Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

ilkay Şahin
4 Min Read

Fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirmek isteyenlerin, bu işi bir hobi ya da para kazanma olarak gören milyonlarca kişinin yeni bir fotoğraf makinesi almadan önce piyasada bulunan milyonlarca özellikteki farklı makineler arasında kuşkuya düştükleri aşikârdır. Bu makalede istenilen özelliklere uygun bir fotoğraf makinesinin nasıl anlaşılacağı hakkında birkaç püf noktasına değinilmiştir.

Mega piksel ayrımı

Bir fotoğraf makinesinin Mega piksel değeri ne kadar büyükse o kadar kaliteli fotoğraf çeker diye bir şey söz konusu olmamakla birlikte, önemli olan çekilen fotoğrafın ne büyüklükte bir kâğıda basılacağıdır. Piksel, bir görüntüyü meydana getiren farklı renk parçacıklarına verilen addır. Bir fotoğraf ne kadar çok pikselden meydana geliyorsa o kadar büyük bir kâğıda basılabilir. Ancak standart bir fotoğraf kâğıdına basılacak 3 Mega piksellik bir fotoğraf ile 5 Mega piksellik bir fotoğraf arasında fark gözlemlenemeyecektir. Standart olan bu kâğıdın aldığı boyut 3 Mega pikseldir. Ancak 2 Mega piksellik bir fotoğraf baskıda kalitesizliğe yol açacaktır. Daha büyük bir piksel değerine sahip fotoğraflar sadece yakınlaştırma işleminde avantaj sağlayacaktır.

Dijital Yakınlaştırma & Optik Yakınlaştırma

Yeni bir fotoğraf makinesi almadan önce dikkat edilecek en önemli etkenlerden birisi dijital veya optik yakınlaştırma (ZOOM) değerlerinin kaç olduğudur. Dijital yakınlaştırma ile optik yakınlaştırma aynı şeyler değildir. Fotoğraf makinelerinde büyük seçilmesi gereken değer optik yakınlaştırmadır. Çünkü optik yakınlaştırmada, fotoğraf makineleri görüntüyü mercekleri sayesinde yakınlaştırır ve bu tür yakınlaştırmalarda kalite kaybı yaşanmaz. Dijital yakınlaştırma özelliği olmasa bile fark etmez. Çünkü fotoğraf çekerken yapacağınız dijital yakınlaştırma ile bilgisayarda yapacağınız bir yakınlaştırmanın hiçbir farkı yoktur. İkisinde de fotoğrafın kalitesi düşmektedir.

Lens Seçimi

Lens seçimleri, kalitesi fotoğraf makineleri için çok önemlidir. Aynı Mega piksel değerine sahip iki fotoğraf makinesinde kullanılan farklı özellikteki lensler kalitede değişkenlikler ortaya çıkarmaktadır. Genel kanının aksine bir fotoğraf makinesinde çekilen görüntünün kalitesini o makinede bulunan piksel özelliği değil kullanılan lens belirlemektedir. Bu nedenle fotoğraf makinesi almadan önce makinede bulunan optik lens üreticisi hakkındaki yorumları, değerlendirmeleri gözden geçirmek faydalı olacaktır. Çünkü birçok küçük firma lens dışındaki diğer özellikleri üstün tutarak pazarda pay elde etmeye çalışmakta ve kalitesiz makineler satmaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta, optik lenslerini kendileri üreten firmalara yönelmektir. Çünkü fotoğraf makinesi üreten birçok küçük firma, makine bileşenlerini dışarıdan tedarik etmekte ve hemen hepsi aynı özellikte parça kullanmaktadır. Kalitesinin hakkını veren bazı lens üretici firmalar arasından seçim yapabilirsiniz: Canon, Nikon, Sony, Kodak, Fuji, Minolta, Olympus ve JVC gibi…

İlgili yazımızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.Yazı için lütfen tıklayınız:  DSLR

Flaş

Fotoğraf makinesinde yanlış flaş seçimi kırmızı göz olayına sebep olmaktadır. Çünkü gereksiz yere fazla flaş kullanan fotoğraf makinelerinden çıkan kuvvetli ışıklar, gözün içinde yansımalar yaparak kırmızı görünmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlara yetersiz ışığa sahip olan ortamlarda daha çok rastlanmaktadır. Fotoğraf makinesi alımında Red Eye Reduction özelliği aranmalıdır. Bu özellikle fotoğraf makinesi üreticileri fotoğraf çekilmeden önce gözü ışığa alıştırmayı amaçlamaktadır. Işığa göre kendini ayarlayan göz kırmızı ışımalar yapmamaktadır.

Deklanşör Gecikmesi

Fotoğraf çekinirken deklanşörün gecikmesi durumunda doğallı durumu bozulabilmektedir. Örneğin bir arkadaşınızın fotoğrafını çekecekken deklanşörün olası süreden sapması belki de çok güzel bir gülümsemeyi kaçırmanıza sebep olacaktır. U nedenle deklanşör süresi 2 saniyeyi geçen fotoğraf makinelerini almamanız önerilir.

Pil & Hafıza

Bir fotoğraf makinesine enerji veren pilin ömrü ya da çekilen fotoğrafların kapladığı hafıza fotoğraf kalitesine hiçbir etki yapmamaktadır ancak bu özellikler oldukça önemlidir. Fotoğraf makinesinin uzun ömürlü bataryalarla ya da şarj edilebilir pillerle çalışmasına önem verilmelidir. Bu nedenle hem maliyet olarak fayda sağlayacak hem de fotoğraf çekme esnasında sizi aniden yarı yolda bırakmayacaktır. Daha fazla fotoğraf saklamak için de makine hafızası önem arz etmektedir. Mümkünse harici kartları destekleyen fotoğraf makineleri tercih edilmelidir. Bu sayede fotoğraf saklama alanı arttırılabilir. Gerekirse yedek hafıza kartı taşınılabilir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *