Dünya ‘ nın İnsan Eliyle Açılmış En Büyük Çukuru

ilkay Şahin
3 Min Read

Kara kıtanın güneyini barındırdığı en değerli şey için bir kilometreden fazla kazdılar.

 

 

 

 

Güney afrikadaki elmasların keşfi 1866 yılına kadar gitmektedir. On beş yaşındaki Erasmus Jakobs Orange Nehrinin kıyısında bulduğu tuhaf ve pırıltılı taşı evine götürmesiyle başlar elmas macerası Güney Afrikada. Bir boer yerlisi olan çocuk bulduğu bu taşı kız kardeşine verir. İki yıl boyunca küçük kız bu pahalı taşla ne olduğuna dair bir fikri olmadan oynar. Aileleri bu taşı Kapsatdaki bir mineroloğa ulaştırmasından sonra taşın 22 karatlık bir elmas olduğu anlaşılır. Elmasın heyecan verici valığı ise 1869′ da Nicolaas de Beers ailesine ait Zandfontain çiftliğinde bir avuç daha bulunmasından sonra yaşanır.

Bu sefer bu büyük ve heyecan verici haber Dünyanın en uzak köşelerine kadar ulaşır. Bu haber kitlesel bir histeriye yol açtı ki bunun sonucunda 30 binden fazla insan bu kurak topraklara hücüm eder.

De Beers bu verimsiz ve kurak topraklarını 6300 İngiliz Strelinine satmaktan çok memnundu.Ama sonrasında yaşananlar muhtemelen onu çok üzmüştür. İnsanlar o bölgede çadırlar kurup kurak arazide taş aramaya başlarlar. Elmasların ilk bulunduğu bölge kazılıp düm düz edilir. Daha derinlere doğru kazmaya başlarlar. İşte bu süreç sonucunda 1914 ‘ e gelinene kadar insan eliyle açılmış Dünyanın en büyük çukuru 40 yıl içinde kazılmış olur. Adı da doğal olarak “Big Hole” konmuştur.

Çukurun çapı 463 metre , derinliği ise 1097 metreye kadardır. 2700 kg ağırlığında ve 45 milyar dolarlık elmas bu çukurdan gün ışığına çıkarılır.

İki yıl sonrasında adı Barney Barnato olan Londralı yoksul tiyatro oyuncusu ödünç parayla ilk elmaslarını satın alıp sonra büyük kâr payıyla satmaya başlar.Beş yıl içinde milyarlar kazanır. Sahibi olduğu Central Mining Company ile Boer kenti Kimberley’de bu piyasayı elinde tutar ama bu şekilde devam etmiyecektir.

Kısa süre sonra burada Cecil Rhodes adlı biri ortaya çıkar ve elmas işine girmeden üç maden hissesi alır. Rhodes ve Barnato ciddi bir rekabet içine girince elmas fiyatları taban yapar. Bu mücadelenin sonucunda Rhodes galip gelir. Bu olaylar sonrasında bugüne kadar bilinen en büyük elmas madencilik ve ticaret şirketi De Beers Consolidated Mines Rhodes tarafından kurulur.

İşte bu kısa özet sonrasında insan eliyle açılmış Dünyanın en büyük çukurun hikayesini de öğrenmiş bulunuyoruz.

 

*Boer Yerlileri; Güney Afrikaya İngilizlerden önce yerleşen Hollandalı göçmenler.

*Big Hole ; Büyük Çukur

Share This Article
3 Comments
  • bazı kaynaklara göre Mirny Diamond Mine de okadar büyük bir delikmiş ki uçaklar içn yakınlarından uçuş yasağı varmış hava akımı dolayısıyla kaza riski oluşturuyormuş…525 m derinlikte ve 1.25 km genişlikte..

    • Bu insan eliyle açılmış bir çukur. belki doğal olup o nebze hava akımı oluşturanlar vardır. ama bunun olduğunu sanmam.

  • Avrupalıların nasıl avrupa olduğunun bir kanıtıda budur sanırım. Sömürü ile topraklardaki tüm zenginlikleri kendi ülkelerine götürerek ekonomilerini güçlendirmeleri. Ya Afrika ne durumda ? açlıkla sefaletle uğraşıyor peki Avrupa Amerika ne yapıyor göya acıyor ve “yardım yapıyor” çok komik …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *