Galaxy Note 2 ‘ yi Merceğe Aldık

ilkay Şahin
6 Min Read

IFA teknoloji günlerinin 2012 yılı etkinliği bu yıl Berlin’de gerçekleşti ve bu fuarda en hareketli dakikaları şüphesiz Android teknolojisi yaşadı. Çünkü şu an piyasada bulunan akıllı telefonlardan iPhone hariç hemen hepsi Android işletim sistemi ile hizmet veriyor. Android işletim sistemi ile piyasaya çıkan bir diğer tasarım harikası ise Samsung Galaxy S3’ün abisi olarak nitelendirilebilecek Galaxy Note 2 oldu.

Baştan sona yenilenen S Pen kalemi, uzun ömürlü bataryası, hızlı işlemcisi, 2 GB değerindeki RAM’i ve 8 Mega piksellik kamerası ile akıllı telefon sektörünen hızla giren Samsung Galaxy Note 2 hakkındaki diğer bilgileri makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Donanım Özellikleri

Note 2, Android ve Samsung TouchWiz Nature işbirliği ile geliştirilen bir kullanıcı arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Bu arayüz Android’in 4.1 Jelly Bean sürümünü barındırıyor.

Dört çekirdekli (Quad Core) Samsung Exynos 4412 işlemcisine sahip olan Note 2, tam 1,66 GHz gibi rekor bir frekans hızı ile çalışıyor. Bu dört çekirdekli işlemciyi desteklemesi için cihazda 2 GB boyutunda bir RAM bulunuyor.

Note 2’de 5,5 inç büyüklüğünde ve 1280 x 720 piksel çözünürlüğüne sahip SUPER AMOLED ekran bulunuyor ki bu ekranın anahtar ya da madeni para gibi etkenlerle çizilemeyeceğini biliyoruz.

Note 2’nin arka kamerası 8 MP iken ön kamerası 1,9 Mega piksel çözünürlük değerine sahip. Görüntülü konuşmalarda ön kamera azımsanamayacak bir netlik imkânı sunarken LED aydınlatmalı arka kamera ile HD kalitesinde videolar çekebilmek mümkün görünüyor.

Samsung Galaxy Note 2, 80,5 x 1551,1 x 9,4 mm (en x boy x kalınlık) ebatlarına sahipken 180 gram ağırlığında.

Software

Samsung Galaxy Note 2, Android 4.1.1 Jelly Bean sürümü ile piyasaya çıkıyor. Diğer sürümlerle farklı olarak bu sürüm Samsung’un kendi arayüzü TouchWiz ile harmanlanmış olarak karşımıza çıkıyor. Cihazda kullanılan işlemcideki çip seti Samsung’ûn gözde işlemcilerinden olan 1,33 GHz frekans hızı ile farkını gösteren dört çekirdekli Exynos 4412. Bu işlemci ile çoklu işlemler (Multi Tasking) cihaz tarafından aksaklıklar yaşanmaksızın gerçekleştirilebiliyor. 2 GB gibi ciddi bir RAM’e sahip olan Note 2 hız açısından gerçek bir deneyim yaşatacağa benziyor.

İnceleme yazısının başında Galaxy Note 2’nin aslında Galaxy S3’ün abisi niteliğinde olduğu belirtilmişti. Bunun sebebi S3’ün ekran boyutunun 5,3 inç, Note 2’nin ise 5,5 inç olması şeklinde açıklanabilir. Ancak ağabeylik betimlemesi bunlarla kalmıyor. Gerek yazılımsal gerekse donanımsal olarak Note 2 daha üstün olarak görülüyor.

Tasarım

Samsung Galaxy Note 2’nin 1,9 Mega piksellik ön kamerası yakınlık sensörü ile birlikte ön üst kısımda bulunuyor. 5,5 inç boyutundaki ekranın altına inildiğinde ise kullanıcı standartlarına uygun olarak dizayn edilmiş menü, ana sayfa ve geri tuşları yan yana olarak bulunuyor. Ön proiflden bakıldığında cihazın sol tarafında ses kontrol tuşları yer alırken sağ tarafında ise güç ve ekran ışığı anahtarları yer alıyor. Telefonun alt kısmına bakıldığında ise USB şarj girişi ve mikrofon ile karşılaşıyoruz.

Note 2, genel kanıya uygun olarak aslında 10 veya 12 Mega piksellik bir arka kamera ile bekleniyordu denilebilir. Ancak Tasarlayıcı firma bunun yerine lenslerle güçlendirilmiş, çekim performansı optimum hale getirilmiş bir 8 Mega piksellik kamera ile kullanıcıları ile buluşmuştur.

Galaxy Note 2 incelemesinde bahsedilmesi gereken en önemli noktalardan birisinin batarya olduğunu vurgulamak gerekiyor. Çünkü Note 2’de gerçekten piyasa standartlarının üstüne çıkan bir batarya kullanılmış. 3,100 mAh gibi ciddi bir güce sahip olan bu bataryanın, çok yüksek performanslarda çalışan bu gibi bir cihazı en azından 2 – 3 gün idare edebileceğini söyleyebiliriz. Note 2’nin performans özellikleri göz önünde bulundurulduğunda batarya performansının gayet yeterli olduğu görülüyor.

Samsung’un son gözdelerinden olan Note 2’yi satın almadan önce karar vermeniz gereken 16 – 32 ve 64 GB’lık modeller bulunuyor. Sabit olan bu hafıza değerlerine ek olarak Micro SD hafıza kartları ile birlikte cihaz hafızası 128 GB’a kadar artış gösterebiliyor.

Kulanım Kolaylıkları , Ergonomi

Samsung Galaxy Note 2, cihazla birlikte birleşik olarak sunulan kalemi ile günlük hayatta ve iş hayatında kolaylıklar sağlıyor. Kendi özel haznesinde bulunan S Pen kalem cihazdan çıkarıldığına yazılım otomatik olarak not alma işlemini açıyor.

Note 2 her ne kadar ayrıntılı olarak incelenmesi gereken bir akıllı telefon olsa da cihazla birlikte geliştirilmiş olan elektronik kalemin de özelliklerini atlamamak gerekir. Çünkü telefon reklamlarına dikkat edenler b kalemin müşterilerin görebilmesi açısından özellikle konumlandırılmış olduğu biliniyor. Özeli bir kalemden bahsediyoruz. Samsung’un S Pen kalemi telefon ekranına dokundurulmadan da çalışıyor. Air View denilen bu özellik sayesinde galeri, takvim, mail kutusu gibi işlemlerde kalemi ekranın ilgili bölgesine yerleştirmeniz yeterli oluyor. Örneğin maillerinize bakarken, herhangi bir mail başlığına kalemi yaklaştırdığınızda ek bir ön izleme penceresi açılıyor.

Note 2’nin en önemli kullanım kolaylıklarından birisi de işlemler esnasında ekran görüntüsünü ya da diğer akıllı telefonlardan farklı olarak ekran videosunu alabiliyorsunuz. Ayrıca bu video kaydedilirken cihazda herhangi bir performans düşüklüğü görünmüyor. Telefonun tek eleştirilen özelliği boyutu olarak görülüyor. 10 milimetreye yaklaşan kalınlığa sahip bu cihaz tahmin edileceği üzere cepte taşınabilecek boyutlarda değil. Büyüklüğü önemsemeyen kullanıcılar için Glaxy Note 2 en iyilerden biri..

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *