Endüstriyel Bilgisayarlar

ilkay Şahin
4 Min Read
Endüstriyel Kayıt Ve Kontrol amacı İle Kullanılan Tip

Evimizde bilgisayarlarımız var. Onlar hakkında bir çok bilgi ve tecrübeye sahibiz. Peki ya sanayinin kullandığı bilgisayarlar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ? Özellikleri neler ? Neye benzerler ? Ne işe yararlar?

Endüstriyel Bilgisayar

Endüstriyel bilgisayarların ne olduğunu, hangi özellikleri taşıdığını anlatmadan önce ne amaçla ve ne şekilde kullanıldıklarından bahsetmek istiyoruz.

Endüstriyel bilgisayarlar sanayinin her dalında yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Üretim verilerinin anlık olarak depolandığı bir server olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Proses için özel bir ölçüm sisteminde kullanıldığını görebilirsiniz. Kontrol sisteminin bir arayüzü(HMI) olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Tüm prosesi idare eden bir kontroler olarak kullanıldığını görebilirsiniz. İşletme sahası içinde bir programatör olarak kullanılan diz üstü şeklinde bile görebilirsiniz.

Gelişen teknolojilerin ilk uygulandığı alan genelde endüstriyel sistemlerdir. İşletmeler rekabet ortamında ayakta kalabilmek için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelidirler ki üretim maliyetlerini düşürsünler ve rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilsinler.

Yeni teknolojilerin endüstriyel sistemlere adaptasyonları çok spesifik sistemler üzerine yapıldığından maliyetleri de o ölçüde çok olmaktadır. Fark yaratacak kritik bir teknik iyileştirmenin kaçınılmaz olarak yapılması da alışagelmiş bir durumdur.

Üretim süreçlerinde kullanılan bu tarz bilgisayarların olmazsa olmaz temel özellikleri önem sırası ile aşağıdaki gibidir.

1- Süreklilik ; yıllarca durmadan çalışabilmelidirler.

2-Zor koşullardan etkilenmemelidirler. Toz , titreşim vb etkenlere karşı dayanıklı olabilmelidirler.

3-Kullanılacağı sistemlere uygun tasarlanmış olmalıdır. Ör; Eğer gerekli ise tuş takımı ve mause üzerine entegre olması gerekebilir.

4-Yedek parçası bulunabilmelidir.

5-Prosesin ihtiyacına uygun hız ve teknik kabiliyetlerde olabilmelidir.

6-Uygun montaj ekipmanları olmalıdır. İstediğimiz zaman onu bir pano içine monte edebilmeliyiz.

Olmazsa olmaz bir çok şeyi yukarı yazdık. Şimdi en önemli özelliği olan süreklilik özelliğini inceleyelim.

Her bilgisayar gibi endüstriyel olanları da temel bilgisayar donanımlarına sahiptir. Ama sürekli çalıştığından ve bazen hiç durmaması gerektiğinden bazı temel donanımlarının özel seçilmesi gerekmektedir.

– Güç kaynağı sürekli enerji altında kaldığında eğer özel olarak seçilmemişse ; enerjiyi her hangi bir sebepten kesip verdiğinizde bilgisayarın bir daha açılmadığını görebilirsiniz. Bu sebepten kesinlikle switch mode güç kaynağı kullanın ve en az 12 yıl çalışma süresini garanti eden güç kaynaklarını tercih edin.

-Anakartlar üzerinde bulunan kapasiteler(kondansatör) yine sürekli çalışmaya uygun olmayabilir. Bu sebepten metal kondansatör kullanışmış anakartları tercih edin. Sıcak ortamlarda çalışma sonrası anakartın üzerinde çiçek gibi açılmış kondansatörleri görüp gergin gergin sistem ne zaman hayatına son verecek diye sıkıntıya düşmeyin.

-Hard diskiniz yine sürekli çalışmaya uygun olmalı. Kendini ispatlamış hard diskleri tercih edin. Ansızın bozulmuş bir hard disk işletmenize veya makinenize sıkıntı anlar yaşatmasın. İmkanlarınız dahilinde ise SSD(solid state drive) tercih edin.

Endüstriyel bilgisayarınızın iyi soğutulduğundan emin olun.   Üzerine bir şey düştüğünde dayanabilecek kadar sağlam bir kasa içinde tutun.

Size nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bir takım şeyleri sıraladık. Şimdi size fikir vermesi açısından bazı endüstriyel bilgisayar resimlerini aşağıya ekledik.

Endüstriyel Kayıt Ve Kontrol amacı İle Kullanılan Tip
Rack Tipi Scada Amacıyla Kullanılabilecek Tipte Endüstriyel Bilgisayar
Key Board ‘ ı üzerinde olan bir Endüstriyel Bilgisayar

İşte bu bilgisayarlar ; HMI (insan makina arayüzü) , kontroler , veri depolama amaçları içi kullanılan endüstriyel bilgisayar tiplerine bir kaç örnek.

Konu ile ilgili soru ve görüşleriniz için www.tekniktrend.com/forum adresinde bizimle paylaşabilirsiniz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *