Endüstriyel Yağlar

ilkay Şahin
2 Min Read

Yağlar, “Baz Yağların” ve firmaya özel “Katkı” malzemeleri eklenmesiyle çeşitli kimyasal proseslerden geçerek tesislerde birleştirilmesiyle elde edilirler.

Baz Yağlar; Madeni Yağlar (Geleneksel ve Geliştirilmiş) ve Sentetik Yağlar olmak üzere 2′ ye ayrılır.

Katık maddeler; Oksitlenmeyi önleyici, köpük önleyici, film mukavemeti, su ayırıcı, viskozite indeksi yükseltici, akma noktası düşürücü ve diğer özellikleri sağlayarak yağın ömrünün daha uzun ve daha randımanlı olmasını sağlar. Onun için yağ seçerken kullanılacak olan yere uygun katık maddelerinin olduğu yağları seçmek gerekmektedir. Sentetik yağlarda katık malzemesi daha azdır çünkü kendi özelliklerinde ihtiva ederler. Sentetik yağlar Madeni yağlara göre daha avantajlı ve daha fazla dayanıklıdırlar.

Yağ basıldıktan sonra hiçbir şekilde farklı bir yağ basılmamalıdır basıldığı taktirde yağın kimyası bozulacağından yağdan beklenilen randıman sağlanamaz. Yağ görevini yapamaz, ısınma artabilir, yağın viskozitesi düşerek akabilir, oksidasyondan koruma özelliği azalabilir veya yok olabilir yağ, çalışan mekanizmalar arasında istenilen yağ filmini oluşturamayabilir ve aşındırmaya başlayabilir.

Kullanılan yağların ömrü yapılan test sonucunda kullanılmış yağın içerisindeki malzemelerin oranıyla ölçülebilir. Yağın içerisinde bulunan metal parçacıkları yağın gerekli film tabakası oluşturup oluşturmadığını gösterebilen bir kanıttır. Aşındırma arttıkça mesela dişliler arasındaki boşlukta artacaktır.Belli aralıklarla yapılacak olan bu test yağın ne kadar sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini gösterecektir.Yağ aşırı kararmışsa, aşırı köpürmüşse, içerisinde istenmeyen maddeler var ise vs… yağın ömrünün artık dolduğunu gösterebilir.

Yağ normal bir siyahlıktaysa, bu yağın çalıştığını gösterir yani yağ çalıştıkça siyahlaşır.
Viskozite: Akışkanın akmaya karşı göstermiş olduğu dirençtir. Bu yağ içinde geçerlidir. Endüstriyel Yağlar, Uluslararası Standart Örgütü tarafından sınıflandırılır(ISO). Bu sınıflandırma 40 C deki viskozitelere göre sınıflandırılır. ÖR/ ISO VG 46

Barış AVCI

15.11.2011

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *