Firefox OS ‘yi İnceledik

ilkay Şahin
4 Min Read

Akıllı telefonlar gelişim sürecini tamamladıkça, tarayıcıların geliştirdiği işletim sistemleri de günden güne rekabeti canlandırıyor ve piyasada dalgalanmalara yol açıyor. Öncülüğünü, Android ile Google’ın yaptığı bu sektöre; Mozilla’da 2013 yılının ocak ayında Firefox OS işletim sistemi ile adımını atıyor. Tarayıcıların dışında, piyasaların devi ise tabi ki Apple iOS, ancak Firefox tüm bu ağır yükü göz önünde bulundurarak gayet iddialı  bir şekilde kendini ön plana atacak gibi gözüküyor.

Aslında Mozilla’nın serüveni ‘’ Boot to Gecko ‘’ ile başlamıştı ama sadece Firefox Os’ nin ön deneme süreci olarak göz önünde bulunduracağız. Mozilla nasıl yapar bilinmez ama başarısının önünde tam bir sır perdesi var. Bu sır perdesini biraz aralamak için, Firefox OS hakkında bilinmesi gereken bazı şeyleri sizlere aktaracağız.

İlk öncelikle şu anda önemli olan tek şey, bu işletim sistemini kullanan telefonların fiyatı olacaktır. Büyük ihtimalle fiyatın gerçekten cüzi bir miktarda olması bekleniyor. Çünkü piyasa gerçekten pahalı ve tüketiciler yeni ve hesaplı ürünleri daha çok tercih ediyorlar. Elde edilen başarıya göre yeni sezon ürünlerinde fiyat artış veya azalış yörüngelerinde tabi ki de  değişecektir. Bu yüzden ilk kullanıcıların %50 şansları var ya gerçekten çok iyi bir ürüne sahip olacaklar yada tamamen hayal kırıklığı ile sonuçlanan bir deneyim yaşayacaklar. Aslında iyi deneyim yaşamaları yüksek ihtimal çünkü gelen açıklamada Android’i altta bırakacağı konusunda öngörüler mevcut, bu açıklamayı yapanda Telefonica başkanı olunca insanlar ciddiye alıyor elbette, bir diğer gerekçe ise ucuz akıllı telefonlarda Android’in çok fazla vasat kalıyor olması. Firefox OS de kullanılan internet tabanı tarayıcısı ise HTML5 ve telefonun her özelliği HTML5 aracılığı ile kullanılacak, HTML5 uygulamalarının telefona entegre edilmesi de diğerlerinde olduğu gibi o kadar zor olmayacak ve buda çok üst seviyede bir kullanım rahatlığı demek oluyor. Ayrıca, Firefox OS piyasaya sonradan girdiği için, piyasayı gerçekten çok iyi inceleme fırsatı buldu. Neyi, nerede, nasıl ve ne şekilde yapacaklarını gerçekten iyi biliyorlar. Bu yüzden, kullanıcı telefonu aldığında tüm sosyal ağlar yüklü bir biçimde telefonu karşısında bulacak, oyun severlerinde popüler oyunları yüklü olarak bulacağı bu telefonlar, Mozilla’nın olaya gerçekten akılcı bir biçimde yaklaştığını desteklemekte. Qualcomm işlemcilerinin tamamını destekleyen Firefox OS, neredeyse kendini pazarın ortasına atmış durumda. Geçtiğimiz günlerde ise, en çok kullanılan uygulama olarak seçilen Google Maps, Firefox OS ile bilgisayarda kullandığımız şekli ile görüntülenebilecek. Gördüğünüz gibi Mozilla, piyasaya geç girmekle en iyisini yapıyor. Çünkü tanıma ve alışma fırsatını en iyi şekilde değerlendirdi. Telefon her gün değiştirilen bir şey değil ve çoğu insanın telefon değiştirme zamanının geldiği, yeni bir yılın başlangıcında kendi tanıtımını da en iyi şekilde yaptığını görüyoruz. Ara yüze gelecek olursak, Apple iOS’la birebir diyebileceğim kadar benzer ancak minik widget ’lerimiz bizi yalnız bırakmayarak Firefox OS’ nin biraz daha farklı olabileceğini gösterdi. Birde hepimizin şikayetçi olduğu, yavaşlık konusunu da gerçekten çözmüş gibi görünüyorlar. Demo versiyonunda incelediğimiz kadarı ile gerçekten hızlı ve kullanımında da hiç bir zorluk sezemedik. Geçiş efektlerinin de hoşumuza gittiğini söylemeden geçemem.

Yeni ve kayda değer işletim sistemleri seçim şansımızı artırıyor. Teknolojinin asıl nimetleri zaman geçtikçe daha da ortaya çıkacak gibi.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *