi sarmalayan pelerin meta malzemeler kullanılarak yapılmış olup, tek eksik olarak gölge barındırmaktadır. Şu anda da yapılan çalışmalar ile bu malzemenin oluşturduğu gölgeler giderilmeye çalışılmaktadır.

Görünmezlik pelerini konusunda çalışmaları yürüten Duke Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü David R. Smith oluşturulacak pelerinin kızıl ötesinden, elektro manyetik dalgalara kadar tüm geçişlere duyarlı bir malzeme üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirtmiştir.

Görünmezlik pelerininin tek sorunu olan gölge oluşumu konusunda açıklama yapan bilim adamları bu konunun üstesinden gelinemeyecek bir şey olmadığını belirterek, oluşturulacak pelerinin etrafından geçen ışınları bükerek gölge oluşumunu engelleyebileceğini belirtmişlerdir.

Görünmezlik pelerini, tasarım açısından karmaşık bir yapıya sahiptir. Görünmezliğin sağlanabilmesi için pelerin üzerine düşen ışınların bir saç fırçası şeklinde sığ olarak dizilmiş, belirli açılara ve uzunluklara sahip metal iğneler gerekmektedir. Bu iğneler sayesinde pelerin üzerine düşen ışınların geri yansıması engellenmeye çalışılmaktadır. Konik şekilde dizilen iğneler, bu koniğin içerisine koyulan cisimlerin görünmemesini bir anlamda kaybolmasını sağlamaktadır. Ayrıca 15 Haziran 2011 tarihinde yapılan çalışmaların sonuçları kamuoyuna sunulmuş ve çok küçük boyutlardaki objeler görülebilir renk aralıklarında gizlenmeyi başarabilmiştir. Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bu çalışma ile görünmezlik pelerini için yapılan çalışmalara büyük ölçekte ışık tutulmuştur.

Tüm görünmezlik çalışmalarına ek olarak Amerika Birleşik Devletlerinin tasarlamış olduğu radyo ve mikro dalgalarında görünemeyen bir uçak olan hayalet uçak da örnek olarak gösterilmektedir. Ancak asıl ulaşılmak istenen hedef, görünmezliğin elektronik ortamlarda değil göz önünde gerçekleştirilmesidir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *