Google da Detaylı Arama Nasıl Yapılır ?

ilkay Şahin
8 Min Read

Aramak kimi zaman zahmetli kimi zaman değerli bir uğraştır. Fakat ansiklopedileri karıştırmak, dergi arşivlerini kontrol etmek, bir çok kaynağa başvurmak gerçekten zaman kaybına neden olan şeylerdir. Bu yaraya çok gelişmiş bir arama motoru olan ve ‘’ arama ‘’ deyince akıllara ilk gelen site eminim ki ‘’ Google ‘’ dır. Arama motorları sektöründe lider ve öncü olmasının yanı sıra, bilişim ve teknoloji dallarında da kendini göstermekte olan ‘’ Google ‘’ gerçekten profesyonel bir şekilde bilgiye ulaşmamızı sağlayan yegâne sitedir.

Sanırım birazda üşengeçliğimizden kaynaklı olarak, hiç birimiz tarayıcımızın adres çubuğunu kullanmayı tercih etmeyiz. İlk önce tarayıcımızı kurarken ana sayfayı ‘’ Google ‘’ yapar, sonrada tüm internet bağlantılarımızı bulmak için bu arama motorunu kullanırız. Araştırma yapacağımız zamanda kullandığımız arama motoru olan Google, bulmak istediğimiz bilginin dışında bir sürü gereksiz bilgiyi de sunuyor. Ama birçoğumuz gerçekten tam anlamıyla aradığımızı bulamıyoruz. Aslında bu Google’ın suçu değil, bu bizim suçumuz ve Google ‘ı hala tam olarak kullanmayı öğrenemediğimizden kaynaklıdır. Google sahip olduğu teknoloji ile aramayı çok sistematik ve hızlı bir şekilde yapmakta ve gelişmiş arama ayarları ile hedefi tam 12 den vurmanızı sağlar. Ancak bu detaylı aramanın nasıl yapılacağını çok fazla sayıda internet kullanıcısı bilmemektedir. O yüzden şimdi bende detaylı olarak ‘’ Google’da detaylı arama nasıl yapılır? ‘’ konusunu naçizane sizlere açıklamaya çalışacağım.

https://www.youtube.com/watch?v=Akq2u7O5EvI

1. İlk olarak Google arama teknikleri ve kodları :

Öncelikle sizlere komutlardan bahsetmeden önce bu komutları nasıl kullanacaksınız onu açıklamak istiyorum. Her komutu kullanırken ilk önce komut ismi ve iki nokta üst üste sonra tırnak içerisinde arayacağınız konunun adı ile bitiriyoruz. Örneğin; [filetype: doc ‘’Tekniktrend‘’] veya [allinurl: ‘’ teknik trend’’] gösterilebilir. Bu şekilde yaptığınız aramalarda hangi komutların ne işe yaradığını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Allinurl:

Bu komutu kullanarak yaptığınız aramalarda aradığınız şeyin adı web adreslerinin içinde aranır yani örneğin teknik diye bir kelime aradınız ve ‘’ www.tekniktrend.com ‘’ web adresinde teknik olduğu için karşınıza çıkacak siteler arasındadır. Komut üstteki örnekte de verdiğim gibi kullanım şeklimiz; [allinurl: ‘’teknik‘’] şeklinde olmaktadır. Bu sayede hatırlayamadığınız site isimlerini veya uzantısının ne olduğunu bilmediğiniz site isimlerini rahatlıkla bulabileceksiniz.

Inurl:

Allinurl komutundan tek farkı sadece öncelikli aramasını web adreslerde yapmasıdır. Sonrasında ise internet sitesinin her yerinde o bilgiyi arayacaktır. Biraz fazla sonuç çıkmasına rağmen işinizi kolaylaştırmak için [inurl: ‘’ biyoloji ‘’] gibi geniş kapsamlı fakat işinize yarar bilgilerden oluşan aramalar yapabilirsiniz.

Allintitle:

Kullanışlı olan komutlardan bir tanesi olan ‘’ allintitle ‘’ komutunun amacı, bizim aradığımız kelimenin sitenin başlığında geçmesini koşul olarak sunar ve Google bizlere sadece site başlıklarında o kelimeyi arar ve bulduklarını karşımıza getirir. Bu komutun amacını örneklersek; sizlerin teknoloji ile ilgilendiğini varsayalım, günümüzde en basit gezi sitesinde bile teknoloji kelimesi geçmesi muhtemel ve Google bize bunu da sıralıyor, ama [allintitle: ‘’teknoloji’’] komutunu kullanarak yaptığımız aramalarda site başlıkları arandığından sadece teknoloji konularının bulunduğu sitelere göz atma şansına sahip oluyorsunuz.

Intitle:

Allintitle komutu biraz daha sert bir komuttu ve kesinlikle başlıklarda arama yapıyordu ama intitle komutu hem başlıklarda arama yaparken hem de sitenin içinde aramasını yaparak sizlerin yelpazenizi geniş bir şekilde tutmanızı sağlıyor. Bu komutu genellikle emin olamadığınız aramalarda yapmanız gerekebilir kesin sonuç almak isteyip, eminde olamıyorsanız [intitle: ‘’bilimsel çalışmalar’’] tarzında bir arama yapabilirsiniz.

Filetype:

Sanırım benim en çok kullandığım arama çeşidi budur. Filetype komutunda dosya uzantısını belirterek arama yaptığınız için görsel ararken yazı, yazı ararken video, ses ararken resim karşınıza çıkmıyor. Hangi dosya uzantısında bilgiyi aramak isterseniz sadece o formatta bilgiler sizin karşınıza çıkıyor. Örneğin, bilimsel bir konu için powerpoint sunusuna ihtiyacınız var ve bu bilimsel konu ise ‘’ Cern ‘’ olsun. Sizin yapmanız gereken tek şey [filetype: ppt ‘’Cern‘’] yazıp arattırmak olacak. Karşınıza önceki aramalarınızdan daha fazla sonuç çıkacağı gibi hepsi de işinize yarar sunulardan ve bilgilerden meydana gelecektir.

Cache:

Birçoğumuz aradığımız şeyi bulduğumuz halde sitenin bandwith sorunu yaşadığı veya sunucuların bakım zamanlarında o siteye uğradığımız için aradığımız bilgiyi görüntüleyemeyiz. Fakat Google’ın daha önce index e aldığı bilgiler aracılığıyla bu konuya rahatlıkla ulaşabiliyoruz. [cache: ‘’teknik’’ ] yazarak aramayı gerçekleştirdiğinizde cache dosyasına kaydolmuş bilgileri görebiliyorsunuz.

Site:

Aslında biraz daha işimize rahatlık geliyor bu komutla, ilk önce siteyi bulup sonra site içinde arama yapmak yerine ilk önce komutu yazıp sonra siteyi ve site içindeki aramak istediğimiz bilgiyi yazıp direkt ‘’ Google ‘’ da aratırsak, anında aradığımız şey önümüze gelmiş oluyor. Bir örnek vermek gerekir ise [site: www.tekniktrend.com Elektrikli Arabalar] yazdığınız zaman direkt konu ile muhattap olabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ayrı ayrı kullanılabileceği gibi birlikte de işlevsellik kazanmaktadırlar. Hem dosya türünü belirtip, hem de sadece web adresinde veya sadece başlıklarda aratılmasını sağlayabilirsiniz. Site uzantısını belirleyip, site içinde arama yapacağınız konuyu direkt olarak araştırabilirsiniz. [allintitle: divx “ taxi driver”], [site: gov intitle: İstanbul] bunlara birkaç örnektir.

2. Google’ın Gelişmiş Arama Ayarlarını kullanmak:

Google’ın sahip olduğu gelişmiş arama ayarlarını kullanarak da kesin bilgilere ulaşmanız gayet kolay olacaktır. Komutları kullanmak daha hızlı olsa da, bu komutların tamamını gelişmiş aramada bulabileceksiniz. Gelişmiş aramanın avantajları, aranılan kelimeleri içermesini isterken, istenilmeyen kelimelerin de aramada çıkmaması sağlanabiliyor.

Aranılacak bilginin dili ve bölgesini seçebiliyoruz. Ayrıca, bilgiyi içeren sitenin adını yazarak o bilgiyi o site içerisinde daha kısa sürede bulmamız sağlanabiliyor. Komutlarda görmüş olduğumuz; Allintitle, inurl komutlarını burada, terimlerin görüldüğü yer olarak seçebiliyoruz. Sayfanın her yerinde, sayfa başlığında, sayfa url’sinde olmak üzere 4-5 çeşit komutu yazılı olarak bize kullanma imkânı sunmuşlar. Daha güvenli bir arama için ise orada filtreleme seçeneklerini görüyoruz. Filtreleme yok, orta düzey ve yüksek düzey güvenlik seçenekleri ile sizleri sanal açıdan bir koruma altına almışlar. Dosya türlerini komutlarda filetype komutu ile yapıyorduk, burada ise direkt olarak 9 adet dosya türünden hangisini istiyorsak seçip aramayı daha kolay bir şekilde sonuçlandırmamız amaçlanmış. Birde bilginin telif hakları bilgisi için en altta bulunan ‘’ Kullanım hakları ‘’ seçeneği ile de arama yapanların bilgiyi kullanırken hiçbir sıkıntı yaşamaması için ona göre arama yapmasını sağlamaya çalışmış.

Google bu gelişmiş arama sayesinde, aranılan her şeyin daha kolay bir şekilde bulunabilmesini sağlıyor. Özellikle öğrenciler için inanılmaz bir rahatlık getiren bu gelişmiş arama, bitirme tezlerini, proje ödevlerini, sunuları ve diğer her türlü dokümanı bulmanızda kolaylık getirmiş. Diğer arama seçenekleri olarak; görseller, haberler, akademik seçeneklerini de bünyesinde bulunduran Google halkın her kesiminin bilgi arayışına çare olmaya çalışıyor. Büyük bir kütüphanede bir kitap bulmak ne kadar zor olsa da aramasını bilen için gerçekten o işten kolay başka bir şey olamaz.

Share This Article
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *