Gerilim Düşümü Hesaplama

ilkay Şahin
4 Min Read

Hesaplayıcıya gitmek için tıklayınız

 

Nasıl kullanacaksınız ?

Aslında Çok Basit , Gerilim düşümü hesaplayacaksanız; akım değerini veya sistemin güç değerini ilgili yerlere yazın. Sistem zaten sizi yönlendirecek ve işlemler sonucunda size bir gerilim düşümü voltajı verecektir. Sistem gerilim düşümünü voltaj olarak vermektedir.

Gerilim düşümü Nedir ?;

enerji ileten iletkenlerin kendi iç dirençlerinden kaynaklanan hat kayıplarıdır. Birimi [Volt] tur. Uzun mesafe iletken kullanımı ile artan toplam iletken direnci bu kaybın artmasına sebep olur. Bu sebepten sistemler ile elektrik enerjisi arasında ki bu iletkenlerin kesitlerini ve uzunluklarını belirlerken bir takım kurallara riayet etmemiz gerekir.

-Gerilim Düşümüne Dikkat Etmezsek Ne Olur ?

Gerilim düşümüne dikkat etmeyip kesiti dar ama uzun kabloların kullanımı sonrasında eğer gerilim düşümü ciddi boyutlarda ise ;

1- İletken aşırı ısınıp yanabilir, kopabilir.

2-Beslenen sistem besleme voltajında ki bu düşüşten dolayı zarar görebilir.

Peki bu voltaj değerini nasıl yorumlayacağız ?

Gerilim düşümü birimi ‘volt’ tur. Bu birimin anlamlı bir hal alması için ise besleme iletkeninin sistem tarafı ile besleme tarafı arasında ki toplam gerilim düşümü besleme tarafındaki gerilim düşümünün %3 veya %5 ini geçmemelidir.

Ör: Bir şofben takacaksınız. Şebeke elektriğiniz 220 [Vac]. Besleme tarafına 4 Kw lık bir şofbeni(tek faz) bağladınız, 20 metre 0.75 kesitinde bir iletken ile bağladınız ve bizim gerilim düşümü bulucuyu kullanarak gerilim düşümünü buldunuz. O değerde 16,72 [Vac] ye denk gelir. Bu şu anlama gelir 220 [Vac] nin %7.2 si olan 16,72 [Vac]. Bu durumda kesiti biraz daha büyültüp bu değerin % 5 in altısına düşmesine imkan verecek kesite geçmelisiniz yani en az 1.5 mm2 kesitinde iletken kullanmalısınız.

Endüstriyel tesisler için gerilim düşüm değeri %3 ün üstünde olmamalı. Ev  ve mekanlar içinde %5 değeri dillendirilir ama biz yine %3 üstüne hiç bir yerde çıkmayın diyoruz.

Gerilim düşümü formülleri

Örnek Gerilim Düşümü Hesabı

Şimdi bunca yazıdan sonra örnek bir gerilim düşümü hesabı yapalım. elimizde 3 fazlı , 10 kW gücünde ve CosQ si 0.87 olan bir motor olsun. Bu motorla bir adet yük konveyörünü besleyeceğimizi düşünelim. Motorla motoru süren MCC(motor control center) panosu mesafe 234 metre olsun.

Bu duruma göre uygun kabloyu seçiniz ?

Cevap ;

İki cevabı bulmamız gerek, birincisi uygun gerilim düşümü için kablo kesiti ,

İkincisi ise motor nominal akımı taşıyacak kablo.

Motor Nominal akımı ; P[watt]=\sqrt{\ } 3 . I [Nominal Akım, A] . V [Nominal Gerilim, V] . CosQ ise 10000=1,73 . I . 380 . 0,87 den nominal Akım Yani I = 17,48 A  bulunur. Bu akımı taşıyacak kablo yukarıdaki tabloya en az 4 mm2 olmalıdır. 

Gerilim düşümü; 4 mm2 kabloya göre gerilim düşümü ise  e%= 0,0124 . ( L [kablo boyu , Metre] . P [ Motor Gücü , KW] )  /  K [ Kesit , mm2 ]   ise e%=(0,0124 . 234 . 10) /  4  ise e%= 7,254 çıkar . Bu gerilim düşümü yüzde 3 ünde üstünde olup 4 mm2 kablo bu metraj için gerilim düşümü açısından uygun değil. O zaman bir boy büyük kablo için hesap yaptığımızda yani 6 mm2 için e%=4,836 olup biz konveyör gibi yüksek demerajlı kalkış akımları olan sistemler için 2 istiyoruz. Kesiti 10 mm2 yaparsak e%=2,9 , 16 mm2 için e%=1,81 çıkar .

Şimdi 17 amperi taşıyan ve e% gerilim düşümü konveyör sistemleri için %2 nin altında olan 16 mm2 kablo kullanmak örneğimizin doğru cevabıdır.

Uyarı : Burada yapılan hesapların kullanacağınız sistemler için kesin sonuçlar vereceğini garanti etmiyoruz. Her sistemin yapısı itibariyle kendine has sistem tepkileri mevcuttur. Bu sebepten bu aracı kullanırken bu uyarımızı dikkate alınız.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *