Dosyalarınızı Koruma Altına Alın

ilkay Şahin
2 Min Read

Dosyalarınızın sizden habersiz silinmesini , okunmamasını veya değiştirilmemesini mi istiyorsunuz ? Bu yazıda dosya güvenliği konusunda size yardımcı olacağız.

Windows Xp işletim sisteminde ve sonraki nesillerde dosya güvenliği için bir çok özellik mevcut. Ama bu özelliklerin çoğu aktif durumda değil. Bunun sebebi bu ve benzeri özelliklerin profesyonellik gerektirmesinin standart kulanıcıları sıkıntıya sokabileceğinden bunlar pasif halde uzmanının kendisini kullanmasını bekliyor.

Bu yazıyı okuduğunuza göre bu özelliğe ihtiyaç duyuyorsunuz. Dosyalarınızı korumak , kimin yazıp sileceğine karar vermek sizin elinizde.  Tüm bu işlemleri klasör özelliklerinden yapacağız.

Dosyalarımız Nasıl Koruma Altına Alınır ?

Bir belge, resim, müzik gibi belgeleri eğer koruma altına almak istiyorsanız onları bir klasör altında toplayın. O klasörü koruma altına alıp sizin kontrolünüz dışında işlemler yapılmasını engellemeye çalışacağız.

Örnek olarak C:/ dizini altına test adından bir klasör oluşturduk. Bu klasörün içine korumak istediğimiz dosyaları attık.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız

Denetim Masası> Görünüm ve Temalar> Klasör Seçenekleri  yolunu veya yukarıda ki resmi takip ederek “Klasör seçenekleri” ni açın.

Dosya seçeneklerinden “görünüm” kısmını açın. Burada “basit dosya paylaşımı” nı bulun ve tiki kaldırın. “Uygula” ve “Tamam” tuşlarına basın. Bu işlemleri yaptıktan sonra artık “klasör seçenekleri” içerisinde “güvenlik” isimli bir sekmenin daha açıldığını göreceksiniz. İşte bu sekmeyi açarak klasörümüzün güvenlik ayarlarını yapıyoruz.

Yukarıda ki resmi izleyerek işlemlerinizi yapınız.

Dosya özelliklerinizi açın. Yukarıda ki resimi takip ederek de yapabilirsiniz.

Yukarıda ki resimde normal dosya özellikleri görülüyor. Bahsettiğimiz işlemleri yaptığınızda klasör özellikleri aşağıda ki gibi olacak.

Yukarıda ki resimde gösterilen “Security (güvenlik)” sekmesine tıklayın.

Yukarıda ki resimde gördüğünüz seçeneklere ulaşmak için bunca yol kat ettik. Hedefimiz buydu. Bu noktadan sonra Resimde bulunan kullanıcıları seçip onların bu dosya üzerinde yapabileceklerini artık seçebilirsiniz.

Artık bilgisayarınız tamamen sizin kontrolünüzde. Diğer kulanıcılar için bir hesap açıp o kullanıcı için gerekli kısıtlamaları yukarıda ki resimde bulunan sekmelerde işaretlediğiniz de olay bitmiş oluyor. Tüm bunları yaptıktan sonra yaptığınız işlem doğru olmuşmu kontrol edin. Korumak istediğiniz dosyanın bu işlemler öncesi bir yedeğini alın. Bir terslik olması durumunda dosyalarınıza ulaşamamak gibi bir sıkıntıyı yaşamanızı istemeyiz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *