Google Chrome

ilkay Şahin
4 Min Read

İnternet tarayıcıları arasında kendisine çok iyi bir yer edinen Chrome ‘ u sizler için inceledik. Nasıl ortaya çıktı ? Nasıl gelişti ? ve Nereye gidiyor ?

Google Chrome, Google tarafından geliştirilmiş bir ağ tarayıcısı olup adını grafiksel kullanıcı ara yüzünden alıyor.  Chromium, Google Chrome’un arkasında bulunan açık kodlu tasarıyla verilmiş olan isim. Bu açık kodlu tasarı BSD Lisans altında yürütülmekte. Microsoft Windows için geliştirilmiş olan beta sürümü 2 Eylül 2008 tarihinden itibaren 43 farklı dilde kullanıma sunuldu. Daha sonra Mac OS X ve Linux sürümlerinin de geliştirilmesiyle daha çok kesime hitap etmeye başladı.

chrome_yazi_ici

Google’nin CEO’su konumundaki Eric Schmidt, Google Chrome’un çıkışının 6 yıl öncesine kadar bağımsız bir tarayıcı fikrine karşı çıkıyordu. Bunu Google’ın küçük bir şirket olması ve bu şirketin zarar görmemesi düşüncesine dayandırmaktaydı ancak şirket kurucuları olan Sergey ve Larry Page birkaç Mozilla Firefox geliştiricisini işe alarak beta sürümünün oluşmasını sağladı.

[pullquote_right]Chrome Kullanıcıyla buluşuyor ! [/pullquote_right]Ürünün piyasaya sürülmesindeki ilk duyuru 3 Eylül 2008 tarihinde Scott McCloud tarafından oluşturulan dökümanların gazetecilere ve bloglara, tarayıcının özelliklerini ve oluşturulma nedenini açıklayıcı şekilde sunularak yapılmıştır. Avrupa piyasasına sürülmek için hazırlanmış olan kopyalar Philipp Lenssen’nin Google Blogoscoped’inde 38 sayfalık bir görsel halinde yer alarak sunulmuştur. 1 Eylül 2008 tarihinde resmi bloğunda erken duyuru açıklamasıyla birlikte bu bilgilerden bahsedildi.

[pullquote_left]Chrome çok hızlı [/pullquote_left]Google Chrome’un ilk sürümü Internet Explorer 7 ve Firefox 3 ile karşılaştırıldığı zaman Acid1 ve Acid2 testlerinin uygulanışı neticesinde aldığı puan olan 78/100 ile daha iyi konumdaydı. Bununla beraber Google Chrome’a uygulanmamış olan Acid3 testi birkaç kez uygulandığı zaman 76–79/100 arası sonuçlar elde edilmiş ve bu farklı sonuçlar veren ilk tarayıcı konumundaydı.

[pullquote_right]Chrome Güvenliğinizide göz ardı etmiyor [/pullquote_right]Chrome aralıklı olarak iki adet kara listeyi güncellemektedir ve kullanıcılar zararlı siteleri ziyaret etmek istedikleri zaman onlara uyarı için bildirim gelmektedir. Bu hizmet diğer kullanıcılar tarafından, “Google Safe Browsing API“ adı ile anılmakta olan kamuya açık alan vasıtasıyla kullanılabilmektedir. Google bu hizmete bir ekleme daha yapıp zararlı uygulamalar barındıran site sahiplerinin listelerini de bildirmektedir. Bu durum google chrome tarayıcının internetin en büyük belalılarından olan güvenlik sorunlarınıda ciddi takip ettiğini gösteriyor. Hepimiz biliyoruz ki virüs ve diğer zararlıların çoğu internet üzerinden yayılmakta.

Kullanıcı ara yüzü temel olarak geri, ileri, yenile, yer imi, git ve iptal opsiyonlarını bulundurmaktadır ve bu opsiyonlar genel manada Safari ile benzerdir. Ayarların lokasyonu noktasında Internet Explorer 7/8 ile benzerlik gösteren Google Chrome, minimize, maksimize ve pencereyi kapatma butonlarında ise Windows Vista ile kesişmektedir.

Chrome İndirin 

download2

Google Chrome ‘ a ulaşıp onu yüklemek için www.google.com/chrome linkine gidin.

Bundan sonrası ise chrome tarayıcınızı güzelce kullanmak. Bu link sürekli olarak en güncel Chrome versiyonunu Google size sunmakta.

Chrome ‘la Neler Yapabilirsiniz ?

Chrome kullanıcılarına aşağıda güzel ip uçları verdik.

[pullquote_left]Chrome Temasını Değiştirin [/pullquote_left] Ayarlar / Kişisel Ayarlar / Temalar bölümüne gidip tema al bağlantısından (ücretsiz) harika temaları Chromunuzu renklendirmek kişiliğinize göre özelleştirmek seçeneğine sahipsiniz.

[pullquote_left]Gizli Tarama Özelliğini Kullanın [/pullquote_left]İnternette sörf yaparken bizi en çok sıkıntıya sokan şey gezintimizin ayak izlerini bırakmaktır. Eğer hiç bir iz bırakmadan ve gezintinin kayıtlarını birilerinin izlemesini istemiyorsak yapmanız gereken şey Chrome ‘un gizli gezinti özelliğini kullanmak. Bunun için Ctrl + Shift +N tuşlarına tıklayıp özgürce ve iz bırakmadan chrome ile gezinin.

[pullquote_left]Meraklısına Chrome ‘dan İstatistikler [/pullquote_left] Ne kadar veri indirdiniz ? Nerelerde dolaştınız ve benzeri verileri içeren ve meraklısına Chrome tarafından sunulan onlarca özellikten biri olan bu özellik için yapmanız gereken tarayıcı açık iken Shift + Esc tuşlarına aynı anda basıp meraklısına istatistikler sekmesine tıklamak.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *