Bulut Teknolojisi ve Google

ilkay Şahin
6 Min Read

Google denince akla sade bir arayüz üzerinde google yazısı ve ara butonu geliyor. Aslında bu herkes için böyle. Ama bünyesinde binlerce insanı barındıran ve Dünyanın en zengin şirketlerinden olan bu kuruluşun sade ve kullanışlı bu arayüzü aslında onların ne kadar mütevazi ve iş odaklı olduğunu gösteriyor. Amacımız tabiki google ‘lı övmek değil ama sezarın hakkı sezara. Doğruları söylemek sadece doğruları yüceltir.

Konumuza biraz daha odaklanalım. Binlerce google mühendisi acaba ne yapıyor ? Bu yazımızda ilgilendikleri bir kanaldan bahsedip gelecekte ne yapmaya çalıştıkları hakkında bir takım çıkarımlar yapmaya çalışacağız.

Bulut geliyor ? Haberiniz varmı ?

Buda ne şimdi dediğinizi duyar gibiyim !  Bilgisayar ve data teknolojilerinin zaman içinde gelişimi ve şu an ki mevcut durumu göz önüne alınırsa ” bulut teknolojileri ” adını verdiğimiz aşamaya neredeyse gelmiş bulunuyoruz. Aslında ne demek istediğimi biraz daha açmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi klasik bilgisayar sistemleri yazılımları hep kendi üzerlerinde saklarlar , işletirler ve bazende belli hedeflerde ki veri merkezlerinde toplarlar. Her bilgisayar ayrı ayrı yazılımlarla işlem yapar ve ayrı ayrı depolama yaparlar. Buna örnek verecek olursak; bir resmi bilgisayarınızda açıp bir editlediniz. Sonra bunu harddiskinize sakladınız. Ne var bunda diyebilirsiniz ? Peki internet üzerinden , her hangi bir yazılım yüklemeden , sadece bir internet browser üzerinden bu işlemleri yapabileceğinizi , Dünyanın her hangi bir yerinde internet üzerinden bu dosyalara erişip onlar üzerinde işlem yapabileceğinizi söylersek bizde buna bulut teknolojisi diyoruz.

Kısaca ; bir internet browser çalıştırabilen ve interneti olan her yerden bilgisayar ve bilgisayarla alakalı tüm işlemleri yapabilmenize bulut diyoruz. Hatta oyunlar bile artık internet üzerinden oynanıyorki en fazla 10 sene sonra devasa hardisk ihtiyaçları bile gereksiz olabilir. Tabi bunlar normalkullanıcılar için söz konusu.

İşte google daha şimdiden bulutun teknolojik adımlarını ve pratik uygulamalarını şimdiden hayata geçiriyor.

İşte Google ‘ın Bulutsuları 

Google Chrome, aslında içten içe sanal bilgisayarımızı yaratmamız için kendini işleyen, geliştirdiği uygulamalarla bir bilgisayarda kullandığımız tüm programları kendi bünyesinde toplayan bir sistem haline geldi. Bu sayede, insanların yanlarında şahsi bilgisayarları olmasa dahi internete bağlanabildikleri her yerden, istediklerini yapma özgürlüğüne sahip olmaları sağlandı. Ancak hala bu konuda çekincesi olanlar var ve bizde bunu aşmak adına, Google Chrome’un geliştirdiği on uygulama ile sizleri sanal bilgisayarınızla tanıştırmayı planladık.

Office Bulutu

Öncelikle office programlarını bir kenara kaldırıp atan, Google Drive Documents adlı uygulamaya gelelim. Google Drive Documents; yazı , hesap tablosu ve sunum için gerekli olan ofis uygulamalarını ve daha fazlasını bünyesinde barındırıyor. Kendi Gmail hesabınızda yarattığınız Driver ile bütün bu imkânları kullanmanız anında mümkün bir hale geliyor, hatta derlemede zorlandığınız bir çok dosyayı paylaşıma açarak, bir çok kişi ile birlikte düzenleyip, işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızda olan dokümanları da buraya yükleyerek, bir çok projeyi ‘’ evde unutmak ‘’ kalıbından çıkarmanızı da sağlayacak olan bu uygulama şu anda hemen hemen tüm aktif Gmail kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır.. Chrome’un bünyesinde olan Scratchpad ve Writer adlarında ki eklentilerde, kullanabileceğiniz diğer kelime işlemcileri arasında. Sizlere gün içinde notlar alabileceğiniz ve basit bir şekilde kullanabileceğiniz bir ara yüz sunarak, çok iyi derecede kullanım kolaylığı sunmakta, ayrıca olası elektrik kesintileri veya belge kaydetmeme unutkanlığınız varsa, bu sorunlarında çözülmesinde birebir. Çünkü, yazı arasında durakladığınız zaman kendi kendine belgeyi kaydediyor.

Mail Bulutu 

Gelelim E-posta kullanımına, eğer masaüstü bilgisayarınızda e-posta istemcisi olarak Outlook kullanıyorsanız ve masaüstünüzden bağımsızda kullanmak istiyorsanız tam size göre bir eklenti olan Outlook Notifier eklentisi; hesabınıza gelen e-postaların bildirimini bir uyarı şeklinde size bildiriyor ayrıca alternatif olarak Gmail Offline’ı da kullanabilirsiniz. Bu sayede günlük yazışmalarınızı yaparken hayatı kısıtlamak zorunda da kalmamış oluyorsunuz. Belirtmem gerekir ki, biraz yavaş olarak bu iletişim gerçekleşiyor ama masa başında vakit geçirmekten daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Resim İşleyiciler

Fotoğraflarınızı düzenlemekte bilgisayarınızda itina ile uğraştığınız bir işlem, bunu da sanal bilgisayarınızda yapabiliyor olsanız, %80 civarında bir bilgisayar kullanım boşluğu olacağına inanıyorum. Google Chrome’ da bu özellikte Pixlr, Picmonkey, BeFunky adlı eklentilerle doldurulmuş. Alt yapısı Autodesk tarafından sağlanan Pixlr adındaki eklentimiz, fotoğraflarınız üzerinde kontrast, parlaklık ve diğer renk ayarları ile oynayıp, katmanlar oluşturabileceğiniz, içinde barındırdığı efektleri fotoğraflara uygulayabileceğiniz; Bunların yanı sıra kullanımı da çok kolay olan minik bir eklentidir. Cep telefonunuzda kullanılmak üzere ise Picmonkey’ i tavsiye ediyorum. Çalışma stili Instagram ile aynı düzeyde diyebilirim, yan sekmesinde bulunan efektleri seçiyorsunuz ve Picmonkey bunu sizin için, fotoğrafa uyguluyor. Fotoğrafınız bir anda yeniden biçim kazanıyor. BeFunky ise daha eğlence amaçlı kullanabileceğiniz bir görsel düzenleme programı, son iki programı kullanırken hiç bir photoshop bilgisine de ihtiyacınız yok. O yüzden bu eklentileri kullanamama kaygınız olmasın.

Ayrıca iş yerinde sıklıkla uğraşacağınız hesap tabloları, yani masaüstümüzde Excel olarak nitelendirdiğimiz tablo düzenleme aracımız, burada Zoho Sheets ile çözümlenmiş. Google Drive’ınızda ki Tabloların yetersiz kaldığını hissettiğinizde imdadınıza yetişen bir eklenti olarak bakabiliriz. Hepimizin sinir olduğu, kısıtlı satırlar sorununu ise çözmeyi başarmış bu eklenti, siz bir alt satıra geçtiğinizde hemen altına yeni bir satır ekliyor ve makroları tamamı ile destekliyor.

Gördüğünüz üzere, bu uygulamalarla bilgisayarınızı tamamen sanal ortama taşımış bulunduk. Artık hem hayatınıza devam edip, hem de işlerinizi düzene koymak gerçekten çok kolay bir hal aldı. Google Chrome bunu başarmak için uzun zamandan beri çalışıyor ve bulunduğu yeri de tamamen hak ettiğini söyleyebiliriz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *