Google Chrome ‘ dan Uzak Masaüstü Güzelliği

ilkay Şahin
2 Min Read

Bilgisayarla alakalı her konudan anlayacaksınız diye bir kural yok. Bazen tanıdıklarınızdan yardım talep etmeniz gerektiğinde de en güzel yöntem tanıdığınızı bilgisayarınızın yanına getirmek oluyor. Eğer yakınınız uzakta ise yardım alma şasınız olmuyor(du! , yada çok zor oluyordu).

 

Remote Desktop (uzak masaüstü) kavramından haberi olan bilgisayar kullanıcıları ise tanıdıkalarından uzak masaüstü yardımı alabiliyorlar. İşte olay burada başlıyor. Uzak masaüstü yardımı almak için karşıdaki kullanıcıyı bilgisayarınızın karşısına uzaktan oturtmanız gerekiyor. İşte bunu yapan program ve yazılımları konfigüre etmek gayet zor ve uğraşı gerektiriyor. Bunun yanında bazı yazılımlar da ücretli ve bazende gayet tuzlu olabiliyorlar. Profesyonel anlamda uzak masaüstü bağlantısı kuran kişi veya kurumların kendilerine has bir takım çözümleri var ama standart bir kullanıcının bu konuda pek bir seçeneği olmuyor.

Google ‘ın Chrome adlı Browser ‘ının (internet tarayıcısı) “Chrome Uzaktan Masaüstü BETA” adlı eklentisini yüklediğinizde(chrome internet tarayıcınıza) artık Chrome kullanan ve bu eklentiyi yüklemiş her bilgisayara bağlanabiliyorsunuz. Dikkatinizi çekerim, her bilgisayara diyoruz ! yani işletim sistemi ister linux , ister windows veya mac olsun önemi yok. Hiç uğraşmadan bağlanmak istediğiniz bilgisayarın bağlantı için türetilmiş kodunu arkadaşınızdan alıyor ve o bilgisayara bağlanıyorsunuz.

Bu eklentinin yükleneceği linki vermek yerine ona nasıl ulaşacağınız konusunda size yol gösterelim.

Ücresiz Remote Desktop İçin Şu Yolları İzleyin

-Google Chrome Browser ‘ı bilgisayarınıza kurun

-Chrome ‘dan Google.com adresini açın.

-Arama çubuğuna “Remote Desktop Chrome” yazın

Chrome Web Store – Chrome Remote Desktop BETA Linkine tıklayıp chrome ‘ın dediklerini takip edin.

İşte bu şekilde artık ücretsiz ve her platformda çalışan bir remote desktop uygulması artık her an yanınızda olsun.

Unutmadan; Eklentiyi kurun ve yönergeleri izleyin. Kullanımının çok basit olması sizi şaşırtacak. Karşıdaki kişi size ona otomatik olarak gösterilen şifreyi verecek , sizde o şifreyi girerek o bilgisayara bğlanacaksınız. Bu kadar basit.

Teknik Trend Ne Diyor ?

Remote desktop konusunda çok kafa yoran biz ilk bilgisayar kuşağı olarak bu hizmeti övüyor ve takdir ediyoruz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *