FULL HD ? Sizin İçin Araştırdık

ilkay Şahin
4 Min Read

Sürekli olarak mağazalarda, reklâmlarda hatta ev ve iş yerlerimizde gördüğümüz, insanların dilinden düşmeyen full HD’nin ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Full HD ya da en yüksek çözünürlük (high definition)diye tabir ettiğimiz bu teknoloji, tüketicilerin kullandığı televizyonun en yüksek görüntü kalitesine sahip olduğunu gösterir. HD’nin üç farklı kaliteye sahip seçenekleri mevcuttur. Bunlar ; 720p, 1080i, 1080p olmak üzere sıralanabilirler. Ama sadece 1080p full HD tanımına uyar. 1080p’nin sayı kısmı, ekran üzerindeki dikey çizgilerin sayısını gösterir. Çizgilerin sayısı ne kadar fazla olursa, görüntü netliği o kadar yüksek olur. 1080p’de ki “p” ise; ekranın, görüntülerini göstermek için aşamalı tarama tekniği (progressive scan) kullandığı anlamına gelir. Aşamalı taramalar resimleri çok hızlı şekilde, her karede tamamen yenileyerek gösterir. Bu hızlı hareketlerdeki keskin detayların görüntülenebilmesine olanak sağlar.

1080p’nin nasıl ‘’ Full HD’ye ‘’ eşdeğer olduğunu anlayabilmek için, diğer önemli görüntü seçenekleri hakkında azda olsa bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü günümüz gelişen teknolojisi, insanların hiç bir şeyi tam olarak algılayamamasını sağlamakta. Bilinçli tüketiciyi yaratmak adına, bir ürünü alırken dikkat etmeniz gereken noktaları araştırmanız gerekli. Bir televizyon satın alacağınız zaman ‘’ Full HD ‘’ arıyorsanız, ne aradığınızı bilmeniz çok önemli bir nokta. Çoğu standart televizyonlar 480i çözünürlüğe sahiptir. Bunun anlamı ekran üzerinde 480 dikey çizgi bulunduğu ve dağınık tarama tekniği (interlaced scan) kullanıldığıdır. Dağınık tarama tekniği; ekrandaki çizgilerin yarısının aynı anda, önce çift satırların sonrada tek satırların yenilenmesi ile oluşur. Yani görüntülenen her kare için, çizgilerin yarısı yeni kareden, diğer yarısı da eski kareden oluşur. Diğer bilinen çözünürlük seçeneği ise hem tarama seçeneğinde hem de görüntü kalitesinde daha ileri seviye ola 720p’dir. 1080i ise eski dağınık tarama tekniğine sahip olmasına karşın ekranda görüntülenen çizgi sayısının yükseltilmiş halidir. Son olarak 1080p hem çizgi sayısı hem tarama teknolojisi olarak en yüksek seviyede olduğu için ‘’ Full HD ‘’ olarak adlandırılır.

Sadece 1080p çözünürlükte çalıştırılmak için dizayn edilen donanımlar full HD görüntülenebilirler. Çoğu düşük-orta menzilli kameralar, video kaydediciler ve televizyonlar 1080p görüntü kalitesinde ki yayınları görüntüleyebileceğini iddia ederler fakat bu hiç bir şekilde doğru değildir. Bu araçların okuduğu, oluşturduğu ya da gösterdiği materyaller, daha düşük çözünürlükte veya dağınık tarama tekniği ile 1080p’ye video kalitesini yükseltirler. Bu yükseltmenin sonucu 1080p’ye yakındır ama tam olarak eşit değildir. Görüntüde biraz sarsılma, hızlı hareketlerde bulanıklık veya odaklanamadığı noktalarda ekranın belirli yerlerinde belirsizlikler, bulanıklıklar oluşur. Çoğu durumlarda full HD çalıştıracak şekilde tasarlanmış alet, ambalajında 1080p etiketi bulunur.

Bir çok full HD seçeneği vardır fakat, yayında olan televizyon yayınları çoğunlukla 720p ya da 1080i’dir.Ama çoğu uydu alıcılar 1080p’ye kadar geliştirildi. Hala 1080p olan televizyonların, bilgisayar monitörlerinin, video kameraların ve DVD çalarların sayısı artmaktadır. Çoğu video oyun konsollarında full HD oyun oynanabilmesinin yanı sıra, büyük bir kısmı HD formatta film de oynatabilmektedir. Bir ürünün gerçekten full HD olup olmadığını artık anlamayabilirsiniz.

Bir çok firma televizyon teknolojilerine ağırlık vermiş durumda fakat reklam kampanyaları ürünlerden daha ön plana çıkıyor. Baktığınız her ürünün üzerinde etiketini görebilirsiniz. Ancak Full HD ‘ yi tam olarak anlamak, sadece görüntü özelliklerini bilmekle kalmıyor, teknolojinin dilinden de anlamayı gerektiriyor. O yüzden, alacağınız tüm teknolojik ürünlerde, iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *